Šī gada aktuālā tēma – ko iesākt ar pārtikas atkritumiem, lai samazinātu to daudzumu

Katru gadu viena trešdaļa no visas pārtikas pasaulē nonāk atkritumu poligonos. Jaunattīstības valstīs tas notiek loģistikas problēmu vai pārtikas uzglabāšanas apstākļu trūkuma dēļ

Attīstītajās valstīs mēs, parastie patērētāji, izmantojamu pārtiku pārvēršam atkritumos. Vakardienas maize no lielveikala, sagriezti burkāni no tirgus kioska, restorāna vakariņu pārpalikumi – visu šo pārtiku var apēst, bet tā nonāk atkritumu poligonā.

Mājsaimniecībās, restorānos un veikalos rodas vairākas tonnas pārtikas atkritumu. Lai palīdzētu samazināt pārtikas izšķērdēšanu, labdarības organizācija dalās ar vairākiem apzināta pārtikas patēriņa principiem.

Iegādājieties “neglītus” augļus un dārzeņus

Visbiežāk pircēji paiet garām nepievilcīga izskata produktiem, lai gan pēc garšas tie daudz neatšķiras no saviem “skaistākajiem” kaimiņiem uz letes. Dārzeņi un augļi ar nepilnībām, visticamāk, ir dabiski, jo daudzi ražotāji izmanto sintētiskās piedevas, lai saglabātu produktu pievilcīgo izskatu.

Turklāt daži mazumtirgotāji piedāvā “nestandarta” vai nedaudz bojātos augļus un dārzeņus ar atlaidi, tādējādi jūs varat ietaupīt naudu.

Izvēlieties sezonālus un vietējos augļus un dārzeņus

Pērkot sezonālus produktus no vietējiem ražotājiem, ne tikai atbalstām ekonomiku, bet arī samazinām oglekļa dioksīda emisijas, jo pārtikas transportēšanas process no vienas valsts uz citu rada siltumnīcefekta gāzu emisijas.

Turklāt augļi un dārzeņi, kas audzēti tuvu to pārdošanas vietai, nav jāapstrādā ilgstošai uzglabāšanai un maksā lētāk nekā no tālienes ievestas preces.

Aprēķiniet pārtikas derīguma termiņu

Parasti daudzi cilvēki izvēlas svaigākos produktus veikalos. Tas ir pamatoti, ja plānojat preces izmantot ne uzreiz vai uz ilgu laiku. Taču, ja plānojat šodien apēst jogurtu vai pagatavot vistas gaļu, izvēlieties produktu, kuram līdz derīguma termiņam ir palikušas dažas dienas. Kvalitāte nebūs sliktāka, bet, pateicoties šādai pieejai, mazāk produktu nonāks izgāztuvēs.

Starp citu, daudzi mazumtirdzniecības tīkli piedāvā atlaides precēm, kurām beidzies derīguma termiņš, tas ir izdevīgi no finansiālā viedokļa.

Nepērciet pārāk daudz

73% iedzīvotāju pērk produktus mārketinga kampaņu ietekmē. Kārdinādamies daudzi cilvēki pērk pārāk daudz un ne vienmēr to, kas viņiem nepieciešams, un pārtikas produkti var nonākt atkritumu tvertnē. Lai izvairītos no šādām situācijām, centieties ierasties veikalā sātīgi paēduši un ar iepriekš sastādītu iepirkumu sarakstu. Tas palīdzēs jums ietaupīt naudu un labvēlīgi ietekmēt vidi.

Izmantojiet visus produktus gudri

Gatavojot ēdienu, mēs bieži vien klasificējam lietas, kuras varētu izmantot, kā pārtikas atkritumus. Piemēram, no kartupeļu, ābolu vai burkānu mizām var pagata vot garšīgus čipsus, bet zemeņu “astes” var pievienot tējai. Ūdeni, kurā vārīti graudaugi, makaroni vai olas, var izmantot puķu laistīšanai.

Mēģiniet iepriekš noskaidrot, kā vislabāk izmantot visus produktus, pat ja kaut kas no pirmā acu uzmetiena šķiet kā pārtikas atkritumi. Racionālas pārtikas produktu izmantošanas idejas atradīsiet šajā rakstā.

Sagatavojiet pārtiku lielos daudzumos

Lielu porciju pagatavošana, pirmkārt, palīdz ietaupīt laiku virtuvē – ēdienu var ielikt traukos un pēc tam ēst vairākas dienas vai sasaldēt. Otrkārt, tas palīdz ietaupīt pārtiku, jo, kad atlikušās garšvielas, sīpolu pusītes un iesāktās piena kārbiņas līdz nākamajiem kulinārijas eksperimentiem liekam ledusskapī, bieži vien aizmirstam par tām. Un pārtika nonāk atkritumos.

 

 

Ēdiet mazākas porcijas
Katrs no mums katru gadu rada no 158 līdz 298 kg pārtikas atkritumu – pietiekami, lai piepildītu vidēja izmēra pieliekamo no grīdas līdz griestiem. Lai izmestu mazāk atkritumu, liekat uz šķīvja mazus ēdiena daudzumus vai ēdienreizēs lietojiet mazus šķīvjus. Ja neesat paēdis, vienmēr varat ielikt vēl. Šāda pieeja palīdzēs izvairīties no pārēšanās un samazinās atkritumu daudzumu.

No kafejnīcas pārpalikumus paņemiet līdzi uz mājām
Restorāni, kafejnīcas un citas ēdināšanas iestādes rada 30 % no visiem pārtikas atkritumiem. Daļēji tas ir tāpēc, ka ēdāji neapēd pasūtītos ēdienus. Lūgums pārpalikumus iepakot prom ir saprātīga pieeja un atbildīga ēšana.

Dalieties ar nevajadzīgo pārtiku

Pievienojieties pārtikas koplietošanas kustībai – dalieties ar lieko pārtiku ar tiem, kam tā ir nepieciešama. To var darīt savās mājas tērzētavās, pilsētas publiskajās sociālajās vietnēs un jebkurā citā ērtā veidā.

Piemēram, instalējot savā tālrunī lietotni, kurā var ne tikai dalīties ar pārtiku, bet arī iegādāties ātri bojājošos ēdienus no restorāniem ar atlaidi. varu tikai uzslavēt grupu “Padalies pirms izmet”.  Šādu grupu vajadzētu izveidot katra pilsētā

Pārvērsiet atkritumus kompostā, kad vien iespējams

Protams, bez atkritumiem no pārtikas neiztikt, taču bieži vien tos var izmantot lietderīgi. Piemēram, varat izveidot komposta bedri un pārtikas atliekas pārvērst par mēslojumu. Ne viss būs pārstrādājams, taču daudz: banānu mizas, kāpostu serdes un citi augu atkritumi.

Lasi vēl: Pateicoties šai marinādei zivs kļūst stingra, sulīga, ar izteiksmīgu krāsu

Šo vienkāršo noteikumu izpilde palīdzēs jums ietaupīt vairākus desmitus eiro nedēļā. Pateicoties sociālajām tehnoloģijām un attīstītajam partneru tīklam, iespējams pārvērst 200 kg pārtikas un preču trūcīgām ģimenēm, kā arī novērš 920 kg oglekļa dioksīda emisiju atmosfērā.

Leave a Comment