Izrādās, ka parastas zeķes var palīdzēt jums viegli atbrīvoties no laputīm un skudrām.
Pieredzējuši dārznieki stāstīja par “lamatām”, ko izmanto, lai savāktu un iznīcinātu skudras uz augļu koku zariem un stumbriem. Kā jums palīdzēs zeķes – lasiet tālāk materiālā.
Dārzkopības veikalos ir nopērkamas speciālas slazdošanas jostas, kas ir lipīgas, aizsargājošas un atbaidošas, un dažkārt tās ir piesūcinātas ar insekticīdiem.
Ja runājam par lipīgajām jostām, tad rūpnieciski tās tiek ierīkotas, pievienojot speciāli žāvētu līmi. Līme tiek uzklāta uz auduma, papīra, neausta materiāla sloksnes vai pat tieši uz koka stumbra ar jostu.
Tomēr savā dārzā jūs varat paši pagatavot aizsargjostas, kurās izmanto citas vielas, nevis līmi. Piemēram, eļļa. Pateicoties eļļai, skudras nevar pārvarēt jostu, jo tām ir neērta tās viskozā konsistence.
Eļļas josta uz koka jāveido apmēram 10-12 cm plata. Lieto jebkuru augu eļļu. Bieži vien tai pievieno krāsns sodrējus vai asi smaržojošas vielas (dīzeļdegvielu u. c.). Aplūkosim, kā pagatavot šo jostu.
No auduma gabala izgriež jostu, samitrina to augu eļļā ar citām vielām, piesien pie koka stumbra. Šim nolūkam ļoti labi der spirālē sagrieztas vecas zeķes. Skudrām nepatīk augu eļļa un asā smarža. Tā kā šķidrums iztvaiko pēc 10-14 dienām, jostas atjaunošana ir jāveic no jauna. Zeķes, kas piesūcinātas eļļā un citās vielās var izklāt arī zem kokiem uz zemes, tas garantē aizsardzību pret kaitēkļiem.
Kā lietot no vecas zeķes izgatavotu lamatas jostu
Vispirms šādas jostas izgatavo un piekar, kad temperatūra ir +5. Šajā laikā kukaiņi vēl nav izlīduši no zemes vai izkāpuši no koka. Vietu jostai rūpīgi sagatavo – šim nolūkam notīra un noņem veco mizu.
Svarīgi pievērst uzmanību tam, lai šāda skudru un laputu lamatas tiktu piesietas 0,3-0,5-1,0-1,0-1,5 metru augstumā. Uz viena stumbra jābūt vismaz 2 jostām, bet var būt vairākas.
Lai lamatas josta cieši pieguļ pie mizas, ieteicams izmantot substrātu, piemēram, putupolistirolu. Spraugas jāaizlīmē ar mālu vai plastilīnu.