Trešā uzglabāšanas metode: parafīna apvalkā
Pēdējiem 600 gramiem ķiploku izmantoju visrūpīgāko metodi. Pirms apstrādes galviņas atstāja žūt 10 dienas vēdināmā vietā. Izkausējiet parafīnu ūdens vannā līdz 55-60 grādu temperatūrai – tas ir kritiski svarīgi augstākā temperatūrā, ķiploki var tikt bojāti.
Katra galva tika divreiz iegremdēta izkausētā parafīnā, turot to aiz kāta paliekām. Pēc pirmās niršanas es ļāvu parafīnam sacietēt 2-3 minūtes, pēc tam atkārtoju procedūru, lai izveidotu uzticamu aizsargapvalku. Sešus uzglabāšanas mēnešus kopējie zaudējumi bija tikai 24-36 grami.
Šī uzglabāšanas metode uzrādīja lieliskus rezultātus pat istabas temperatūrā. Galvas saglabājās stingras un sulīgas līdz aprīļa beigām. Svarīga piezīme – vaskot var tikai pilnīgi sausus ķiplokus, pretējā gadījumā zem čaumalas sāksies puve.
Gala rezultāti un praktiski ieteikumi
Pēc sešu mēnešu eksperimenta, no oktobra līdz aprīlim, drošības aina bija skaidra. Parafīna metode saglabāja 94-96% no sākotnējā svara, sāls metode saglabāja 92-94%, bet audekla maisiņš saglabāja 88-92% no sākotnējā svara. Tomēr metodes izvēle ir atkarīga ne tikai no saglabāšanas procenta.
Nelielai ražai līdz 5 kg optimāla ir metode ar audekla maisiņu. Izmaksas minimālas – ap 100 rubļiem, bet nepieciešama tumša, vēsa telpa ar temperatūru ne augstāku par +4 grādiem. Pilsētas dzīvoklī labāk izmantot sāls metodi. Trīs litru burkā var ietilpt līdz 2 kg ķiploku, un akmens sāls maksā aptuveni 50 rubļu kilogramā.
Parafīna metode ir pamatota lieliem uzglabāšanas tilpumiem 10 kg vai vairāk. Neskatoties uz laika un naudas izmaksām, metode atmaksājas ar produkta drošību un spēju uzglabāt istabas temperatūrā.
Pamatnoteikumi visām metodēm:
Uzglabāt tikai sausus ķiplokus
Žāvēšana ēnā 7-10 dienas
Galvu atlase bez bojājumiem vai slimības pazīmēm
Iknedēļas statusa uzraudzība
Uzglabāšana tumsā
Lasi vēl: 2024. gada decembrī 5 zvaigžņu zīmes piepildīs savus sapņus
Komentāros dalieties pieredzē par ķiploku uzglabāšanu.