Vecums no 4 līdz 6 gadiem
Ir jau izveidojusies prasme sakopt un novietot mantas, un bērns, spēlējoties, jau spēj novietot rotaļlietas savās vietās bez pieaugušo palīdzības.
Uzkopšanas procesam jābūt ērtam. Piemēram, atvilktnes, plaukti – bērnam piemērotā līmenī. Parādiet, kā tieši jānovieto priekšmeti, rotaļlietas. Lai tas būtu tā, kā viņam ir ērti.
Liels palīgs tīrīšanas prasmes veidošanā – ir pasaka. Pasaku tēli un varoņi ir valoda, kas vislabāk saprotama 4-6 gadus veciem bērniem. Kopā ar bērnu tās izdomājiet, kamēr bērns veic tīrīšanu.
7-8 gadu vecums
Pirmie skolas gadi ir laiks, kad skolēnam ir svarīga kārtība, lai maksimāli uzlabotu mācību procesu.
Svarīgi ir sistematizēt vidi: kopā ar bērnu sakārtojiet istabu tā, lai katrs priekšmets būtu savā vietā. Grāmatas – plauktā, rotaļlietas – īpaši pielāgotā atvilktnē, drēbes – skapī, skolas piederumi – rakstāmgaldā.
Šajā periodā ir laiks iesaistīt bērnu pēc iespējas vairāk darbos, ko viņš pats var darīt mājās.
Vai ir vērts par mājas darbiem atalgot ar naudu? Nē, ja mēs runājam par bērna ikdienas, neapšaubāmiem pienākumiem. Tomēr nav nepareizi atalgot par darbu, kas paveikts virs normas.
Ir svarīgi saprast, ka ne viss ir atkritumi. Tās var būt bērnam vērtīgas nelielas lietas, viņa “dārgumi”: akmentiņu kolekcija, rokdarbi, dažādi materiāli radošai darbībai.
Pusaudžu vecums
Tagad atcerieties sevi šajā vecumā. Kā jums bija nepieciešama personīgā telpa, kā jūs sargājāt noslēpumus un savas tiesības izmantot lietas un telpu. Tagad jūs varat saprast savu mīļo pusaudzi.
Nepārkāpiet viņa personīgās privātās robežas. Nesāciet sakārtot viņa lietas. Neaizskariet sava pusaudža noslēpumus.
Ja nekārtība istabā, kurā dzīvo jūsu pusaudzis, ir tikai aisberga virsotne un jūs uztrauc viņa uzvedība, ir lietderīgi konsultēties ar psihologu, lai veidotu attiecības un kopā risinātu bērna problēmu.
Konkrēta kārtības forma vai, gluži pretēji, nekārtība bērna istabā ir viņa būtības ārēja izpausme. Mācieties saprast savu bērnu, nezaudējiet ar viņu kontaktu, esiet viņam draugs.