ES un Ķīnai neizdodas panākt izrāvienu strīdā par elektriskajiem automobiļiem, taču sarunas kļūs intensīvākas

Brisele un Pekina ir vienojušās no jauna izskatīt cenu saistības, kas ļautu izvairīties no papildu tarifiem Ķīnā ražotiem elektriskajiem transportlīdzekļiem.

Eiropas Komisijas un Ķīnas valdības augsta līmeņa mēģinājums atrisināt strīdu, kas joprojām pastāv saistībā ar elektriskajiem transportlīdzekļiem ar akumulatoru baterijām (BEV), nenodrošināja izrāvienu, jo domstarpības joprojām ir iesakņojušās.

Tomēr cerība vēl nav zudusi, jo abas puses apsolīja pastiprināt sarunas. Brisele piedāvās Ķīnas autoražotājiem jaunu iespēju noteikt minimālās cenas saviem ražojumiem.

“Abas puses vienojās pastiprināt centienus, lai rastu efektīvu, īstenojamu un PTO prasībām atbilstošu risinājumu BEV lietā (…), neskarot ES izmeklēšanu un tās termiņus,” ceturtdien pēc “konstruktīvas” tikšanās ar Ķīnas tirdzniecības ministru Vangu Ventao sacīja Komisijas izpildvaras priekšsēdētāja vietnieks tirdzniecības jautājumos Valdis Dombrovskis.

Brisele ir apsūdzējusi Pekinu, ka tā piešķir subsīdijas BEV automobiļiem, lai mākslīgi samazinātu to mazumtirdzniecības cenu un izspiestu Eiropas konkurentus no ienesīgā tirgus. Pēc vairākus mēnešus ilgas izmeklēšanas Komisija konstatēja, ka valsts nauda ir sadalīta pa visu piegādes ķēdi, radot ES nozarei neilgtspējīgu ekonomisko zaudējumu risku.

Pēc tam izpildvara ierosināja virkni papildu importa tarifu, kas tiks piemēroti Ķīnā ražotiem BEV transportlīdzekļiem, tostarp tiem, kurus šajā valstī montē Rietumu uzņēmumi. Ierosinātie maksājumi, kas svārstās no 7,8 % līdz 35,3 % atkarībā no zīmola un to sadarbības līmeņa ar izmeklēšanu, papildinās pašreizējo 10 % likmi.

Paredzams, ka ar šo palielinājumu tiks nodrošināta godīgāka konkurence un samazināta cenu atšķirība starp ES un Ķīnas ražotājiem.

Pekina jau no paša sākuma publiski ieņēma naidīgu nostāju, nosaucot Komisijas izmeklēšanu par “klaju protekcionismu”, kas “konstruē un pārspīlē tā sauktās subsīdijas”. Atbildot uz to, tā uzsāka vairākas pārbaudes pret tādiem jutīgiem Eiropas eksporta produktiem kā cūkgaļa, brendijs un piena produkti.

Tomēr aizkulisēs Ķīnas amatpersonas centās panākt strīda risinājumu sarunu ceļā un pasargāt vietējos uzņēmumus no augstajiem tarifiem.

Šie centieni sasniedza kulmināciju ceturtdien, kad ministrs Vangs Ventao Briselē tikās ar priekšsēdētāja vietnieku Dombrovki.

Tikšanās laikā Dombrovkis aizstāvēja Komisijas priekšlikumu kā “stingri balstītu uz faktiem un pierādījumiem” un paredzētu vienīgi valsts subsīdiju “kompensēšanai”, kā norādīja preses pārstāvis. Dombrovkis nosodīja Pekinas veiktās atbildes pārbaudes attiecībā uz cūkgaļu, brendiju un piena produktiem kā “nepamatotas” un aicināja tās “izbeigt”.

Ķīnas Tirdzniecības ministrija nolasītajā paziņojumā atkārtoti apliecināja gatavību panākt risinājumu “draudzīga dialoga un konsultāciju ceļā”, bet brīdināja par represijām, lai aizsargātu vietējos uzņēmumus, “ja ES uzstās uz nepamatotu nodokļu pasākumu īstenošanu”.

Dienu iepriekš Vangs uzstājās BEV ražotāju apaļā galda sanāksmē Briselē un teica, ka sarunas jāturpina “līdz pēdējam brīdim”, proti, dalībvalstu balsojumam. “Ja apspriedes neizdosies, atbildība nav jāuzņemas Ķīnas pusei,” viņš teica.

Ceturtdienas sanāksmes nozīmīgākais notikums ir abpusēja apņemšanās atkārtoti izvērtēt cenu saistību iespēju – tirdzniecības instrumentu, ko uzņēmumi var izmantot, lai paaugstinātu cenu un kontrolētu eksporta apjomus, lai izvairītos no antisubsidēšanas tarifiem.

Pagājušajā nedēļā Brisele noraidīja cenu saistības, ko piedāvāja Ķīnas uzņēmumi, uz kuriem attiecas paaugstinātie nodokļi, piemēram, BYD, Geely un SAIC.

Paralēli sarunām Pekina pastiprina lobēšanas centienus, lai pārliecinātu dažas dalībvalstis balsot pret tarifiem un izjaukt Komisijas plānu.

Lai nepieļautu, ka nodokļi stājas spēkā, ir nepieciešams kvalificēts vairākums no 15 valstīm, kas pārstāv vismaz 65 % no bloka iedzīvotājiem, lai iebilstu pret tiem. Komisija vēl nekad nav cietusi sakāvi attiecībā uz tarifiem.

Ungārija, kas plāno piesaistīt Ķīnas investīcijas, ir stingri pret šiem pasākumiem. Vācija, uz kuru izdara spiedienu tās svarīgā autobūves nozare, ir stingri noskaņota tos noraidīt.

Pagājušajā nedēļā Ķīnas lobēšana guva lielu panākumu, kad Spānijas premjerministrs Pedro Sančess publiski aicināja Komisiju “pārskatīt” šo priekšlikumu.

 

Leave a Comment