Kopš 2009. gada Latvijā ir vērojama būtiska tendence – arvien vairāk cilvēku turpina strādāt arī pēc pensionēšanās vecuma, sasniedzot 65 gadu slieksni.
Ja pirms vairāk nekā desmit gadiem šajā vecuma grupā bija aptuveni 10 000 strādājošo, tad šobrīd šis skaitlis ir teju trīskāršojies, pieaugot līdz 28 000.
Tas norāda ne tikai uz sociālajām un ekonomiskajām pārmaiņām, bet arī uz pieaugošo darba tirgus elastību, kas ļauj senioriem turpināt būt aktīviem un iesaistītiem profesionālajā dzīvē.
Interesanti, ka arī vecāka gadagājuma iedzīvotāju vidū – konkrēti vecuma grupā no 70 līdz 74 gadiem – ir ievērojams strādājošo skaits. Centrālās statistikas pārvaldes dati liecina, ka šajā grupā darbu turpina aptuveni 15 000 cilvēku. Šis fakts liecina, ka seniori arvien biežāk izvēlas palikt darba tirgū vai arī ir spiesti to darīt ekonomisko apsvērumu dēļ.
Šī tendence atspoguļo ne vien mainīgo situāciju sabiedrībā, bet arī nepieciešamību pielāgot darba vidi un sociālās sistēmas vecāka gadagājuma cilvēku vajadzībām.
Vecāka gadagājuma iedzīvotāju aktīva līdzdalība darba tirgū var būt nozīmīgs resurss gan ekonomikas, gan sabiedrības attīstībai, vienlaikus uzsverot nepieciešamību pēc atbilstošiem atbalsta mehānismiem, kas nodrošina drošu un pielāgotu darba vidi šai iedzīvotāju grupai.
Turklāt Latvijā netrūkst arī tādu cilvēku, kuri strādā pat ļoti cienījamā vecumā, pārsniedzot 75 gadu robežu. Šajā vecuma grupā strādā apmēram 7000 līdz 8000 cilvēku.
Šie dati atspoguļo sabiedrības novecošanās tendences un liecina par pieaugošo nepieciešamību daudzos gadījumos turpināt strādāt arī pensijas vecumā.
Lai gan Latvijā ir ievērojams to pensionāru skaits, kuri turpina strādāt, salīdzinot ar kopējo vecuma pensiju saņēmēju skaitu – aptuveni 436 000 cilvēku –, šī grupa ir relatīvi neliela.
SEB banka savos pētījumos uzsver, ka, lai arī daudzi iedzīvotāji plāno strādāt arī vecumdienās, realitāte bieži atšķiras no šīm iecerēm.
SEB banka vērš uzmanību uz mītu, kas saistīts ar strādāšanu pensijas gados: “Es strādāšu vecumdienās, lai nodrošinātu sev pietiekamus ienākumus.”
Taču jautājums paliek – vai esi pārliecināts, ka patiešām vēlēsies vai spēsi turpināt strādāt arī pensijas vecumā? Statistika rāda būtisku neatbilstību starp plāniem un realitāti: 74% cilvēku pauž pārliecību, ka vecumdienās turpinās darba gaitas, taču praksē tikai 23% Baltijas valstu pensionāru reāli strādā.
Tomēr tieši tālāk atklājas pavisam nepatīkamas detaļas, kas nākotnē skars daudzus…
Lasi raksta turpinājumu nākošajā lapā