5 svarīgākie soļi, lai palielinātu zemeņu ražu

Zemenes nav kaprīzākā kultūra, ko audzē gan iesācēji, gan dārznieki ar pieredzi. Ikviens zina, ka tās periodiski jāpārstāda un jāatjauno šķirne.

Taču ogu raža ir atkarīga ne tikai no tā. Pastāstīsim, kā palielināt zemeņu ražu.

Pirmkārt, mulčēšana

Mulčēšana tiek dēvēta par vissvarīgāko tehniku ražas palielināšanā. Salmu vai agrošķiedras slānis pasargā ogu dārzu no nezālēm, augsnes pārkaršanas un izžūšanas, bet pats galvenais – ogas nesaskaras ar zemi un paliek tīras. Pavasarī pēc augsnes uzirdināšanas un mēslošanas dobes mulčē.

Otrkārt, laistīšana

Lielākā daļa dārzeņu dārzkopju pieļauj vienu un to pašu kļūdu – pārtrauc laistīt ogulājus pēc ražas novākšanas. Taču tieši šajā laikā veidojas nākamās ražas ziedpumpuri. Tāpēc zemenes līdz vasaras beigām jālaista vismaz reizi nedēļā.

Treškārt, mēslojums

Zemenes ir prasīgas pret augsnes sastāvu. Tāpēc sezonas laikā tās mēslo vismaz 3 reizes. Pirmo reizi pavasarī pēc krūmu iepriekšējas attīrīšanas no slimās lapotnes. Ievada urīnvielas šķīdumu (1 tējkarote uz 10 litriem ūdens) vai kauliņu (2 tasītes uz tādu pašu ūdens daudzumu). Patēriņš – 1 litrs uz krūmu.

Otrais ziedēšanas sākumā (1 ēdamkarote litrs nitrofoskas uz 10 litriem ūdens, patēriņš ir tāds pats). Trešais – pēc ziedēšanas, izmantojot komplekso minerālmēslojumu saskaņā ar norādījumiem.

Ceturtkārt, apstrāde

Ogas jāaizsargā no slimībām un kaitēkļiem. Pavasarī, pēc sakopšanas uz dobes, ogas jāapsmidzina ar 1% vara sulfāta šķīdumu. Pret kaitēm lietojiet rūpnieciskos fungicīdus. Ogu nogatavošanās laikā lietot biopreparātus.

Piektkārt, atzarošana

Lai būtu daudz ogu, laikus jānovāc liekās ūsas un lapas. Apgriešana stimulē augu uz bagātīgu augļu veidošanos, tāpēc pavasarī regulāri jāpārbauda ogu koks.

Apgriežot lapas, nenodarot kaitējumu krūmam, var izgriezt trešdaļu vai nedaudz vairāk zaļās masas. No tā ogas ne tikai ātrāk nogatavosies, bet arī kļūs lielākas. Neaizmirstiet arī rūpīgi sagatavot ogu krūmu ziemai, un zemeņu ražai nebūs kur pazust.

Leave a Comment