Stādīšanas un ražas plānošanas sezonā pieredzējušu dārznieku padomi ir zelta vērti. Vectēvs Pēteris, mūsu kaimiņš un mana tēva sens draugs, ir tieši tāds cilvēks. Lai ko viņš stādītu, viss aug viņa dārzā!
Vakar devāmies ciemos pēc padoma, un tieši pie durvīm viņš teica:” Gūt panākumus uz maza zemes gabala nemaz nav grūti. Vasarā no sava 900 kvadrātmetru lielā zemes gabala novācu 200 kg tomātu. Kā jums patīk? “Viņa dzīves pieredze dārzkopībā ir palīdzējusi daudziem maniem draugiem novākt lielu ražu pat no maza gabala!
Pieredzējušu dārznieku padomi
ESs pastāstīšu, kā dubultot ražu nelielā zemes gabalā. Minimāla piepūle ar maksimālu atdevi!
Kādai jābūt zemei
” Svarīgs ir augsnes sastāvs: tas galvenokārt nosaka, vai raža būs laba !” — vectēvs Pēteris sāka dalīties ar padomiem. Jo biezāks ir irdenas un organiski bagātas augsnes slānis, jo labvēlīgāki apstākļi ir augu sakņu attīstībai.
Barības vielu daudzums ir tieši atkarīgs no sakņu sistēmas lieluma. Tā rezultātā intensīvi un produktīvi attīstās augu augšējās daļas.
Padomi par dārza dobes formu
Nemaz nav nepieciešams pusi no sava vasarnīcas zemes gabala atvēlēt tradicionālam sakņu dārzam, ja varat izmantot nestandarta lauksaimniecības tehniku. Piemēram, vertikālās dobes aizņem daudz mazāk vietas, un raža no tām bieži vien ir lielāka.
” Tādā veidā es audzēju gurķus, zirņus, melones, ķirbjus un pat tomātus. Kā balstu izmantoju balstus un režģus! ” — padomu turpināja dalīt gudrais vectēvs.
Vertikālā audzēšana samazina laiku, kas pavadīts kultūraugu kopšanai un ražas novākšanai. Uz augiem, kas aug vertikāli, labāk var redzēt nogatavojušos augļus. Tā kā augi ir nedaudz pacelti virs zemes, tos mazāk skars sēnītes, jo gaiss var diezgan brīvi cirkulēt starp lapām.
Bet visvairāk pārdotās grāmatas par dārzkopību autors Mels Bartolomejs vienkārši lūdz visus iesācējus dārzniekus pievērst uzmanību stādīšanai laukumos.
Lai nelielā dārza gabala platība būtu ērta un ērta kopšanai, viņš katru dobi, kuras garums un platums ir 1,2 metri, sadala 15 kvadrātos ar platību 30×30 centimetri. Tādā veidā jūs varat stādīt dažādas kultūras katrā laukumā. Piemēram, iestādiet 4 salātu galviņas vai 9 krūmu pupiņu stādus vai 16 redīsu stādus.
Mels Bartolomejs lēš, ka, samazinot stādiem apstādīto platību, tiek ietaupīti aptuveni 80% apūdeņošanas ūdens, kā arī 80% darbaspēka izmaksu un 80% mēslošanas līdzekļu. Protams, šajā jautājumā ir veselais saprāts!
Padomi, ko stādīt mazā vietā
” Ko vislabāk stādīt mazā dārza gabalā? ” Es jautāju pieredzējušajam dārzniekam. Un viņš sirsnīgi pasmaidīja un teica: ” Audzējiet to, ko jums patīk ēst. Nav jēgas aizņemt vietu ar augiem, kuri ir noderīgi, bet jums nav vajadzīgi.
Varat arī stādīt dārzeņu šķirnes, kas veikalos ir dārgas. Tādā veidā jums patiks ne tikai vērot auga augšanu, bet arī ietaupīsiet dažus centus. Stādiet arī zirņus, sīpolus, redīsus: tie neaizņem daudz vietas un ir lietojami ilgu laiku.
Taču viņa sieva piebilda, ka var mēģināt izaudzēt arī ko tādu, ko lielveikalos nevar nopirkt. Tā viņa ar retajiem dārzeņiem un zaļumiem pārsteidz un lutina savus mazbērnus, kuri ierodas ciemos uz vasaru.
Starp citu, dārzeņus mazās platībās apvieno ar puķu kultūrām un augļu kokiem.
Augstuma palielināšana
Paaugstinātas dobes dod ļoti labus rezultātus, lai gan slinkiem tas nav risinājums. Auglīgās augsnes slāņa dziļuma palielināšanu var panākt, divreiz uzrokot dobes, lai dubultotu dziļumu. Tā rezultātā izveidosies liela, sulīga dobe ar irdenu augsnes slāni, kas sasniegs 50–60 centimetru dziļumu un pacelsies virs tās virsmas par 7–24 centimetriem.
Tas viss attiecas uz ēnu, ko rada augi, kas stādīti tuvu viens otram augstās dobēs. Metamā ēna nomāc nezāļu augšanu. Rezultātā ravēšana aizņem mazāk laika. Paaugstinātas dobes arī atvieglo laistīšanu un ražas novākšanu.
Raža, ko varēsiet iegūt, būs četras reizes lielāka nekā parasti, un nākamreiz pārstrādes nepieciešamība būs minimāla!
Lasi vēl: Pastāstīsim, kāpēc sēklas nevajadzētu laistīt pēc sēšanas
Padomi augu stādīšanai
” Ja jūsu reģiona klimats to atļauj, sāciet un beidziet dārza sezonu nedēļu agrāk un vēlāk! ” – beigās teica vectēvs Pēteris. Pirmos augus var stādīt siltumnīcās vai zem polietilēna pārsegiem ar iepriekš uzkarsētu augsni (palīdzēs infrasarkanās lampas). To pašu metodi var izmantot sezonas pagarināšanai.
Vasara ir tepat aiz stūra. Drīz pienāks brīnišķīgs laiks, kad dienas ir garas, laikapstākļi ir lieliski un jūs nevēlaties pamest ielu. Un tas viss būtu lieliski, ja ne viena lieta… Odi. Kaitinoši un dūkojoši odi var sabojāt pat vismājīgākās āra tikšanās.
Esmu pārliecināta, ka šie pieredzējušo dārznieku padomi noderēs daudziem dārzniekiem. Jūtieties brīvi pielietot tos praksē, un tuvākajā nākotnē ar sasilšanu, protams, jūs redzēsiet sava darba rezultātus.
Un vēl viens mājiens no vectēva Pētera: “ Atcerieties, ka dārzs nav tikai darbs un rūpes par augiem, dārzs pirmām kārtām ir vieta, kur var un vajag atpūsties un izbaudīt. Izbaudiet skaistos smaržīgos ziedus puķu dobē, izbaudiet pirmās ražas augļus, staigājiet pa zāli un smaidiet augiem ar sauli!