Pasteidzieties to izdarīt pirms rudens – koki, kuri obligāti jāapgriež vasarā, lai palielinātu ražu

Lai gan koku apgriešanu visbiežāk veic rudenī un pavasarī, šī procedūra dārznieku vidū ir ļoti populāra arī vasarā.

Augustā un septembra sākumā koki sāk aktīvi uzkrāt barības vielas, un, pateicoties bojāto vai lieko dzinumu savlaicīgai noņemšanai, jūs varat labāk pārdalīt resursus par labu nākotnes augļiem.

Retinot kokus, jūs palīdzat saules stariem labāk iekļūt vainagā, kas uzlabo augļu kvalitāti. Tas arī ļauj efektīvi cīnīties ar sēnīšu kaitēm. Vasaras apgriešana ir arī mazāk traumatiska pašam kokam, jo brūču dzīšanas sistēma kļūst aktīvāka.

Vasaras apgriešana: augļu koku saraksts

Kā atzīmēja Minesotas Universitātes lauksaimniečibas dienests, vasaras apgriešanu vislabāk panes kauleņkoki un sēkleņkoki.

Bumbieri – tiek apgriezti uz iekšu augošie dzinumi; Abele – tiek apgriezti vāji zari, vertikālie ūdens dzinumi; Plūmes – lai stimulētu jaunu zaru veidošanos nākamajā gadā; Ķiršu un skābo ķiršu vasaras apgriešana ir atļauta, īpaši, ja aizmirstat to izdarīt tūlīt pēc ražas novākšanas.

Augļu koku vasaras apgriešanas noteikumi

Jāatceras, ka vasarā netiek veikta radikāla apgriešana, bet tikai neliela korekcija. Tāpēc ir svarīgi:

Saīsinot augšanu, uz katra dzinuma atstāt vismaz 5 lapas; atstāt 1-2 lapas dzinuma augšpusē, lai stimulētu zarošanos. Vajag arī nolauzt vai uzpotēt dažus zarus, lai mainītu to augšanas virzienu.

Nolauzti, slimi un sausi zari tiek noņemti, lai nenogurdinātu koku. Bet, lai izvairītos no zaru inficēšanās, izmantot tīras un asas atzarošanas šķēres.

Jāzina arī, ka apgriešanu neveic lietū vai lielā karstumā. Labāk izvēlēties mākoņainu un sausu laiku, rītu vai vakaru.

Vasaras apgriešana sniedz daudz priekšrocību. Jo īpaši varat būt pārliecināti, ka koks rudenī nesaslims. Apgriešana arī samazina kaitēkļu skaitu. Tā palīdz veidot pareizu vainaga formu, un tāpēc nākamajā sezonā tas nesīs bagātīgākus augļus.