Visi gādīgie vecāki vēlas audzināt savus bērnus par veiksmīgām personībām. Starp simtiem slavenu un ne tik slavenu skolotāju un psihologu metožu ir grūti izvēlēties vienkāršu un jums piemērotu.
Taču šī metode, ko izstrādāja bērnu psiholoģe no Sietlas, ASV, pārvērš audzināšanu par pārsteidzošu piedzīvojumu. Pateicoties šai metodei, bērns kļūst pašpārliecināts, disciplinēts, iemācās koncentrēties uz svarīgām un, galvenais, pozitīvām lietām. Un tas vēl nav viss pozitīvais. Šīs metodes galvenais skaistums – tā aizņem tikai dažas minūtes dienā. Tātad, ko jums vajadzētu darīt, lai bērns kļūtu par laimīgu cilvēku?
Vienkārša laimes recepte
Psiholoģe Džoija Ratforde iesaka ieviest dienasgrāmatu, kurā mamma pieraksta piecus savu bērnu sasniegumus. Vecāki ierakstu veic kopā ar bērniem. Sākumā nemaz nebūs viegli atcerēties darbus, ar kuriem lepoties. Taču pamazām caur visiem “es nezinu”, “es negribu” un “es nevaru” metode sāks darboties un nest rezultātus. Šādā veidā pierakstot dienas veiksmes, ir daudz pozitīvu efektu.
Veikt “Veiksmes dienasgrāmatu” vajadzētu katru dienu. Rakstiet piezīmju grāmatiņā vai bloknotā ar parastu pildspalvu un pierakstiet vismaz piecus sasniegumus dienā. Ir svarīgi rakstīt sasniegumus, nevis plānus vai vēlmes. Jākoncentrējas uz to, kas ir sasniegts, nevis tikai uz to, kas ir vēlams. Vislabāk dienasgrāmatā rakstīt vakarā. Tam ir arī savs pozitīvs moments – bērni aizmigs labā noskaņojumā, jo pirms gulētiešanas atcerēsieties visas labās lietas, kas ar viņiem ir notikušas.
Kāpēc tas darbojas
Psihologi apgalvo, ka tas ir normāli, jo cilvēka smadzenēm ir grūtāk koncentrēties uz pozitīvām emocijām nekā uz negatīvām.
Jau no agras bērnības bērns pastāvīgi dzird “nē”, “tu nevari”, “bīstami”, “neej tur”. Tāpat kā mūsu vecāki, arī mēs programmējam savus bērnus aizliegumiem un neveiksmēm. Ne tāpēc, ka mēs būtu slikti, patiesībā mēs noteikti vēlamies pasargāt savus bērnus no briesmām, bet šādā veidā mēs arvien vairāk ieaudzinām bērnos nedrošību.
Tieši tāpēc piecu sasniegumu metode ir tik svarīga, jo bērns mācās koncentrēties uz pozitīvajām lietām savā dzīvē un kopumā mācās saprast, kas ir labs un kas slikts. Pierakstot savus panākumus, bērns tos vizualizē, atceras, “fotografē” savā atmiņā.
Savukārt vecāki no bērna var uzzināt, kā pagāja viņa diena un kas viņam patiešām ir svarīgs, jo tieši detaļās var noķert visu būtību.
“Piecu sasniegumu” metodes pozitīvie aspekti
Lūk, daži pozitīvie aspekti, ko var izcelt piecu sasniegumu metodē.
Paaugstinās pašvērtējums: Cilvēks nevar justies kā neveiksminieks, ja viņam katru dienu ir sasniegumi.
Bērns iemācīsies sevi motivēt: Pat tad, ja viņš nesaprot, kas ir motivācija. Bērnam būs interesanti katru dienu palielināt savu sasniegumu nozīmi.
Lasi vēl: 5 paši modernākie rudens sezonas matu griezumi
Labs garastāvoklis: Ja mēs biežāk domāsim par pozitīvām lietām, tās pārņems mūsu domas. Nebūs vietas skumjām atmiņām.
Optimisms: Bērns iemācīsies paskatīties uz vienu un to pašu lietu no dažādiem skatu punktiem. Un arī neveiksmē ir iespējams atrast pozitīvu momentu. Tikai tad viņš atcerēsies nevis negatīvas, bet gan pozitīvas emocijas.
Dalieties ar savu bērnu kopīgā lietā: Gan vecāki, gan bērni var kārtot savas veiksmes dienasgrāmatas un kopīgi fiksēt savus sasniegumus, vienlaikus apvienojoties kopīgam mērķim.
Vienīgais šīs metodes trūkums ir tas, ka dienasgrāmatu ar bērnu var kārtot no 4-5 gadu vecuma, kad viņš saprot savas rīcības nozīmi. Taču, ja jūs rakstīsiet kopā ar mazajiem, tas būs stimuls mammai pilnveidot sevi.