10 kļūdas dārza veidošanā, kas ar laiku izmaksās daudz līdzekļu un pacietības


Foto: ekrānuzņēmums
Maz kas spēj tik ļoti sarūgtināt dārza īpašnieku kā apziņa par pieļautajām kļūdām, kas neizbēgami noved pie pārtaisīšanas un papildu izdevumiem

Diemžēl saprašana bieži nāk tikai pēc gada vai diviem, kad kļūdas labošana kļūst daudz sarežģītāka un dārgāka. Nevēlaties atkārtot citu kļūdas? Tad pievērsiet uzmanību šim pārskatam. Mēs aplūkosim kļūdas, kas var ietekmēt jūsu teritorijas komfortu, funkcionalitāti un ilgmūžību.

1. Pārāk liels dārzs

Daudzi ar entuziasmu uzrok pusi teritorijas dārzeņu dobēm. Šķiet, ka audzēt visu pašu – tas ir lieliski. Bet drīz vien kļūst skaidrs: nav laika kopšanai. Raža – pārāk liela, jāatdod kaimiņiem. Pusi vasaras pavadāt ar kapli, nevis atpūtā. Ko darīt? Sāciet ar 3–4 dobēm un pievienojiet pāris traukus ar garšaugiem. Patiks – ar laiku paplašināsiet.

2. Apstādīt visu teritoriju ar kokiem

Zaļš, mājīgs dārzs – ikviena sapnis. Šķiet, jo vairāk koku, jo labāk. Bet paiet laiks, un jūs saprotat: koki izauguši, tagad teritorijā ir tumšs un mitrs. Koku vainagi traucē viens otram, bet ražas gandrīz nav. Par atpūtas zonām var aizmirst – vietas vienkārši nav. Un par lapu grābšanas klaniem nemaz nerunājot.

Ko darīt? Plānojiet stādījumus iepriekš! Koki ir kā mēbeles dzīvoklī – visam jābūt savā vietā. Atstājiet vietu dobēm, puķu dārziem, celiņiem un mājīgām atpūtas zonām.

Foto: ekrānuzņēmums

3. Ignorēt teritorijas stūrus

Ir tukši stūri? Tie ātri pārvēršas par dārza krāmu izgāztuvi. Tur uzkrājas nezāles, lieki zari, un vieta tiek izniekota. Ko darīt? Iestādiet stūros neizvēlīgus krūmus, novietojiet soliņu, dīķīti vai laternu. Tā teritorija izskatīsies kopta un stilīga.

Ir pārbaudīti veidi, kā sakārtot piemājas teritoriju pat bez profesionāļu palīdzības. Mēs bieži publicējam rakstus par šo tēmu. Jums būs interesanti!

4. Nopirkt lētas āra mēbeles

Izvēlējāties plastmasas krēslus un galdiņu? Apsveicu – pēc gada tie kļūs dzelteni, salūzīs un zaudēs jebkādu pievilcību. Turklāt tas padara teritoriju lētu, padarot to līdzīgu šašlika teltij.  Ko darīt? Iegādājieties stilīgas mēbeles no metāla, koka vai rotangpalmas. Jā, dārgāk. Bet tās kalpo gadiem, izskatās skaisti un pārvērš jūsu atpūtas zonu par attēlu no Pinterest. Turklāt plastmasas izturēs labi ja divas vasaras un būs jāpērk jaunas. Kopumā izmaksas beigās būs vel lielākas.


Foto: ekrānuzņēmums

5. Izvēlēties augus pēc bildes

Ieraudzījāt krāšņus krūmus internetā – un uzreiz gribat tādus pašus? Un tad izrādās: jūsu klimatā tie neaug vai nīkst. Neaug tā, kā bildē. Nepieciešama sarežģīta kopšana.

✅ Ko darīt? Ņemiet vērā vietējo klimatu. Paskatieties, kas aug pie kaimiņiem – tas ir labākais orientieris.

6. Pārāk sarežģīti celiņi

Bieža kļūda – dārga, sarežģītas formas bruģakmens. Skaisti? Teorētiski – jā. Reāli: Grūti likt – meistari prasa piemaksu. Ziemā neērti tīrīt – ledus un kupenas pārvērš celiņus par slidotavu. Ātri zaudē izskatu – īpaši, ja izvēlēta spilgta krāsa.

✅ Ko darīt? Taisnstūrveida flīzes dabiskos toņos (pelēks, smilškrāsas) – pārbaudīts variants. Vietās, kur nav nepieciešama pastāvīga iešana, labāk izmantot grants vai koka plāksnes.


Foto: ekrānuzņēmums

7. Pilnīgi atdalīt dārzu no mājas

Kad māja stāv atsevišķi, bet dārzs pats par sevi – teritorija izskatās sašķelta. Jūs iegūstat haosu, nevis harmoniju. Ko darīt? Izvēlieties augus, kas atbilst fasādes krāsai un stilam, izveidojiet plūstošu pāreju – tā telpa izskatīsies vienota un vērtīga.

8. Iznīdēt nezāles līdz pēdējai lapiņai? Šķiet, ka ideāla teritorija – pilnīgi attīrīta zeme. Bet pēc pāris nedēļām nezāles tāpat izlaužas. Turklāt augsne sāk bojāties.  Ko darīt? Atstājiet dažus savvaļas augus – tie nostiprina augsni. Vai arī aizvietojiet nezāles ar daudzgadīgiem augsnes segaugiem.

Lasi vēl: Kāpēc bremžu diski rūsē un ko darīt – paskaidrošu vienkāršos vārdos

9. Iestādīt pārāk daudz dažādu augu sugu

Nopirkāt dārza centrā visu, kas likās skaists? Rezultāts – haoss, ziedu “putra” un sajūta, ka esat botāniskajā dārzā, nevis pie sevis dārzā.

✅ Ko darīt? Izmantojiet grupu stādījumus un atkārtojošus elementus. Piemēram, rinda ar vienādiem krūmiem izskatās harmoniskāk nekā sajaukti ziedi. Bildē zemāk ir piemērs haosam.


Foto: ekrānuzņēmums

10. Atstāt teritoriju bez atpūtas zonas

Sākumā šķiet: “Nu, vēlāk uzcelšu lapeni, tagad nav laika.” Rezultātā piecus gadus dzerat tēju uz lieveņa vai starp dobēm. Ko darīt? Uzreiz iezīmējiet vietu atpūtai – kaut vai soliņu zem koka. Ticiet, jūs būsiet sev pateicīgi par to!

Kā redzat, kļūdas ainavu dizainā var maksāt ne tikai naudu, bet arī zināšanas. Gribat, lai jūsu teritorija būtu ērta, skaista un bez liekām problēmām? Mācieties no citu kļūdām un izveidojiet sev sapņu pagalmu:) Tad sekojiet – šeit ir daudz noderīgu ideju, kas palīdzēs visu izdarīt pareizi jau no paša sākuma!