Jau drīz daudziem Latvijas iedzīvotājiem nāksies pamest pašreizējo darbu

Latvijas darba tirgus šobrīd saskaras ar nopietnu izaicinājumu – piedāvājuma un pieprasījuma nesabalansētību.

Atsevišķās nozarēs ir vērojams akūts kvalificētu speciālistu trūkums, savukārt citās ir darba meklētāju pārpalikums, kas rada nevienlīdzību un sarežģījumus gan darba devējiem, gan darba ņēmējiem.

Šī situācija nenovēršami vedīs pie ievērojamām pārmaiņām, kas skars daudzus Latvijas iedzīvotājus, ietekmējot gan viņu profesionālo dzīvi, gan ekonomisko stabilitāti.

Uzņēmuma “Alma Career Latvia” un portāla “CV-Online” vadītājs Aivis Brodiņš, Latvijas Radio 4 raidījumā “Doma laukums”, norādīja, ka tuvākajos gados daudziem būs nepieciešams apgūt pilnīgi jaunas prasmes un pat mainīt savu profesiju.

Šīs pārmaiņas izriet no darba tirgus vajadzībām, kurās arvien vairāk tiek pieprasītas specifiskas zināšanas un kompetences.

Tas nozīmē, ka pārkvalificēšanās un nepārtraukta mācīšanās kļūs par būtisku elementu Latvijas darba tirgus attīstībā un iedzīvotāju spēju pielāgoties jauniem apstākļiem.

Demogrāfiskās problēmas un sabiedrības novecošanās turpina radīt nopietnu darbaspēka trūkumu vairākās tautsaimniecības nozarēs, uzsvēra uzņēmuma “Alma Career Latvia” vadītājs Aivis Brodiņš.

Šī situācija būtiski ietekmē darba tirgu, kurā dažās jomās kļūst arvien grūtāk atrast nepieciešamos speciālistus.

Paredzams, ka tuvākajos gados lielākais pieprasījums pēc darbiniekiem būs tādās nozarēs kā būvniecība, veselības aprūpe, sociālie pakalpojumi, kā arī noteikti biznesa pakalpojumi, piemēram, viesnīcu un tūrisma sektors, ziņo LSM+.

Vienlaikus samazināsies pieprasījums pēc darbiniekiem tajās jomās, kurās strauji attīstās automatizācija, robotika un mākslīgais intelekts. Šādas nozares ietver tirdzniecību, transportu, loģistiku un ražošanu ar zemu pievienoto vērtību.

Tehnoloģiju ieviešana šajos sektoros pakāpeniski samazina nepieciešamību pēc cilvēku iesaistes rutīnas uzdevumu veikšanā, radot izaicinājumus strādniekiem, kuri būs spiesti meklēt jaunas iespējas citās nozarēs vai iegūt jaunas prasmes, lai palielinātu savu konkurētspēju darba tirgū.

Neskatoties uz zemo bezdarba līmeni Latvijā, daudzi jaunieši saskaras ar grūtībām atrast darbu. Pēc Brodiņa teiktā, tas bieži ir saistīts ar motivācijas trūkumu vai nepareizu profesijas izvēli.

Viena no jomām, kurā jauniešiem tuvākajos gados būs lielākas iespējas atrast labu darbu, ir STEM (zinātne, tehnoloģijas, inženierzinātnes un matemātika), kas turpinās būt ļoti pieprasīta.

Pētījumi rāda, ka nākamo piecu gadu laikā puse darbinieku esošo prasmju būs jāmaina. Tas nozīmē, ka daudziem būs jāpielāgojas jaunām profesijām. Brodiņš uzskata, ka šajā procesā nav nekā negatīva: “Lai saglabātu konkurētspēju, ir nepieciešamas dažādas apmācības un kursi, tostarp tiešsaistē.

Lai gan valstī pastāv dažādas pārkvalifikācijas programmas, darbiniekam pašam jāapzinās, ka ilgstošas grūtības atrast darbu vai neapmierinātība ar atalgojumu varētu būt signāls, ka ir pienācis laiks mainīt kvalifikāciju.”

Leave a Comment