Kāpēc japāņu automašīnām degvielas uzpildes atveres vāks ir kreisajā pusē, bet vācu labajā pusē

Ir raksturīga atšķirība degvielas tvertnes atrašanās vietā. Dažos modeļos tas atrodas kreisajā pusē, savukārt citos – labajā pusē, uzzini kāpēc tā

Un no pirmā acu uzmetiena nav viegli noteikt šādas atšķirības iemeslus. Zīmīgi, ka japāņu automobiļi pārsvarā ir aprīkoti ar degvielas tvertni kreisajā pusē, bet vācu – pretējā pusē. Noskaidrosim, kāpēc inženieri izmanto šo konkrēto risinājumu un kā tas ir saistīts ar drošību.

Vai šis raksts būs noderīgs? Neaizmirsti iespiest īkšķīti! Dažādas tvertņu atrašanās vietas var radīt smieklīgu situāciju degvielas uzpildes stacijā, kad vadītājs nezina, kurā pusē ir lūka. Parasti tas notiek uzreiz pēc jaunas automašīnas iegādes vai gadījumos, kad bieži nākas braukt ar dažādiem modeļiem.


Foto: Pixabay

Lielākajā daļā gadījumu nav grūti noteikt lūkas atrašanās vietu – vienkārši paskatieties uz informācijas paneli. Daudzi automašīnu ražotāji norāda degvielas tvertnes atrašanās vietu ar bultiņu vai citu simbolu.

Inženiertehnisko risinājumu apvienošana visos uzņēmumos atvieglo daudzus uzdevumus. Piemēram, savulaik tika nolemts visās automašīnās uzstādīt OBD-II diagnostikas savienotāju, lai gan pirms tam katrs ražotājs izmantoja savus izstrādnes. Tomēr nebija iespējams panākt vienošanos ar degvielas uzpildes vāciņa atrašanās vietu, un tam ir vairāki iemesli.

Lasi vēl: Ar ko atšķiras Turcijas dzīvokļi no Latvijas dzīvokļiem (Foto)


Foto: Pixabay

Viens no galvenajiem labas transportlīdzekļa vadāmības faktoriem ir pareizs svara sadalījums. Šeit liela nozīme ir degvielas tvertnei, jo 50 litri benzīna sver 37,5 kilogramus, kas var būtiski ietekmēt “stūri”. Svara sadalījums ir viens no iemesliem, kāpēc japāņu ražotāji uzstāda tvertni kreisajā pusē, bet Eiropas ražotāji to uzstāda labajā pusē.

 

Ja priekšējā pasažiera pusē parasti nav nekādu “papildu” ierīču, vadītājam to ir daudz. Stūrei ar stūres statni, instrumentu paneli un citu aprīkojumu kopā ir ievērojama masa, kas ietekmēs svara sadalījumu. Tā kā japāņu automašīnas ir aprīkotas ar stūri labajā pusē, tvertne ir novietota kreisajā pusē, lai uzlabotu līdzsvaru, savukārt Eiropas ražotāji rīkojas pretēji.


Foto: Pixabay

Turpmāka automašīnu apvienošana vienā platformā noved pie tā, ka līdzīgs risinājums tiek pārnests uz visu modeļu klāstu. Laiki, kad ražotāji katram modelim izstrādāja atsevišķus “ratiņus”, ir sen pagājuši. Tagad uz vienas platformas var uzbūvēt gan nelielu hečbeku, gan vidēja izmēra krosoveru, tieši tāpēc tanka novietojums abos gadījumos būs aptuveni vienāds.

 

Vēl viens svarīgs aspekts ir drošība. Izvēloties degvielas uzpildes atveres aizbīdņa vietu, inženieri simulēja situāciju, kad vadītājam ir jāuzpilda automašīna “lauka” apstākļos. Piemēram, ja ilgā ceļojumā beidzas degviela, tā jāuzpilda no tvertnes. Braucot pa labo pusi, automašīnu drošāk uzpildīt pa kreisi, savukārt, braucot pa kreisi, pa labo – tālāk no brauktuves. Par tādiem sīkumiem ikdienā neaizdomājamies, vai ne?