Līdz ar 5G tīkla ieviešanu Latvijā palielināsies ātrums un tīkla pārklājums, bet vienlaikus pieaugs arī drošības riski
5G tīkla ieviešana Latvijā plānota jau no 2019. gada, nodrošinot lielāku interneta datu pārraides ātrumu un plašāku pārklājumu. 5G interneta ieviešanai būs ļoti liela nozīme gan lietu interneta, gan pašvadošo automašīnu, M2M (machine to machine) nozares attīstībā, nodrošinot interneta ekosistēmā saslēgto ierīču klāsta un iespēju paplašināšanos.
Turpmāk internetu būs iespējams mērīt gigabaitos sekundē, nevis kā līdz šim – megabitos sekundē. Plašāks pārklājums, savukārt, nozīmēs jaunas iespējas – piemēram, sauļojoties pludmalē varēs ieslēgt veļas mašīnu. Vienlaikus jārēķinās, ka plašā pārklājuma iespējas būs pieejamas ikvienam, kura rīcībā ir atbilstošas ierīces un, lai izvairītos no nevēlamām darbībām, būtiski atcerēties par atbilstošiem drošības risinājumiem.
“Līdz ar 5G tīkla ieviešanu labāka tīkla pārklājuma dēļ ierīces būs iespējams vieglāk un ātrāk savstarpēji savienot. Tomēr no drošības aspekta, jebkura ierīce kļūs vieglāk pieejama ne tikai pašiem, bet arī ļaunprātīgai izmantošanai, pat tosters ar WiFi pieslēgumu kļūs brīvāk pieejams. Lai nosargātu informāciju, ar ko nevēlamies dalīties, īpaši svarīga ir ierīces uzbūve jeb bāze. Jau mikročipu līmenī iestrādātais Knox Samsung viedtālruņiem spēj aizsargāt informāciju, jo programmētas aizsardzības lietotnes tikai virspusēji neļaus piekļūt informācijai, bet Knox veido savu aizsargsienu jau no pašiem pamatiem,” uzsver Samsung drošības risinājuma Knox stratēģijas vadītājs Niks Davsons (Nick Dawson).
Visaugstākās drošības prasības ir valdībām, ar ko Samsung viedtālruņu izstrādātāji darbojas jau vairākus gadus. Šajā sadarbībā gūtā pieredze tiek rūpīgi analizēta, un vērtīgākie risinājumi tiek ieviesti jaunākajos telefonos mikroshēmu veidā, ņemot vērā esošos un iespējamos draudus, tā esot vairākus soļus priekšā nelabvēlīgiem interesentiem.
“Mēs jau vairākus gadus strādājam ar valdībām, lai nodrošinātu ierīces, kas atbilst augstākā standarta drošības līmeņiem. Galvenā atziņa, izstrādājot ierīces ar augstāko drošības līmeni: drošību nevar lejuplādēt, tai ir jābūt pirms jebkā cita, kā pamatam paša telefona izstrādē,” stāsta Niks Davsons.
Knox ir sertificēts drošības rīks tādās valstīs kā Somija, Francija, Kazahstāna, Nīderlande, Spānija, Lielbritānija un Amerikas Savienotās Valstis. Noteiktos uzstādījumos tas atbilst FIPS 140-2 un ISCCC prasībām. Tas nozīmē, ka valsts iestāžu, piemēram, ASV aizsardzības departamenta, darbinieki var izmantot Knox, lai ikdienā aizsargātu datus savās ierīcēs.
Knox drošības sistēma ir iestrādāta visās Samsung mobilajās ierīcēs jau mikročipu līmenī, tā pasargā ierīcē esošos lietotāja datus jau kopš iegādes brīža.
Samsung misija līdz 2020. gadam ir visas savas ierīces padarīt gatavas lietu internetam, un 5G tīkls Latvijā un Baltijā padarīs šo ierīču lietošanu un pārvaldīšanu ļoti vieglu, ērtu, ātru un drošu.
Visas Samsung ekosistēmā savienotās ierīces iespējams pārvaldīt caur viedtālrunī lejuplādēto SmartThings lietotni. Tā ļauj, piemēram, sava mobilā telefona ekrānā sekot līdzi mazgāšanas procesam un saņemt paziņojumus par konkrēta mazgāšanas cikla uzsākšanu, attālināti ieskatīties savā ledusskapī, lai gudrāk plānotu pārtikas iegādi, kā arī citas iespējas.