Kādas ir timiāna priekšrocības, kā to savākt, žāvēt un pareizi lietot

Daži to zina kā garšvielu, ko pievieno gaļai, kartupeļiem un salātiem. Citi to novērtē pikantās nots dēļ, ko tā piešķir tējai. Un citi apbrīno smaržīgo mazo rozā ceriņu ziedu paklāju malās un meža klajumos, pat nezinot, cik noderīgs timiāns un kādas tam piemīt brīnišķīgas īpašības.

Timiāns, čebčiks, čebriks, vīraks, savvaļas piparmētra, Jaunavas Marijas zāle – tie visi ir daudzgadīgo apakškrūmu nosaukumi no Lamiaceae dzimtas timiāna (Thymus) ģints. Šodien pastāstīsim, kāpēc dārzā vajadzētu stādīt timiānu, kā to savākt, žāvēt un izmantot.

Kādas ir timiāna priekšrocības?

Nepretenciozais timiāns iepriecina ar savu aromātu, ārstē kaites un rotā zonu ar smalkiem ziediem. Turklāt Jaunavas Marijas zāle vienkārši piedzima, lai izrotātu jūsu kalnu. Tas ātri izplatās un vairojas, viegli sadalās un uzreiz iesakņojas jaunā vietā.

Tautā izmanto timiāna dezinficējošās un baktericīdas īpašības. Ziedu uzlējumi un novārījumi palīdz atjaunot redzes asumu. Timiāna sautējošas kompreses palīdz pret kukaiņu kodumiem un tiek izmantotas kā mutes skalošanas līdzeklis.

Burvju zāle ir guvusi atzinību arī oficiālajā medicīnā. Piemēram, timiāns ir svarīga populāro klepus zāļu Pertussin sastāvdaļa. Tas ir iekļauts arī atkrēpošanas un choleretic preparātos.

Timiāns pievilina bites, tāpēc jums nebūs problēmu apputeksnēt citus augus. Dārznieki novērojuši, ka timiāna tuvums būtiski palielina dažu dārzeņu ražu. Piemēram, tomāti, baklažāni, pupiņas. Īsāk sakot, ir vairāk nekā pietiekami iemeslu, lai jūsu zemes gabalā iestādītu noderīgu augu.

Kā stādīt timiānu

Lai zāļu izejvielas vienmēr būtu pa rokai, iestādiet savā dārzā timiānu. Mūsu raksta varonis mīl gaišas, siltas vietas. Lieliski izskatās gar puķu dobēm un takām. Tāpēc nestādiet to ēnā.

Uzrakt izvēlēto laukumu iepriekš (rudenī), noņemt nezāles, pievienot augsnei kompostu vai sapuvušus kūtsmēslus. Pavasarī, kad augsne labi sasilusi, to izrok, aplaista un tad augsnes virspusē iesēj mazas timiāna sēkliņas, tās viegli apkaisot ar smiltīm.

Rūpes par timiānu nav īpaši sarežģītas. Līdzīgi kā citi daudzgadīgie augi, to veido atslābšana, ravēšana, mēslošana un laistīšana vasarā. Jūs varat barot timiānu ar universālo mēslojumu, sapuvušiem kūtsmēsliem un zaļo mēslojumu no garšaugiem, kas ievadīti ūdenī.

Lasi vēl: Ko darīt ar cukīni, lai tie enerģiski nestu augļus līdz septembra beigām

Izejvielu savākšana un žāvēšana

Aromātiskais augs ārstniecības nolūkos jānovāc ziedēšanas laikā. Saskaņā ar tautas uzskatiem vispiemērotākais laiks tam ir divi lielākie reliģiskie svētki – Trīsvienība un Jaunavas Marijas aizmigšana. Tiek uzskatīts, ka šajās dienās sagatavotajam materiālam ir īpašas īpašības.

Tējai un kā garšvielai timiānu novāc pirms ziedēšanas. Tādā veidā tā sastāvā esošās ēteriskās eļļas tiek saglabātas maksimāli daudz. Lai neizrautu vai nesabojātu timiāna dzinumus, labāk izmantot šķēres.

Ja vācat un gatavojat timiānu tējām un novārījumiem, pirms žāvēšanas to nevajadzētu mazgāt. Nomazgātais augs puvi, padarot neiespējamu turpmāku izmantošanu. Savāktās izejvielas žāvē uz bieza papīra vai auduma, sargājot no tiešiem saules stariem, laiku pa laikam apgriežot.

Pirms uzglabāšanas visu sauso materiālu izsijā, atdalot nevajadzīgos stublājus. Pēc tam sagatavoto garšaugu sadala stikla burkās, auduma maisiņos vai biezās kartona kastēs, nodrošinot, lai timiāna slānis nepārsniegtu septiņus centimetrus.

Dzērieni ar timiānu

Recepte Nr. 1. Pievienojiet tējkaroti sausa timiāna ceturtdaļai glāzes ūdens. Uzkarsē līdz vārīšanās temperatūrai un ļauj vārīties 10 minūtes. Ielejiet glāzē, pielejiet verdošu ūdeni, pagaidiet vēl 5–7 minūtes, izkāš. Aromātiskā tēja ir gatava!

Recepte Nr. 2. Tējkannā liek 3 tējkarotes melnās tējas un 2 tējkarotes kaltēta timiāna, aplej ar verdošu ūdeni un ļauj ievilkties. Pievienojiet cukuru vai medu pēc garšas.

Recepte Nr.3. Sajauc timiānu ar piparmētru un oregano vienādās proporcijās. Ievietojiet ēdamkaroti šī maisījuma tējkannā, aplejiet to ar verdošu ūdeni un ļaujiet tai ievilkties.

Interesants fakts: izrādās, ka timiāna aromāts ir pievilcīgs ne tikai cilvēkiem, bet arī, piemēram, skudrām. Iespējams, esat redzējuši, ka nelielos lauku skudru pūžņu uzkalniņus bieži klāj tā mazo ziedu paklājs. Tas ir tas, kas dīgst no sēklām, ko skudras nes skudru pūznī.