Dārza kaimiņš atklāja, kā bez ķimikālijām uzveikt laputis, gliemežus un Kolorādo kartupeļu vaboles

Kaitēkļi nav nelabojama problēma, bet gan izaicinājums atjautīgam dārzniekam. Tā vietā, lai skrietu uz veikalu pēc ķimikālijām, izmēģiniet stratēģijas, ko daba izdomāja pirms miljoniem gadu.

Piemēram, mārītes ir laputu ļaunākie ienaidnieki. Lai tās pievilinātu, iestādiet dilles, pelašķus vai margrietiņas. Šie augi izdala nektāru, kas kalpo par barību pieaugušajiem, un to kāpuri katru sezonu iznīcina līdz tūkstoš laputu.

Un, ja dārzā pakarināsiet mājas no bambusa caurulēm vai urbtiem koka bluķiem, tajās apmetīsies savvaļas palapsenes. Viņas nedzeļ cilvēkus, bet medī kāpurus, ienesot tos savās ligzdās kā barību pēcnācējiem.

Gliemeži ir vēl vienas galvassāpes tiem, kas audzē kāpostus vai salātus. Viņi ienīst raupjas virsmas. Ap augiem izkaisiet sadrupinātus olu čaumalas, priežu skujas vai nelielu granti, un tie neuzdrošināsies rāpot tuvāk.

Vēl viens triks ir alus lamatas. Iegremdējiet plastmasas alus kausus zemē tā, lai mala būtu zemes līmenī: gliemeži sajutīs smaku, iekritīs šķidrumā un nevarēs izkļūt ārā.

Bet paturiet prātā: alus jāmaina ik pēc 2-3 dienām, pretējā gadījumā aromāts pazudīs, un glāzes saturs kļūs par baktēriju audzēšanas vietu.

Kolorādo kartupeļu vabole baidās no vienkārša ziepju šķīduma. Pievienojiet ūdenim veļas ziepju skaidas (apmēram 100 g uz 10 l) un izsmidziniet kartupeļu krūmus. Kāpuri aizies bojā, bet pieaugušās vaboles labprātāk meklēs barību citur.

Bet ir arī sarežģītāka metode: stādiet pupiņas starp kartupeļu rindām. Šie augi izdala vielas, kas mulsina vaboles – tās zaudē orientāciju un nevar atrast kartupeļu galotnes.

Un, ja jūs stādīsit kliņģerītes vai biškrēsliņi pa zemes gabala perimetru, to asā smarža aizbaidīs kaitēkļus, pirms tie pat pietuvosies.

Neaizmirstiet par putniem – saviem sabiedrotajiem. Zīles, strazdi un zvirbuļi ar prieku knābās kāpurus un vaboles. Lai tos piesaistītu, novietojiet barotavas ar nesālītu speķi vai pakariniet kaltētu ogu ķekarus.

Un pats galvenais, necentieties pēc sterilas tīrības. Lapu vai zaru kaudzi atstāj laukuma stūrī: tur apmetīsies zemes vaboles un zirnekļi, kas medī kaitēkļus.

Un, ja uz augiem pamanāt gaiši zaļus kāpurus ar melniem punktiem, nesteidzieties tos sasmalcināt. Tie var būt mežģīņu kāpuri, kas nedēļas laikā iznīcinās visas apvidū esošās laputis.

Daba mums jau visu ir izdomājusi – atliek tikai iemācīties ar to sadarboties. Ņemiet to vērā un izbaudiet lielisku ražu.