Daudzi rūpīgi notīra katru drupaču no šķīvjiem, pirms tos liek trauku mazgājamajā mašīnā. Tā ir ieradums, pie kura daudzi no mums pieturas
Esam pārliecināti, ka skalošana ir būtiska. Bet kas notiktu, ja izrādītos, ka šī piepūle ne tikai nav nepieciešama, bet pat traucē trauku mazgājamās mašīnas efektivitātei? Patiesība aiz šī senās virtuves diskusijas varētu tevi pārsteigt.
Kā modernās trauku mazgājamās mašīnas tehnoloģijas maina visu
Gadu desmitiem esam dzirdējuši noteikumu: pirms trauku mazgājamās mašīnas iedarbināšanas jānotīra visas ēdiena paliekas. Šis padoms nāk no laikiem, kad trauku mazgājamās mašīnas darbojās ar vienkāršāku tehnoloģiju un mazāk efektīviem cikliem. Mūsdienu iekārtas ir ievērojami attīstījušās. Lielākā daļa jauno modeļu ir aprīkoti ar gudriem sensoriem, kas nosaka, cik netīri ir trauki, un pielāgo mazgāšanas ciklu atbilstoši.
Šie sensori izmanto viedu sistēmu, kas ar gaismu apgaismo traukus, lai analizētu ēdiena atlieku daudzumu. Jo netīrāki ir trauki, jo spēcīgāks un ilgāks būs mazgāšanas cikls. Sadzīves tehnikas eksperts Ians Pālmer-Smits norāda, ka, ja tu iepriekš noskalo traukus, tu, iespējams, apmāni šo inteliģento sensoru sistēmu. Tā var kļūdaini uzskatīt, ka trauki ir tīrāki, nekā patiesībā ir, un saīsināt mazgāšanas ciklu, atstājot traipus vai nosēdumus.
Ja neesi pārliecināts(-a), vai tava trauku mazgājamā mašīna ir aprīkota ar gudriem sensoriem, ieskaties lietotāja rokasgrāmatā vai vadības panelī. Meklē vārdus kā “automātiskā mazgāšana” vai “gudrais cikls” – tie parasti norāda uz sensoru tehnoloģiju.
Kāpēc skalošana var samazināt mazgāšanas spēju
Stāsts nebeidzas tikai ar tehniku. Arī mazgāšanas līdzekļi ir attīstījušies. Mūsdienu trauku mazgājamās mašīnas līdzekļi satur spēcīgus līdzekļus, kas ir izstrādāti, lai pieķertos ēdiena atliekām un efektīvi tās noārdītu visa cikla laikā. Bet te ir āķis: kad tu iepriekš noskalo traukus, tu noskalo arī tās ēdiena atliekas, kuras fermentiem ir nepieciešamas, lai strādātu.
Iedomājies šos fermentus kā izsalkušus palīgus. Ja tiem nav atlicis, ko “ēst”, tie kļūst bezjēdzīgi, un to tīrīšanas spēks zūd. Ironiski, bet visa tā iepriekšējā skalošana var atņemt mazgāšanas līdzeklim tā pilno efektivitāti.
Atceros, kad pirmo reizi to pārbaudīju pats – palaidu trauku mazgājamo mašīnu divreiz ar vienu un to pašu trauku daudzumu: vienu reizi noskalotus traukus, otru reizi – tieši no galda. Tie, kas tika ievietoti bez skalošanas, iznāca tīrāki un spīdīgāki. Tā bija praktiska mācība, kas man palika prātā: uzticēties mašīnai un mazgāšanas līdzeklim darbojas labāk nekā pārvaldīt katru šķīvi atsevišķi.
Ietaupi ūdeni, enerģiju un laiku, izlaižot skalošanu
Papildus tīrīšanas efektivitātei, iepriekšēja trauku skalošana arī tērē vērtīgus resursus. Lai gan tas var šķist kā neliels solis, viena minūte tekoša ūdens var patērēt vairāk nekā 5 litrus ūdens. Dienu un nedēļu laikā šie litri sakrājas, nemaz nerunājot par papildu enerģiju, ko patērē ūdens sildītājs, lai uzsildītu šo skalošanas ūdeni.
Izlaižot skalošanu, tava trauku mazgājamā mašīna strādā gudrāk, nevis smagāk, taupot gan ūdeni, gan enerģiju. Turklāt tas dod iespēju tev atpūsties vai darīt ko citu, nevis stāvēt pie izlietnes.
Lasi vēl: Šī sastāvdaļa liks jūsu drēbēm izskatīties kā jaunām — nav nepieciešama skalošana vai cepamā soda
Protams, tas nenozīmē, ka vari ievietot trauku mazgājamajā mašīnā pilnībā piedegušus vai ar sakaltušām ēdiena atliekām – tos gan vajadzētu viegli nokasīt. Bet dienas, kad katrs trauks tika skalots zem tekoša ūdens, ir beigušās – mēs dzīvojam viedajās trauku mazgāšanas tehnoloģiju laikmetā.
Vai nav atbrīvojoši domāt, ka tava trauku mazgājamā mašīna zina labāk? Vai esi pamanījis(-usi) kādu atšķirību, kopš pārstāji skalot? Dalies ar saviem novērojumiem vai pamēģini šo pieeju – tad atgriezies un pastāsti, ko domā! Tavi padomi, jautājumi un stāsti par trauku mazgāšanu var palīdzēt arī citiem pārdomāt savus virtuves paradumus.