Īrisu spēja pielāgoties dažādiem klimatiskajiem apstākļiem padara tos par iecienītu izvēli gan iesācēju, gan pieredzējušu dārzkopju vidū.
Lai gan īrisus parasti stāda rudenī, daži šo izturīgo un daudzgadīgo augu sakneņi vislabāk aug, ja tos stāda pavasarī. Eksperti ir dalījušies profesionālos padomos par īrisu stādīšanu, audzēšanu un kopšanu pavasarī.
“Ar savām elegantajām zobena formas lapām un unikālajiem ziediem īrisi var būt spilgts vizuāls elements jebkurā dārzā. To spēja pielāgoties dažādiem klimatiskajiem un augšanas apstākļiem padara tos par iecienītu izvēli gan iesācēju, gan pieredzējušu dārzkopju vidū,” teikts publikācijā Martas Stjuartes lapā.
Kad stādīt īrisu sīpolus
Īrisus var stādīt visu veģetācijas periodu, arī pavasarī, norādīja Džošs Salivans, puķu sīpolu un ziemciešu koordinators uzņēmumā Fedco Seeds. Tomēr eksperti norāda, ka pavasarī stādīšanai piemērotāki ir sakneņi, nevis auga sīpoli. Ar īrisu sīpolu stādīšanu labāk pagaidīt līdz rudenim.
“Stādīšana pavasarī nodrošina sakneņiem ilgāku veģetācijas periodu, lai tie nostiprinātos,” skaidro Salivans.
Turklāt biežās pavasara lietavas un siltā augsne nodrošina, ka tikko iestādītie īrisi saņem pietiekami daudz ūdens un augšanai nepieciešamo temperatūru.
Ko darīt ar īrisiem pavasarī
Pavasarī īrisu stādīšana ir vienkārša. Tomēr, lai iegūtu labākos rezultātus, dārzkopības speciāliste Liza Šmite ieteica tos stādīt vietā ar labi drenētu augsni, kura vismaz sešas līdz astoņas stundas ir pilnā saulē.
Izvēlieties vietu ar labi drenētu augsni un pilnu sauli. Ar dārza dakšām vai kultivatoru uzirdiniet augsni. Izrociet atsevišķas bedres, kas ir pietiekami lielas, lai tajās varētu ievietot sakneņus.
Ievietojiet sakneņus dobumos un apberiet tos ar augsni aptuveni līdz zemes līmenim, atstājot sakneņa augšdaļu atklātu. Laistiet ik pēc dažām dienām, līdz parādās jauni dzinumi.
Pareizi kopjot un nodrošinot pareizos apstākļus, jūsu īrisi plauks, gadu no gada dāvājot bagātīgus ziedus un veselīgu, zilganzaļu lapotni.