Šogad ziema ir pārsteidzoši silta un netipiska mūsu platuma grādiem.
Šāda klimata īpatnība liek uzdot jautājumus par tās ietekmi uz dažādām jomām – piemēram, par autoceļu stāvokli. Vai ilgstošais siltums un temperatūras svārstības radīs vēl lielākas bedres uz ceļiem, vai arī siltais laiks tos saudzēs? Šos un citus jautājumus pēta kanāla 360 Ziņneši.
“Janvāris turpinās ar neparasti siltām dienām,” norāda Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra prognožu vadītāja Laura Krūmiņa. Viņa skaidro, ka siltums, kas raksturīgs drīzāk agram pavasarim, tuvākajās nedēļās tomēr atkāpsies. “Šobrīd prognozes liecina, ka janvāra beigās sagaidāms sals. Temperatūra varētu pazemināties līdz -15 grādiem, bet dažviet iespējams pat vēl zemāk,” viņa piebilst. Iespējams, ka pat līdz visiem -20 grādiem.
Šādi laikapstākļi var radīt neparedzamus izaicinājumus gan cilvēkiem, gan infrastruktūrai, tādēļ ir svarīgi rūpīgi sekot līdzi prognozēm un būt gataviem pārmaiņām.
Visticamāk, gaidāmais sals nebūs ilgstošs – tas varētu turpināties aptuveni nedēļu vai desmit dienas. Pēc tam, kā liecina pašreizējās prognozes, februārī atkal atgriezīsies siltākas gaisa masas, kas šai ziemas sezonai jau kļuvušas raksturīgas. Šāda strauja laikapstākļu maiņa liecina par netipiski mainīgu ziemu, kas turpina pārsteigt gan iedzīvotājus, gan meteorologus.
Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra prognožu vadītāja Laura Krūmiņa skaidro, ka šobrīd ir pārāk agri izteikt precīzas prognozes par martu. Tomēr līdzšinējās tendences ļauj secināt, ka arī turpmākajā ziemas periodā laikapstākļi būs ļoti mainīgi un nenoturīgi.
Šāda situācija, kurā strauji mainās temperatūra, rada izaicinājumus ne tikai ikdienas dzīvē, bet arī dažādās nozarēs – sākot no lauksaimniecības un beidzot ar infrastruktūras uzturēšanu. Mainīgie laikapstākļi, kas vienā brīdī ir tuvu pavasarim, bet nākamajā jau atgriežas pie ziemas salam raksturīgajiem rādītājiem, prasa rūpīgu pielāgošanos. Tāpēc ir svarīgi turpināt sekot līdzi laikapstākļu prognozēm un gatavoties iespējamiem pārsteigumiem, ko var nest atlikusī ziemas sezona.
Šādas netipiski siltas un mainīgas ziemas dēļ autovadītājiem jābūt gataviem saskarties ar ievērojami sliktāku ceļu stāvokli – it īpaši tur, kur asfalts jau iepriekš bijis bojāts. Temperatūras svārstības, kas vienā brīdī sniedzas zem nulles, bet nākamajā strauji pārsniedz to, radot atkusni, būtiski veicina ceļa seguma nodilumu. Šādās situācijās ceļi bieži vien kļūst līdzīgi kurmju rakumiem, jo bedres veidojas un izplešas ātrāk nekā parasti.
Bedru rašanos ietekmē vairāki faktori – intensīva satiksme, ceļu seguma tehniskais stāvoklis, kā arī laikapstākļu ietekme. Periodos, kad ir bieži nokrišņi, salu nomaina siltāks laiks un ceļi tiek pakļauti lielai noslodzei, asfalta slāņi plaisā un nolietojas īpaši strauji. Ūdens, kas ieplūst plaisās, zem zemas temperatūras sasalst, paplašinot plaisas, savukārt atkušņa laikā ūdens vēl vairāk bojā ceļa struktūru. Šis process īpaši ietekmē ceļus ar intensīvu satiksmi.
Arī grants ceļu stāvoklis mainīgo laikapstākļu ietekmē var kļūt ļoti problemātisks. Nokrišņi un temperatūras svārstības rada dziļas bedres un dubļus, kas autovadītājiem padara braukšanu vēl sarežģītāku un bieži vien pat bīstamāku. Šādos apstākļos, kad ceļu stāvoklis pasliktinās ļoti ātri, vadītājiem jābūt īpaši piesardzīgiem un gataviem neparedzētiem braukšanas apstākļiem, kas var rasties teju jebkurā maršruta posmā.