Pēc ekspertu domām, labākais dienas laiks zāliena laistīšanai

Košs, zaļš zāliens bieži tiek uzskatīts par ikonisku priekšpilsētas sapņa atveidojumu līdzās baltiem žogiem un rotaļīgiem zelta retrīveru mazuļiem.

Lai gan alternatīvas, piemēram, pārveidošana, haotiska dārzkopība un āboliņa zālāji, šogad ir kļuvušas par modernām ainavu veidošanas iespējām, daudziem joprojām iecienītākās ir tradicionālās velēnas un tipiskās zāles.

Tomēr panākt, lai jūsu zāliens būtu plaukstošs, īpaši vasaras karstumā, var būt grūts uzdevums. Lai novērstu sausumu un neizskatīgus brūnus plankumus, ir svarīgi saprast ideālo zāliena laistīšanas laiku. Galu galā nekas nesagraus jūsu zāliena pievilcību ātrāk kā plankumaina, iznīkusi zāle.

Lasi vēl: Šie viegli audzējamie ziedi pārvērtīs jūsu pagalmu par tauriņu oāzi

Tāpat kā telpaugi, arī zāle var ciest no sausuma, pārmērīgas laistīšanas un sliktas mitruma saglabāšanas. Lai palīdzētu jums izveidot efektīvu laistīšanas plānu, mēs runājām ar Stīvu Pīleru, Simple Lawn Solutions iekšējo agronomu un MLB lauka vadītāju Atlanta Braves.

Viņš sniedza galvenos padomus par labāko zāliena laistīšanas laiku un pareizu laistīšanas paņēmienu, lai tas būtu veselīgs. Lasiet tālāk, lai uzzinātu paraugpraksi zāliena laistīšanai un tādu problēmu risināšanai kā brūni plankumi un stāvošs ūdens.

Labākais laiks zāliena laistīšanai

Lai gūtu maksimālu labumu no jebkuras apūdeņošanas metodes, ir svarīgi nodrošināt, lai jūsu zāle patiešām uzsūc mitrumu. Vasarā Pīlers saka, ka labākais laiks zāliena laistīšanai ir no pulksten 6 līdz 10.

“Iztvaikošana jeb process, kurā ūdens tiek pārnests no zemes uz atmosfēru, šajās stundās notiek retāk, un šajā laikā zāle vairāk gūst labumu no apūdeņošanas,” viņš saka. Tas ļauj zālienam absorbēt tik daudz ūdens, cik nepieciešams, pirms saule ir augstu debesīs un iztvaikošana notiek ātri.

Kad nekad nevajadzētu laistīt zālienu

Augsnes mitruma līmeņa uzraudzībai vajadzētu noteikt labāko laiku zāliena laistīšanai. Ikreiz, kad zāliens ir saņēmis centimetru vai vairāk ūdens, laistīšanas vai stipra lietus dēļ, jums ir jāpielāgo grafiks, lai izvairītos no pārmērīgas laistīšanas.

Pārmērīga laistīšana var arī veicināt ūdens stāvēšanu uz zāliena virsmas, saka Pīlers. Ja pamanāt zālienā stāvošu ūdeni, dubļainus plankumus vai sēnes, jums vajadzētu izvairīties no vairāk laistīšanas (vismaz šajā konkrētajā vietā), līdz ūdens uzsūcas. “Augsnei vajadzētu iztukšot no sešiem cm līdz 24 cm stundā, lai nodrošinātu stāvošā ūdens samazināšanos un izvadīšanu,” saka Pīlers.

Un otrādi, nekad nevajadzētu laistīt zālienu pēcpusdienās vai ārkārtēju karstuma viļņu vai sausuma laikā — tas ir tāpēc, ka ūdens iztvaiko, pirms zāle paspēj to absorbēt, tādējādi iztērējot ūdeni.

Kas jāņem vērā pirms zāliena laistīšanas

Augsnes tips

“Pareizs augsnes daļiņu izmērs nosaka, vai augsne notecēs vai nē,” saka Pīlers. ” Smilšainās augsnēs būs nepieciešams visvairāk ūdens, savukārt māla augsnēm ir nepieciešama retāka, bet dziļāka laistīšana, jo tās saglabā vairāk mitruma. Augsnes uzsūkšanās ātrums (cik daudz ūdens jūsu augsnē izturēs) nosaka, cik bieži un kopējais laistīšanas daudzums nepieciešams zāles izdzīvošanai.”

Šim procesam var būt nepieciešami daži izmēģinājumi un kļūdas. Jūs vienmēr varat izmantot mitruma mērītāju, lai labāk iepazītos ar augsnes mitruma saglabāšanas līmeni.

Zāles veids

Ir gan vēsās, gan siltās sezonas zāles, kas ir izturīgas pret sausumu, kas nozīmē, ka tām ir nepieciešams mazāk ūdens, lai saglabātu veselību. Tomēr velēnām un svešzemju zālājiem ir nepieciešams vairāk ūdens nekā vietējām zālēm un savvaļas puķu zālājiem, jo ​​tās nav dabiski pielāgotas reģiona klimatam.

Saules iedarbība

Ja jūsu zāliens visas dienas garumā saņem spilgtu, tiešu saules staru, jums zāliens būs jālaista vairāk nekā tad, ja jūsu āra telpa ir noēnota. Ja jūsu zāliens saņem saules gaismas un ēnas sajaukumu, laistīšanas laikā koncentrējieties uz spožajiem saules plankumiem un mazāk uz ēnainām vietām, jo ​​pārmērīga laistīšana var izraisīt peļķes, dubļus un stāvošu ūdeni.

“Radīt brīvu vietu augsnē, izmantojot aerāciju un šķidro augsnes irdinātāju, un apstrādājot ar augsnes virskārtu vai smiltīm, jūsu zāle faktiski absorbēs jūsu nodrošināto ūdeni,” saka Pīlers. “Blīvā augsne var palēnināt vai novērst ūdens uzsūkšanos, izraisot ūdens stāvēšanu.”

Labākā zāliena laistīšanas metode

Pīlers iesaka automātisko apūdeņošanu (pazīstams arī kā izsmidzināšanas sistēmu) kā labāko laistīšanas metodi zāliena laistīšanai.

“Ūdens pilieni tiek sadalīti vienmērīgāk un nodrošina vispārēju pārklājumu,” saka Pīlers. “Manuālie smidzinātāji ir lieliski piemēroti lietošanai, ja tie tiek uzraudzīti saskaņā ar stingru grafiku. Lokalizētus sausos punktus vai “karstos punktus” var hidratēt ar šļūteni, laistot ar rokām.”

Bieži uzdotie jautājumi par zāliena laistīšanu

Kā jūs varat izvairīties no plankumaina, sausa zāliena?

Visticamāk, ka dažādas likstas un kukaiņu darbība ir galvenie vainīgie, kas izraisa plankumainu, plānu zāli gan vasarā, gan ziemā, saka Pīlers. Noteikti ievērojiet kaitēkļu kontroles programmu visa gada garumā, jo profilakse ir svarīga.

Lasi vēl: 13 augi, kurus ikviens var izaudzēt no spraudeņiem

Ja nepieciešams, Pīlers iesaka mēslot ar iesācēju mēslojumu un atkārtoti iesēt nelīdzenās vietas pavasarī vai rudenī vēsās sezonas zālei un vēlā pavasarī siltās sezonas zālei.

Vai laistīšana var atdzīvināt sausu zālienu?

Vairumā gadījumu laistīšana var atdzīvināt sausu zālienu, saka Pīlers. Tomēr māju īpašniekiem ir jāpārliecinās, ka ūdens ir galvenais plankumainības un brūnuma cēlonis. Ja jūsu zālienā ir kukaiņu bojājumi vai likstas, ūdens viens pats nespēs novērst bojājumus.

Kā jūs varat ietaupīt ūdeni, laistot zālienu?

Lai taupītu ūdeni, izmantojot izsmidzināšanas sistēmu, Pīlers iesaka regulāri pielāgot apūdeņošanas izsmidzināšanas veidus, lai samazinātu pārmērīgu izsmidzināšanu un noteci.

Ievērojot vienas līdz divu cm apūdeņošanas dziļumu — ūdens daudzumu, kas jāievada, lai sasniegtu vienu cm zem virsmas, tiek ietaupīts arī ūdens, tāpat kā dziļa un reta apūdeņošana.