Noskaidro kā pareizi izmantot šīs modernās lampas, lai iegūtu labu rezultātu un netērētu bezjēdzīgi elektrību
Telpas augi bieži piedzīvo gaismas trūkumu mākoņainās dienās un ziemā, kad dienas gaišais laiks kļūst īsāks. Tas noved pie dzinumu pagarināšanās, krāsas zuduma un ziedēšanas trūkuma. Fito lampa palīdz kompensēt apgaismojuma trūkumu, taču tā efektivitāte ir atkarīga no pareizas lietošanas. Noskaidro kā pareizi apgaismot stādus ar fito lampu, lai saglabātu to izturību un nodrošinātu stabilu augšanu.
Kas ir fito lampa un kādi ir to veidi? Fito lampa ir īpaša ierīce, kas kompensē augiem dabiskā apgaismojuma trūkumu. Tas izstaro gaismu spektros, kas nepieciešami fotosintēzei, attīstībai un ziedēšanai: zilā, sarkanā, zaļi dzeltenā krāsā.
Ir trīs galvenie fito lampu veidi, no kuriem katrs ir piemērots dažādiem uzdevumiem: Divkrāsu fito lampas – tās izstaro tikai divus spektrus: zilu un sarkanu. Parasti to attiecība ir 1:2 vai 1:3 (zilā un sarkanā krāsā). Piemērots augiem veģetācijas stadijā (lapu un dzinumu augšana) un ziedēšanas laikā. Bieži izmanto stādu, dārzeņu kultūru un istabas augu audzēšanai. Tie ir ekonomiski, jo patērē maz enerģijas šaurā spektra fokusa dēļ. Nav piemērots dekoratīviem augiem, kuriem ir jāizskatās estētiski. Sarkanzilā gaisma cilvēka acij var šķist nedabiska.
Foto: Pixabay
Multi spektrālās fito lampas. Papildus zilajam un sarkanajam spektram tiek atbalstīti papildu diapazoni, piemēram, balts, ultravioletais (UV) vai infrasarkanais (IR). Tas padara gaismu daudzpusīgāku. Piemērots sarežģītiem apstākļiem, kur svarīga ir ne tikai augšana, bet arī augu izskats. Piemērots ilgstošai lietošanai ar dažādām kultūrām: no dekoratīvām līdz augļiem.
Pilna spektra fito lampas .Tie imitē dabisko saules gaismu un ietver visus nepieciešamos spektrus (zils, sarkans, balts, UV, IR). Gaisma ir pēc iespējas tuvāk dienasgaismai. Tas ir universāls risinājums jebkuriem augiem: iekštelpu, dārza, dārzeņu, ziedēšanas. Tie lieliski darbojas apstākļos, kad pilnībā trūkst dabiskā apgaismojuma, piemēram, slēgtās sistēmās vai pagrabos. Piemērots profesionālai audzēšanai un “gudru” siltumnīcu veidošanai. Dārgākā starp fito lampām. Tiem nepieciešama precīza apgaismojuma režīma regulēšana, lai nepārslogotu augus.
Foto: Pixabay
Telpas augiem, kuriem vajag tikai nedaudz gaismas, pietiek ar divkrāsu lampu. Ja svarīga ir funkcionalitātes un estētikas kombinācija (piemēram, dekoratīvajiem augiem), izvēlieties vairāku vai pilna spektra lampu. Profesionālai audzēšanai, īpaši pilnībā kontrolētos apstākļos, vislabāk piemēroti pilna spektra modeļi.
Fito lampu spektri
Katrs fito lampas spektrs veic savu uzdevumu un ietekmē augu attīstību. Lai maksimāli izmantotu savu ierīci, ir svarīgi saprast, kā darbojas katrs gaismas diapazons: zilā gaisma (430–470 nm) ir fotosintēzes pamatā, stimulē lapu aktīvu augšanu, padarot tās blīvas un veselīgas. Nepieciešams spēcīgas zaļās masas veidošanai. Piemērots stādiem un jauniem augiem, kas tikai sāk augt. Palīdz novērst dzinumu izstiepšanos, īpaši, ja trūkst dabiskā apgaismojuma.
Sarkanā gaisma (620–665 nm) – augšanas un ziedēšanas stimulēšana. Ietekmē augus paātrinot pumpuru veidošanās un augļu veidošanās procesus. Tas ir nepieciešams, lai paātrinātu augšanu un palielinātu augu izmērus, stimulētu ziedēšanu un palielinātu ražu (īpaši svarīgi dārzeņu kultūrām, piemēram, tomātiem vai gurķiem).
Zaļdzeltena gaisma (500–610 nm). Palīdz padarīt lapu krāsu piesātinātāku un spilgtāku un ziedēšanu bagātīgāku. Ir nepieciešams uzlabot augu izskatu un saglabāt visu auga daļu harmonisku attīstību. Jauniem stādiem un istabas augiem labāk ir izmantot zilās un sarkanās gaismas kombināciju: pirmā nodrošinās lapu augšanu, bet otrā – vispārējo attīstību. Ja svarīga ir ziedēšana vai augļu veidošanās, palieliniet sarkanā spektra īpatsvaru. Dekoratīviem augiem pievienojiet nedaudz zaļi dzeltenas gaismas, lai lapas izskatītos spilgtākas un pievilcīgākas.
Kā lietot fito lampas mājās: pamatnoteikumi
Lai fito lampa darbotos efektīvi, ir svarīgi ņemt vērā vairākus galvenos faktorus. Augiem, tāpat kā jebkuram dzīvam organismam, nepieciešama mainīga gaisma un tumsa. To sauc par foto periodu, un tā pārtraukšana var izraisīt stresu. Lielākajai daļai telpaugu gaismas ir vajadzīgas 12–14 stundas dienā, bet stādiem vai strauji augošām kultūrām var būt nepieciešams vairāk – līdz 16 stundām.
Savukārt ziedošiem augiem bieži ir nepieciešams ilgāks tumsas periods, apmēram 8–10 stundas — laiks, kas nepieciešams pumpuru veidošanai.
Lai nepieļautu kļūdu, labāk ir izmantot taimeri, kas vienlaikus automātiski ieslēgs un izslēgs fitolampu. Tas ne tikai vienkāršos procesu, bet arī pasargās augus no pārguruma 24 stundu apgaismojuma dēļ.
Foto – ekrānuzņēmums
Kā izgaismot stādus ar fito lampu uz palodzes
1. Uzstādiet fito lampu. Piestipriniet tā, lai tas vienmērīgi apgaismotu visus augus. Atkarībā no modeļa ir vairāki veidi, kā to novietot. Ja komplektā ietilpst kronšteini vai statīvi, izmantojiet tos, lai uzstādītu lampu virs palodzes. Lampu var piekārt pie karnīzes vai piestiprināt pie plaukta virs loga. Daži modeļi ir aprīkoti ar piespraužamiem turētājiem, kurus ir ērti piestiprināt tieši pie kastu vai konteineru malām ar stādiem.
2. Pārbaudiet barošanas avota pieejamību. Pārliecinieties, vai augšanas gaismas vads sasniedz kontaktligzdu. Ja tas atrodas tālu, izmantojiet pagarinātāju. Pārliecinieties, ka vadi nav ceļā un droši uzglabāti, īpaši, ja jums ir bērni vai mājdzīvnieki.
3. Ieslēdziet, pārbaudiet, cik ērti augiem būs zem gaismas avota. Novietojiet plaukstu tuvu lampai – gaisma nedrīkst radīt karstuma sajūtu.
Lasi vēl: Šašlika sezona ir klāt – mēs piedāvājam vairākas receptes šašliku marinādēm katrai gaumei
4. Pielāgojiet augstumu. Attālums no lampas līdz augiem ir atkarīgs no to augšanas stadijas: Sēklu dīgšanas stadijā un pirmo dzinumu parādīšanās stadijā lampu var novietot 20–30 cm attālumā no augsnes virsmas. Kad stādi aug, palieliniet attālumu līdz 30–50 cm, lai izvairītos no pārkaršanas un lapu apdegumiem. Augiem augot, noregulējiet lampas augstumu tā, lai gaisma vienmēr būtu pietiekami tuvu, bet nekaitētu.
5. Pārraugiet savu apgaismojuma režīmu .Stādiem nepieciešams ilgs dienasgaismas periods – apmēram 12-16 stundas dienā. Izmantojiet taimeri, lai vienlaikus automātiski ieslēgtu un izslēgtu lampu. Tas pasargās augus no pārslodzes un nodrošinās stabilu apgaismojuma režīmu.
6. Sargājiet lampu no mitruma Laistot, pārliecinieties, ka ūdens pilieni nekrīt uz ierīces. Mitrums var sabojāt elektroniku vai izraisīt īssavienojumus. Ja gaisa mitrināšanai izmantojat miglu, arī esiet uzmanīgi – virziet to tikai uz augiem, nevis uz lampu.
7. Pārraugiet augu stāvokli. Regulāri pārbaudiet savus augus, lai redzētu, kā tie aug. Ja stādi izstiepjas, tas nozīmē, ka nav pietiekami daudz gaismas vai lampa atrodas pārāk tālu. Ja lapas izbalē vai kļūst dzeltenas, ierīce var būt pārāk tuvu vai darbojas pārāk ilgi. Pielāgojiet augstumu un apgaismojuma režīmu pēc vajadzības.
Zinot, kā izmantot fitolampu stādiem, jūs radīsiet ideālus apstākļus stādiem uz palodzes. Šī vienkāršā ierīce palīdzēs jums izaudzēt spēcīgus un veselīgus augus, kas ir gatavi pārstādīšanai atklātā zemē.