Mēslošanas līdzekļu cenas ir tik augstas, ka tās pieaug katru dienu! Tāpēc dārzkopji sāka masveidā eksperimentēt. Ja parastie putraimi ir noderīgi cilvēkiem, kāpēc tie nevarētu būt noderīgi augsnei un augiem?
Katrs no mums vēlas, lai raža būtu bagāta, augsne auglīga un mazāk darba. Vai ne? Un arī, lai tas viss nebūtu dārgi. Tāpēc pirms trim gadiem es domāju par to, kas varētu aizstāt kūtsmēslus? To pārvadāšana nav viegls darbs, un mūsdienās tas nav lēts. Un tad es nejauši uzzināju par auzu pārslām. Parastās auzu pārslas, tādas, ko izmanto brokastu putrai. Saka, ka tās var izmantot kūtsmēslu vietā. Un tikai viena krūzīte aizvieto pat 15 kilogramus organisko vielu. Pasaka? Tā es sākumā domāju.
Bet ziņkārība uzvarēja. Es nolēmu to pārbaudīt. Tagad es dalos ar saviem rezultātiem, kas jūs noteikti pārsteigs. Un beigās būs mans galvenais noslēpums: kā pastiprināt šīs metodes iedarbību, lai augsne burtiski atdzīvotos.
Sāksim ar vienkāršu. Kas ir labi kūtsmēsli? Tie piesātina zemi ar slāpekli, kāliju, fosforu un masu citu noderīgu vielu. Bet, atzīsim, ir arī daži mīnusi. Pirmkārt, tos ir grūti piegādāt. Otrkārt, tas bieži ir piesārņots ar nezāļu sēklām vai kaitēkļu kāpuriem. Un, treškārt, tā smaržo… Nu, jūs zināt.
Savukārt auzu pārslas ir pavisam cita lieta. Tas ir viegli, tas ir pieejams, lēts un labi smaržo. Ko tur smaržot, to var pat izmantot pārtikā, ja tāda ir palikusi! Bet vissvarīgākais ir tā sastāvs. Auzās ir daudz cietes, olbaltumvielu, ogļhidrātu un mikroelementu. Visas šīs vielas, nonākot augsnē, kļūst par īstu gardumu augsnes mikroorganismiem.
Un kur ir mikrobi, tur ir dzīvība. Augsne kļūst irdena, mīksta un barojoša. Un tad es nodomāju: ko tad, ja auzu pārslas patiešām var aizstāt kūtsmēslus? Pagājušajā pavasarī es paņēmu glāzi auzu pārslu. Ne kādas dārgas, bet visparastākās, ko pārdod jebkurā veikalā. Es tās pārlēju ar litru silta ūdens, labi samaisīju un atstāju uz nakti.
Līdz rītam maisījums bija sabiezējis kā ķīselis. Atšķaidīju to 10 litros ūdens, labi samaisīju un devos uz dārzu. Ar šo novārījumu aplaistīju vienu no dobēm, kur plānoju audzēt gurķus. Godīgi sakot, īpašu cerību nebija. Nu, domāju, ka pārbaudīšu. Maksimums, ka zaudēšu vienu glāzi auzu pārslu. Bet pēc nedēļas sapratu, ka tas ne tikai darbojas, tas darbojas lieliski!
Gurķi, kurus baroju ar auzu pārslām, sāka augt kā raugs. Lapas bija koši zaļas, stublāji spēcīgi, un olšūnu bija vairāk nekā kaimiņu dobē, kur biju izmantojusi kūtsmēslus. Un, kad sākās ražas novākšana, es biju patīkami pārsteigta. Gurķi bija lieli, gludi, sulīgi. To bija tik daudz, ka es tos izdalīju visiem kaimiņiem, bet man vēl bija pilni spaiņi.
Un tad mani pārsteidza. Ja auzu pārslas tik labi iedarbojas uz gurķiem, kāpēc gan to neizmēģināt uz citām kultūrām?
Nākamajā gadā es nolēmu izmēģināt auzu pārslu lietošanu tomātiem. Pirms stādu stādīšanas es aplaistīju krūmus. Tieši bedrītēs. Un pēc tam jūnijā un jūlijā barošanu atkārtoju. Ko es varu teikt? Tas bija kaut kas. Tomātu krūmi izskatījās lieliski. Spēcīgi, veselīgi, apauguši ar augļiem. Augļi, starp citu, arī izcēlās: lieli, gaļīgi, bez nevienas plaisas.
Lasi vēl: Šīs 3 zodiaka zīmes saņems labu karmu 2025. gadā
Tumšzaļie kabači deva rekordlielu ražu, un ziedi – tie kopumā priecēja acis visu sezonu. Samtenes, asteres, dālijas – viss ziedēja bagātīgi un ilgi. Un pats interesantākais ir tas, ka neviens no kultūraugiem, kas baroti ar auzu pārslām, nesaslima. Ne fitoftora, ne miltrasa, ne citas sērgas tās neskāra.
Šķir otru lapu, lai lasītu turpinājumu…..
Tevi noteikti interesēs
- Kraukšķīga un garšīga uzkoda; Šis ēdiens parasti pirmais pazūd no galda viesībāsby Laura Blūma
- Vislielākās ambīcijas un sapņi var realizēties: 5 spēka dienas janvārī, kad veiksme stāv klāt itin visāby Laura Blūma
- 9. janvāris nozīmīga Mēness diena: ko šodien vajadzētu darīt, lai piesaistītu veiksmi un no kā jāizvairāsby Laura Blūma