Foto: Pixabay
Manā siltumnīcā vienmēr bija par šauru. Katru pavasari stādīju vairāk nekā 20 tomātu stādu, sapņojot par bagātīgu ražu
Taču beigās – nemitīga cīņa un bezgalīga augu kopšana. Pagājušajā gadā uzdrošinājos mainīt pieeju. Atstāju tikai 12 stādus. Un ziniet ko? Novācu gandrīz tikpat daudz tomātu, tikai tie bija lielāki un veselīgāki. Turklāt kopšanai tagad pavadu krietni mazāk laika.
Kāpēc mazāk nozīmē labāk
Ilgi domāju, cik tomātus stādīt siltumnīcā. Saskaitīju – pie divdesmit krūmiem starp augiem palika tikai 30 centimetru. Šādā šaurībā lapas nepārtraukti saskārās. Sliktas vēdināšanas dēļ tomātiem parādījās pelēkā puve un fitoftora. Līdz vasaras beigām no viena krūma ievācu tikai 1,5 kilogramus sīku tomātu.
Foto: Pixabay
Šādā drūzmā pazarīšu izkniebšana bija jāveic gandrīz taustot. Un cik daudz laika aizņēma laistīšana un mēslošana! Un viss veltīgi – augi stīdzēja, augļi kļuva sīki. Pareizi izvietojot, no katra krūma var savākt līdz pat 2,5 kilogramiem lielu, veselīgu tomātu. Tagad zinu droši – šaurībā nav laimes.
Ko dod pareizs augu daudzums
Savos 12 tomātus izvietoju šaha kārtībā. Starp rindām – 70 centimetri, starp augiem – pusmetrs. Manā trīs metrus platā siltumnīcā šāds izvietojums izrādījās ideāls. Galvenā priekšrocība – gaiss brīvi cirkulē starp augiem. Problēmu praktiski nav – tikai reizēm nedaudz plankumainība uz apakšējām lapām.
Optimālais tomātu izvietojums siltumnīcā: plaši un ērti kopšanai. Tagad audzēju tikai pārbaudītus nenoteikta auguma hibrīdus. Četras šķirnes pa trim stādiem – ar dažādiem nogatavošanās laikiem. Katru audzēju ar divām galotnēm. Pirmos tomātus sāku vākt jūlija vidū, pēdējos – septembra beigās. Ikdienas kopšanai veltu ne vairāk kā stundu. Un raža nāk viļņveidīgi – ērti konservēšanai.
Foto: Pixabay
Kā pareizi pāriet uz jauno stādīšanas shēmu
Audzēju 12 stādiņus – tas ir mans drošības rezervāts. Stādu tikai spēcīgu stādu ar apmēram 8 mm resnu kātiņu un pirmo ziedu ķekaru. Biežākā kļūda – vāju stādu stādīšana pastāvīgā vietā. Šādi augi ilgi nīkuļo un attīstās lēnāk.
Katram krūmam izveidoju 35 cm dziļu bedrīti. Apakšā lieku divas saujas komposta un ēdamkaroti koksnes pelnu. Saknes ieroku līdz pirmajām īstajām lapām – tā tomāti labāk iesakņojas. Dienu pirms stādīšanas bedrītes obligāti apleju ar siltu ūdeni – ap 2 litriem katrai.
Uzreiz uzstādu balstus un auklas piesiešanai – pa divām uz katru krūmu. Starp rindām atstāju 70 cm. Tas ir pietiekami ērtai pārvietošanai un vēdināšanai. Svarīgi – visas stādus izstādīt vienā dienā, lai tie attīstītos vienmērīgi. Pēc stādīšanas augsni mulčēju ar nopļautu zāli 5 cm biezumā.
Foto: Pixabay
Tomātu kopšanas īpatnības pie optimāla augu daudzuma
Pareizi izvietojot, katrs augs ir labi pārskatāms. Formēju stingri divās galotnēs – galvenais un viens pazarītis no lapas paduses zem pirmā ķekara. Uz galvenā stumbra atstāju 4 ķekarus, uz pazarīša – 3. Tas ir pietiekami, lai iegūtu kvalitatīvus 150–200 gramu smagus augļus. Pārējos pazarīšus noņemu reizi nedēļā, līdz tie nav pārauguši 5 cm.
Laistu mēreni, bet regulāri. Karstumā katram krūmam pa 2–3 litriem ik pēc divām dienām. Ūdeni leju tikai pie saknēm – caur speciālām plastmasas pudeļu caurulēm. Lapas paliek sausas – mazāk kaišu. Mēsloju ik pēc 10 dienām, mainot vircu (1:10) ar kompleksajiem tomātu mēslojumiem pēc instrukcijas.
Vēdināšana tagad nav problēma. Temperatūru uzturu robežās no 22 līdz 27 grādiem. Karstās dienās no rīta atveru lūkas abās siltumnīcas pusēs. Dobju malās iestādīju samtenes – tās atbaida kaitēkļus un priecē acis.
Foto: Pixabay
Rezultāti un personiskie ieteikumi
Uz jauno stādīšanas shēmu pārgāju pirms diviem gadiem. No 12 augiem sezonā ievācu apmēram 25 kilogramus. Svarīgākais – kopējā raža gandrīz nemainījās, salīdzinot ar iepriekšējiem 20 krūmiem, toties tomāti kļuva ievērojami lielāki. Katram ķekaram vienlaikus nogatavojas 3–4 augļi, kas atvieglo ražas vākšanu un konservēšanu.
Sezonas sākumā apstrādāju ar Bordo šķidrumu – vienu reizi stādot, otru – ziedēšanas sākumā. Migloju saullēktā, šķīdumu gatavoju kā norādīts instrukcijā. Vairāk ar problēmām praktiski nesaskaros.
Lasi vēl: Šefpavārs skaidro kāpēc mēs nepareizi cepam kartupeļus, tie pielīp, ir sausi un piedeg
Foto: Pixabay
Bieži jautā – cik tomātu stādīt siltumnīcā? Atbildu vienkārši – divi augi uz katru metru garuma, ja siltumnīcas platums ir 3 metri. Katram krūmam nepieciešami pusmetrs, lai normāli attīstītos. Tad arī kaišu ir mazāk, un augļi ir lielāki.
Gardie Lieldienu salāti: lai tos pagatavotu, jums vajadzēs tikai 10 minūtes laika
Gadu gaitā esmu sapratis galveno – labāk mazāk, bet kvalitatīvāk. Nav jēgas piebāzt siltumnīcu līdz malām. Saprātīga pieeja augu daudzumam ietaupa spēkus un laiku, bet raža iznāk lieliska. Un atcerieties – katram krūmam jābūt pietiekami daudz vietas, lai tas varētu brīvi augt.