Pareizi izvēlēts laistīšanas laiks palīdz augiem uzņemt vairāk mitruma un pat attur gliemežus un citus kaitēkļus no dārza. Eksperti iesaka vienkāršu triku, kas padarīs dārzu ražīgāku un skaistāku.
Vasaras mēnešos dārza laistīšana ir viens no svarīgākajiem darbiem, lai augi augtu gardi un ražīgi. Tomēr nepareizi izvēlēts laistīšanas brīdis var ne tikai samazināt augu spēju uzņemt ūdeni, bet arī piesaistīt nevēlamus dārza viesus – gliemežus un citus kaitēkļus.
Kā izrādās, pareizais dienas laiks, kad pievērsties šļūtenei vai lejkannai, var būtiski ietekmēt augu labvēlību un pat palīdzēt atbrīvoties no gliemežiem, kas mēdz apgrauzt lapas un ražu. Dārzkopības speciālisti un zinātnieki ir atklājuši vienkāršu, bet ļoti efektīvu risinājumu, kas uzlabos dārza kopšanu un ļaus izvairīties no biežākajām kļūdām.
Kāpēc laistīšanas laiks ir tik svarīgs?
Laistot augus siltajās vasaras dienās, mēs bieži vien izvēlamies to darīt vakarā, kad saule vairs nespīd tik karsti. Taču šis ieradums bieži vien var vairāk kaitēt nekā palīdzēt.
Speciālisti norāda, ka vakara laistīšana rada mitru vidi tieši tad, kad gliemeži un kailgliemeži ir visaktīvākie. Nakts mitrums rada labvēlīgus apstākļus gan gliemežiem, gan pelējuma un miltrasas attīstībai.
Savukārt laistīšana dienas vidū arī nav ideāla – siltajā laikā liela daļa ūdens vienkārši iztvaiko, pirms tas nonāk pie saknēm, un augi nevar to pilnvērtīgi izmantot.
Kad tad ir vislabākais laiks?
Eksperti iesaka laistīt dārzu agri no rīta, tiklīdz lec saule. Šim ieteikumam ir vairāki iemesli:
Augi efektīvāk uzņem ūdeni – saules gaismā sākas aktīvs process, kurā augi caur lapām iztvaiko ūdeni un uzsūc to no saknēm.
Gliemeži atturās no sausuma – laistot no rīta, augsne un lapas paspēj nožūt līdz vakaram, tāpēc mitrā vide, kas piesaista gliemežus, neveidojas.
Tiek novērsti apstākļi, kas var kaitēt augiem – sausas lapas vakarā nozīmē mazāku iespēju, ka kaitējumi un kaitēkļi sāks attīstīties.
Papildu padomi izcilam dārzam
Fokusējies uz saknēm – ūdeni virzi tieši pie augu saknēm, nevis uz lapām. Tas palīdzēs atturēties no iztvaikošanas un mitruma uz lapām.
Mulčē augsni – mulča palīdzēs saglabāt mitrumu un atturēs augsni no karstuma.
Pielāgo laistīšanu konkrētajiem augiem – ne visiem augiem nepieciešams tikpat daudz ūdens, tāpēc ņem vērā katra auga individuālās vajadzības.
Kāpēc tas strādā pret gliemežiem?
Gliemeži un kailgliemeži ir nakts dzīvnieki – viņiem nepieciešama mitra augsne, lai pārvietotos. Ja vakarā augsne vēl ir mitra, viņi aktīvi meklē barību. Bet, ja tā ir sausa, gliemeži vienkārši izvēlas citu vietu.
Pareizs laistīšanas laiks var izrādīties par vienkāršāko un efektīvāko triku, lai atturēu savu dārzu no gliemežiem un kaitējumiem. Laistot agri no rīta, tu ne tikai uzlabosi augu pašsajūtu un saglabāsi mitrumu augsnē, bet arī atturēsi kaitēkļus. Šis ir viens no tiem gadījumiem, kad mazs paradumu maiņas solis sniedz lielu rezultātu.