Ikvienam cilvēkam piemīt maldīgs raksturs, kulinārijas joma nav izņēmums, taču vienmēr atradīsies “labvēļi”, kas jums skaidros to vai citu attiecībā uz ēst gatavošanu, bet bieži vien tieši pretēji
Nav brīnums, ka katru no mums burtiski ieskauj simtiem visdažādāko maldīgu priekšstatu par ēdienu. Šī biežāk sastopamo maldīgo priekšstatu izlase palīdzēs jums pārbaudīt sevi vai pieķert kārtējo interneta “ekspertu” kļūdā!
Olivjē salātus patiesībā izgudroja franču šefpavārs Lusjēns Olivjē.
Lūsjēna Olivjē restorānā “Hermitage” pasniegtais ēdiens gandrīz ar neko nelīdzinājās tam, ko esam pieraduši likt uz Jaungada galda. No sastāvdaļām, ko franču gastronoms pievienoja saviem salātiem, dažas tika aizstātas ar lētākiem analogiem (vārītas gaileņu vietā desa), citas – ar krāsvielām (vārītu vēžu vietā burkāni), vēl citas pazuda pavisam (melnie ikri). Tātad no “tiem pašiem” salātiem palicis tikai nosaukums, un recepte ir tautas radīta.
Jo svaigāka gaļa, jo tā ir maigāka.
Dažu stundu laikā pēc gaļas iegūšanas iestājas rigor mortis, un gaļa kļūst ļoti cieta, pēc divām dienām tā atslābst. Fermentu iedarbības rezultātā gaļa nogatavojas, kļūst maigāka un aromātiskāka, un atkarībā no gaļas veida un apkārtējās temperatūras tā var nogatavināties no dažām dienām līdz dažiem mēnešiem.
Gaļas marinādē jābūt etiķim
Kāpēc mēs vispār marinējam gaļu? Ja vēlamies to piesātināt ar garšām, mums ir nepieciešama eļļaina vide, kas marinētajai gaļai nodos garšvielu un pikanto garšu. Etiķis (vai jebkura cita skāba sastāvdaļa) teorētiski mīkstina gaļu, bet tas var padarīt mīkstāku tikai viscietāko un zemas kvalitātes gaļu, bet maigu cūkgaļas kakla karbonādi, šķiņķi, vistas un citu gaļu, ko parasti izmanto kebabiem, tas vienkārši sabojās.
Vinigrets
Vārds “vinaigrette”, no kura cēlies tik iecienīto salātu nosaukums, patiesībā nenozīmē nekādu ēdienu, bet gan salātu mērci, kas sastāv no eļļas un etiķa. Salātu nosaukums patiešām cēlies no šīs mērces, taču interesanti, ka salātus visbiežāk pagatavo nevis ar vinegretes mērci, bet tikai ar eļļu.
Cēzara salātus gatavo ar vistas gaļu un anšoviem
Salāti “Cēzara” netika izdomāti no labas dzīves, taču tie izrādījās viegli un sabalansēti, kas ieguva popularitāti. Vistas gaļa un anšovi “Cēzara” salātos – variācija, kurai ir tiesības pastāvēt, bet ne oriģinālajā receptē tās nebija.
Julienne (žuljēns)
Ar šiem franču nosaukumiem ir viena nepatikšana! Patiesībā vārds “julienne” attiecas uz produktu (parasti dārzeņu) sagriešanas veidu ar plānos salmiņos, un restorāna ēdienkartē kaut kur Francijā jūs neatradīsiet julienne ne no vistas gaļas, ne no sēnēm. Taču, lai arī cik “nepareiza” būtu sēņu juliene, tās garšu nevar atņemt!
Lasi vēl: Vairāki fakti par pārtiku, kurus līdz šim noteikti nezināji
Svaiga pārtika vienmēr ir labāka par saldētu pārtiku
Kā jebkurš kategorisks apgalvojums, arī šis ir tikai daļēji patiess. Taisnība, ka dārzeņi tieši no dobes ir labāki nekā saldēti, taču, pareizi sasaldējot un atkausējot produktu, jūs nekad nepamanīsiet, ka tas ir bijis saldēts, un uzturvielu zudums būs minimāls. Tāpēc, ja jums ir iespēja iegādāties saldētu, bet kvalitatīvāku produktu – atmetiet aizspriedumus un iegādājieties to. Galvenais ir ievērot atkausēšanas noteikumus.