Nedēļas nogalē, 8. februārī, Latvija uzsāks pieslēgšanos Eiropas vienotajam elektrotīklam, kas ir nozīmīgs solis valsts enerģētiskās neatkarības stiprināšanā.
Lai gan elektrotīklu sinhronizācijas process tiek rūpīgi plānots un būtiski traucējumi elektrības piegādē nav paredzami, tomēr pastāv teorētiski riski, kas saistīti ar īslaicīgiem svārstību vai traucējumu iespējamajiem scenārijiem. Šī iemesla dēļ iedzīvotāji tiek aicināti veikt piesardzības pasākumus, lai būtu gatavi jebkurai situācijai, informē Rīgas dome.
Eksperti uzsver, ka nav nepieciešams atteikties no iepriekš plānotajām brīvdienu aktivitātēm, tomēr iedzīvotāji tiek mudināti sagatavoties, līdzīgi kā tas tiek darīts, gatavojoties vētrai vai citiem iespējamiem traucējumiem.
Ieteicams nodrošināties ar nepieciešamajām rezerves baterijām, pilnībā uzlādēt mobilās ierīces un pārliecināties, ka mājās ir pietiekams daudzums dzeramā ūdens un pārtikas, kas neprasa gatavošanu.
Tāpat var noderēt arī lukturītis, portatīvie uzlādes avoti un citi pirmās nepieciešamības priekšmeti, lai jebkādi īslaicīgi elektrības padeves pārtraukumi neradītu būtiskas neērtības.
Pilnībā uzlādēt mobilās ierīces, portatīvos datorus, elektroautomobiļus un ārējos akumulatorus (pazīstamus kā “powerbankas”), lai nepieciešamības gadījumā būtu nodrošināta nepārtraukta saziņa un darbspēja.
Laicīgi uzpildīt degvielu automašīnās, lai nodrošinātu mobilitāti, ja radīsies nepieciešamība pārvietoties.
Iegādāties rezerves baterijas radioaparātiem un lukturīšiem, lai elektroapgādes traucējumu gadījumā būtu iespējams saņemt informāciju un nodrošināt apgaismojumu.
Atslēgt no strāvas avota tās elektroierīces, kuras netiek lietotas vai kuras ir īpaši jutīgas pret sprieguma svārstībām, lai izvairītos no iespējamiem bojājumiem.
Lejupielādēt mobilajā tālrunī lietotni “112 Latvija”, kas ļaus operatīvi saņemt svarīgus paziņojumus un rīcības norādes dažādās situācijās.
Sekot līdzi informācijai tikai oficiālajos avotos un neuzticēties nepārbaudītiem, emocionāli uzlādētiem paziņojumiem, lai izvairītos no dezinformācijas un nevajadzīgas panikas.
Rīgas pašvaldība ir veikusi plašu preventīvo pasākumu klāstu un izstrādājusi detalizētu rīcības plānu, lai nodrošinātu galvaspilsētas dienestu un pašvaldības kapitālsabiedrību darba nepārtrauktību pat nelabvēlīgāko scenāriju gadījumā. Ja sinhronizācijas procesa laikā rastos jebkādi elektropiegādes traucējumi, pašvaldība ir gatava operatīvi reaģēt, lai mazinātu iespējamos riskus un nodrošinātu kritisko pakalpojumu nepārtrauktību.
Šajā plānā ietverti dažādi piesardzības pasākumi, tostarp rezerves enerģijas avotu sagatavošana, operatīvo dienestu un tehnisko vienību pastiprināta gatavība, kā arī saziņas mehānismu nostiprināšana starp iesaistītajām institūcijām. Īpaša uzmanība pievērsta sabiedriskā transporta, veselības aprūpes iestāžu, ūdensapgādes un apkures sistēmu darbības nodrošināšanai, lai iedzīvotājiem tiktu garantēts maksimāli stabils ikdienas dzīves ritms.
Pašvaldība turpina ciešu sadarbību ar atbildīgajām valsts iestādēm un enerģētikas ekspertiem, lai nodrošinātu, ka nepieciešamības gadījumā rīcība ir ātra, efektīva un koordinēta.