Labākie veidi, kā dabiski aizsargāt zālienu un novērst skudru pūžņu veidošanos

Skudru pūžņi zālienā var parādīties šķietami vienā naktī, pārvēršot rūpīgi koptu pagalmu par ainavu ar neglītiem pauguriem. Noskaidrosim ko iesākt

Ikvienam, kuram patīk pavadīt laiku ārā vai kam apkārt skraida bērni un mājdzīvnieki, šie pūžņi nav tikai vizuāls traucēklis — tie var būt arī nopietns kaitnieks. Vēl sliktāk — ja nejauši tiek traucēts kāds no pūžņiem, var izraisīt spēcīgu skudru baru, kas ir gatavs vairākas reizes izrādīt savu nepatiku.

Ja dzīvojat lauku reģionā, pastāv liela iespēja, ka šie kaitinošie būvētāji ir sarkanās ugunsskudras (red imported fire ants) — invazīva suga, kas ir plaši izplatījusies. Entomoloģe skaidro, ka šīs skudras ir īpaši bēdīgi slavenas ar saviem nopietnajiem neapmierinātības izpausmes veidiem un nopietno, aizsargājošo uzvedību. Taču pārsteidzoši ir tas, ka ne visas skudras, kas būvē pūžņus, ir kaitīgas. Izpratne par to, ar kādu skudru veidu jūs sastopaties, ir pirmais būtiskais solis, lai aizsargātu savu zālienu.

Skudru pūžņu radītie izaicinājumi jūsu pagalmā

Ugunsskudru pūžņi — ko dažkārt sauc par skudru ligzdām — sākumā ir mazi, taču var izaugt līdz pat 60 cm diametrā un vairāk nekā 45 cm augstumā. Atkarībā no augsnes veida tos sākumā var būt grūti pamanīt. Smilšainā augsnē pūžņi paliek plakanāki un kļūst redzami tikai pēc lietus. Savukārt mālainā augsnē pūžņi kļūst par cietiem, spilgti sarkaniem pauguriem, kas saglabājas arī pēc stipra lietus.

Šie pauguri nav tikai estētisks traucēklis. Zāliena un dārza instrumenti var tikt sabojāti, ja tie ietriecas pūznī, un pūžņi ir potenciāli bīstami ziņkārīgiem bērniem un mājdzīvniekiem. Taču redzamais ir tikai daļa no problēmas — pūžņi darbojas kā “mājas” kolonijas kāpuriem. Temperatūras maiņu laikā skudras pārvieto savus mazuļus pūznī, lai nodrošinātu optimālus augšanas apstākļus. Visa kolonija ir krietni lielāka nekā tikai virspusē redzamais pūznis.

Papildus ugunsskudrām, jūsu pagalmā var mājot arī citi pūžņus veidojoši skudru veidi, piemēram, piramīdskudras. Šīs skudras nedzeļ un pat ir noderīgas, jo ķer spēcīgās, sarkanās ugunsskudras. Klemsonas Universitātes entomologs Dr. Ēriks Bensons (Eric Benson) brīdina nelietot ķīmiskos līdzekļus, pirms nav noteikta skudru suga — izskaužot noderīgās skudras, jūs varat nejauši veicināt ugunsskudru izplatību.

Lasi vēl: Šī sastāvdaļa liks jūsu drēbēm izskatīties kā jaunām — nav nepieciešama skalošana vai cepamā soda

Efektīvi veidi, kā novērst skudru pūžņu izplatīšanos jūsu zālienā

Pilnībā atbrīvoties no skudrām savā pagalmā nav ne reāli, ne vēlams. Skudras spēlē būtisku lomu — tās palīdz noārdīt kukaiņus un uzlabo augsnes aerāciju. Tomēr svarīgi ir novērst ugunsskudru koloniju izplatīšanos vietās, kur bieži uzturas cilvēki un dzīvnieki. Lai gan nav ideāla, visu problēmu atrisinoša risinājuma, ir vairākas gudras stratēģijas, kā atturēt skudras no pūžņu veidošanas:

– Regulāri pļaujiet zālienu, lai traucētu pūžņu veidošanos agrīnā stadijā. Skudrām nepatīk pastāvīgi traucējumi.
– Nekavējoties novāciet nokritušus augļus un citus iespējamos pārtikas avotus, kā arī nostipriniet atkritumu tvertnes, lai liegtu vieglu piekļuvi barībai.
– Salabojiet tekošos krānus un nenovietojiet ārā dzīvnieku ūdens traukus, lai liegtu pieeju ūdenim — skudrām vitāli svarīgam resursam.
– Sāciet apstrādi agri augšanas sezonā, kad kolonijas ir mazākas un vieglāk kontrolējamas. Gaidīšana līdz vēlai vasarai sarežģīs cīņu.
– Izmantojiet skudru ēsmu, kas izmanto skudru vākšanas uzvedību. Darba skudras nes ēsmu atpakaļ uz ligzdu, tādējādi izskaužot visu koloniju. Izvēlieties ēsmu, kas paredzēta tieši jūsu skudru sugai, un lietojiet to svaigu — tā ātri zaudē efektivitāti.
– Esiet pacietīgi — ēsmu iedarbība var prasīt vairākas nedēļas, taču tā ir maigāka pret noderīgajiem kukaiņiem nekā plaša spektra insekticīdi.


– Atkārtoti uzklājiet ēsmu aptuveni ik pēc trim mēnešiem, jo atkārtota invāzija var notikt jau 6 līdz 8 nedēļu laikā no kaimiņu pagalmiem vai lidot spējīgām skudru mātēm.
– Ja tas šķiet par sarežģītu vai jums ir nepatika pret skudrām, profesionāls kaitēkļu apkarošanas dienests var būt drošs un efektīvs risinājums.

Lasi vēl: Vai nepieciešams skalot traukus pirms trauku mazgājamās mašīnas – eksperti beidzot atrisina šīs debates

Kā droši un efektīvi apstrādāt skudru pūžņus

Ja pūžņi kļūst ļoti lieli, ar ēsmu vien nepietiks, un būs nepieciešama tieša apstrāde. Eksperti iesaka “divpakāpju pieeju”: Izkaisiet granulveida skudru ēsmu (nevis insekticīdu) pa visu teritoriju, lai mērķētu uz barību vācējām skudrām. Pēc 7 līdz 10 dienām, ja pūžņi joprojām ir aktīvi, uzklājiet pūderveida vai šķidru insekticīdu tieši uz pūžņiem, stingri ievērojot lietošanas instrukcijas.

Uzmanieties no populāriem mājas līdzekļiem, piemēram, mannas putraimiem, kluba limonādes, etiķa vai ēteriskajām eļļām. Verdoša ūdens uzliešana var izskaust tikai dažas skudras, taču tas nav praktiski lielā teritorijā un var bojāt zālienu vai radīt citus riskus. Ugunsskudras ir izturīgas, un visuzticamākā metode ir mērķtiecīga ēsmu izmantošana, lai ierobežotu karalieni un kāpurus.

Kad pirmo reizi saskāros ar skudru pūžņiem savā pagalmā, izmēģināju vairākus “ātrus risinājumus”, kas izrādījās neilgtspējīgi. Tikai tad, kad iemācījos atpazīt skudru sugu un pacietīgi pielietoju ēsmu, vienlaikus uzturot zālienu un kontrolējot barības un ūdens avotus, es redzēju reālu progresu. Tas prasīja laiku, bet pārvērst savu pagalmu atpakaļ par drošu, skudru kontrolētu vietu bija tā vērts.

Vai skudru pūžņi jūs kaitina tikpat ļoti kā mani? Vai esat izmēģinājuši kādu no šīm metodēm vai jums ir savs padoms? Dalieties savā pieredzē zemāk! Jūsu stāsts var palīdzēt citiem atgūt kontroli pār savu zālienu. Un, ja jums šie padomi bija noderīgi — neaizmirstiet dalīties ar šo rakstu ar draugiem, kuri arī cīnās ar skudru invāziju.