Foto – ekrānuzņēmums
Apskatīsim, kā turku dzīvokļi atšķiras no Latvijas dzīvokļiem un kāpēc
Par standarta ģimenes dzīvokli laulātam pārim ar bērniem tiek uzskatīts 3+1 (trīs guļamistabas un viesistaba, t.i. četristabu dzīvoklis). Mēs varam ar pārliecību teikt, ka visizplatītākais ģimenes variants Latvijā ir divu vai trīs istabu dzīvoklis.
Turcijā ir lielas virtuves. Varbūt tradīcija radās lielā cilvēku skaita dēļ, vai varbūt turkiem vienkārši bija tāda iespēja. Virtuves patiešām ir plašākas, varētu teikt, ka vidējā latviešu virtuve ir 9 kvadrātmetri, turpretim turku virtuve ir –15 kvadrātmetri.
Foto – ekrānuzņēmums
Turcijā guļamistabās ir atsevišķas vannas istabas un garderobes
Patiešām, jaunā “master suite” koncepcija, kur laulāto vai pat bērnu guļamistabai ir sava vannas istaba un ģērbtuve, Turcijā ienāca ļoti, ļoti sen, vairāk nekā pirms 40 gadiem.
Divstāvu dzīvokļi ir ļoti populāri Turcijā. To mēs redzam arī turu seriālos. Turcijā aptuveni katrs divdesmitais dzīvoklis ir divu līmeņu dzīvoklis. Tās izvietošanai bieži tiek izmantoti mājas divi augšējie stāvi, no kuriem augšējais ir bēniņi ar slīpiem griestiem. Ir arī reversie dupleksi – pirmajā un otrajā stāvā, ar piekļuvi privātam dārzam.
Dzīvokļiem ir daudz logu (vai tie ir milzīgi)
Tā ir patiesība! Vienā standarta dzīvojamā istabā viegli var būt trīs logi, un, ja māja ir dārgāka, tad visi seši. Tā nav bagāto prerogatīva, bet gan standarta risinājumi.
Foto – ekrānuzņēmums
Sabiedriskie koridori, kāpņutelpas un lifti ir dārgi dekorēti. Ar mūsējiem atkal protams nesalīdzināt. Tā ir taisnība! Pat daudzās vecās mājās viss ir iekārtots dabīgā marmorā, un jaunākās mājās var atrast patiesi greznas sabiedriskās telpas. Cenu zīme ir ekonomika un bizness.
Katram dzīvoklim ir terase
Pat ja ne terase, tad balkons, kur var ielikt ēdamzonu, noteikti! Tas tāpēc, ka turkiem patīk ieturēt brokastis svaigā gaisā ar skatu uz zaļumiem, ielu vai pat jūru.
Turcijā katrā mājā ir peldbaseins. Tā nav taisnība. It īpaši, ja ņem vērā pilsētas, kas nav kūrortpilsētas, mājas ar peldbaseiniem šeit ir liels retums. Taču jaunbūves Antālijā, Alanjā, Izmirā, Stambulā var lepoties ar plašu zaļo zonu, peldbaseinu (dārzā un iekšpusē, apsildāmu), saunu un hamam. Maksa par visiem dzīvokļiem ir aptuveni vienāda, vismaz 1000 liru un sasniedz 3000 liru.
Foto – ekrānuzņēmums
Visur ir bidē, bet izlietne… atrodas gaitenī!
Izlietne atrodas ārpus tualetes. Tas nav skaidrs pat daudziem turkiem! Viņi ir dedzīgi perfektas higiēnas aizstāvji vannas istabā un tualetē. Viņiem visās mājās ir bidē (!), izņēmumu nav. Bet dažās mājās izlietne atrodas gaitenī, nevis tualetē. Tiesa, tagad arvien biežāk izgatavo mini izlietnes pašā tualetē.
Apvienotas virtuves-dzīvojamās istabas. Ja mums šī ir jaunizveidota tendence, tad Turcijā jūs varat atrast apvienotas virtuves-dzīvojamās istabas mājās no 70. gadiem līdz mūsdienām. Tas pats attiecas uz panorāmas logiem un bīdāmām durvīm no grīdas līdz griestiem – tā ir jau divas paaudzes.
Remonts no izstrādātāja. Nevienam neienāktu prātā veikt remontu jaunam dzīvoklim, jo attīstītāji nodod mājas ar ļoti kvalitatīviem logiem, grīdām, flīzēm vannas istabā un pat virtuves iekārtām un iebūvētām virtuvēm.
Foto – ekrānuzņēmums
Guļamistabas bez logiem ir populāras Turcijā
Gan patiesība, gan nepatiesība. Šeit ir logs, bet tas nav logs ar skatu, bet tikai ventilācijai, kas sniedz dzīvīgu vēsumu karstajā Turcijas vasarā, vai uz gaiteni vai virtuvi.
Turcijā nav standarta projektu. Kamēr mēs varam saskaitīt vairāk nekā 1000 ēku, kas celtas pēc viena projekta, Turcijā mājas ir mazāk tipiskas, tām bieži ir diagonālas sienas, neparastas telpas, visdažādākie plānojumi un logi. Kopējais veco dzīvojamo rajonu stils, protams, ir vairāk vai mazāk vienmuļš, taču dažādu toņu krāsojuma dēļ (rozā, gaiši dzeltenā, oranžā, bēšā, baltā, gaiši zilā, zilā un daudzos citos) teritorijas izskatās pozitīvi.
Turkiem ir augstas kvalitātes būvniecība
Lai gan mīts par sliktajām turku mājām ir izplatījies visā pasaulē, patiesībā tas attiecas tikai uz būvniecības bumu 70.–90. gados (ja runājam par seismisko pretestību), un uz mums neparastajām dienvidu plānām sienām un apkures trūkumu.
Pašlaik Turcijā tiek būvētas divu veidu mājas:
— Mūsdienīgi projekti, kas pabeigti pēc ļoti stingriem starptautiskajiem standartiem, ieskaitot seismisko pretestību
— TOKI valsts mājokļi, ļaujot miljoniem cilvēku bez procentiem iegūt dzīvokli ar hipotēku no valsts
Lasi vēl: Kad ir īstais laiks stādīt sīpolus – tas būtu jādara daudz ātrāk nekā esam raduši to darīt
Foto – ekrānuzņēmums
Virtuves bez logiem
Lielajās pilsētās ir tradīcija virtuvei bez loga, kā Parīzes mājās, kur to uzskatīja par kalpotāju darba telpu. Bet virtuvē joprojām ir ventilācijas logs “akā”. Tādu dzīvokļu ir maz, mazāk par 10%.
Turki mīl minimālismu. Iespējams, joprojām rada kaut ko tradicionālu, brūnu, koka, māla, smilšainu attēlus. Bet patiesībā turku mīlestība pret baltajām sienām, baltajām virtuvēm un balta marmora vannas istabām ir vislielākā pasaulē, līdzvērtīga Skandināvijas valstīm. Visi dzīvokļi ir gaiši. Tikai īsti vecie un nodzīvotie ir vairāk krēmkrāsas, ar brūnām mēbelēm, bet ne brūni oranžām.
Foto – ekrānuzņēmums
Kvalitatīvas mēbeles
Kvalitatīvas mēbeles Turcijā ir ar ļoti saprātīgu cenu. Tā ir rūpnīcu valsts. Šeit ļoti aktīvi tiek ražotas flīzes (granīta flīzes), lamināts, mēbeles, tekstilizstrādājumi (arī aizkari un mājas tekstils, ne tikai apģērbs) un viss pārējais mājoklim nepieciešamais. Produktus nepērk Ķīnā un lielās rūpnīcās rada eksperti ar pusgadsimta pieredzi, un tas ļauj iegūt augstu kvalitāti un patīkamu cenu.