Kāpēc pēc tuvinieka aiziešanas obligāti jāvalkā melnas krāsas apģērbs: to zināja un ievēroja jau senlatvieši

Daudzās kultūrās, arī latviešu tautas ticējumos un paražās, melns apģērbs sēru laikā ir tradīcija ar dziļām saknēm. 

Melnās krāsas izvēle sēru laikā ir saistīta ar tās simbolisko nozīmi. Melns tradicionāli tiek saistīts ar aizsauli, norādot uz atteikšanos no dzīvības krāsām un cieņas izrādīšanu pret aizgājušo. Valkājot melnu apģērbu, cilvēks atspoguļo savu noskaņojumu un piemin bēdu laiku.

Senajās ticībās melnai krāsai piedēvēja aizsargājošu spēku. Tika uzskatīts, ka melns apģērbs var pasargāt no ļauniem gariem un tumšiem spēkiem. Dažās tradīcijās pastāvēja pārliecība, ka melnā krāsa palīdz sērotājiem izvairīties no negatīvās enerģijas, kas varētu “pielipt” sēru laikā.

Mūsdienu skatījums uz melna apģērba nozīmi sērās

Šodien melna apģērba valkāšana sēru laikā tiek uztverta galvenokārt kā cieņas izrādīšana aizgājējam un pieklājības apliecinājums sabiedrībā. Tas ir simbolisks veids, kā solidarizēties ar ģimeni un tuviniekiem šajā smagajā brīdī, radot vienotu un respektablu noskaņu sēru ceremonijās. Melnais apģērbs atspoguļo pietāti, kā arī kalpo par klusuma un pieticības zīmi.

Latviešu ticējumi un tradīcijas par melno apģērbu

Latviešu tautas ticējumi bieži akcentēja īpašas uzvedības un ģērbšanās nozīmīgumu sēru laikā, lai izvairītos no nevēlamas ietekmes uz aizgājēja dvēseli. Melna apģērba izvēle nebija tikai cieņas zīme, bet arī ticība tā aizsargājošajām īpašībām.

Tautas gudrība vēstīja, ka melnā krāsa spēj atvairīt ļaunos garus un pasargāt no tumšo spēku klātbūtnes, kas varētu būt bīstama ne tikai aizgājējam, bet arī dzīvajiem.

Turklāt pastāvēja virkne paražu, kas saistījās ar cilvēka aiziešanu un sērām. Piemēram, tika uzskatīts, ka apģērba krāsas izvēle var ietekmēt to, kā aizgājēja dvēsele nokļūst viņsaulē.

Pieredzējuši dārznieki uz ziemu ābelītes nosiltina šādi: pat visbargākais sals, kā arī grauzēji tām vairs nekaitēs

Tradicionāli sēru laiks tika atzīmēts, valkājot melnu apģērbu, kas īpaši attiecās uz aizgājēja tuvākajiem cilvēkiem. Latviešu kultūrā bija pieņemts uzskatīt, ka, ja aizgājējs bijis ļoti tuvs, ģimenei, draugiem un pat paziņām melnais apģērbs jāvalkā veselu gadu kopš bēru dienas, tādējādi izrādot cieņu un atzīmējot zaudējuma svarīgumu.

Ticējumi uzsvēra, ka sēru apģērbam jābūt ne tikai melnam, bet arī vienkāršam. Šāds apģērbs simbolizēja skumjas un pietāti pret aizgājēju, norādot uz sērotāju atturību un cieņu pret notikuma nopietnību.

Vēl viena būtiska tradīcija bija ticība melnās krāsas aizsargājošajai ietekmei. Latviešu tautas gudrība vēstīja, ka melnā krāsa spēj pasargāt dzīvos no ļaunajiem spēkiem, kas varētu parādīties, atvadoties no aizgājušā. Tādējādi melnais apģērbs kalpoja gan kā cieņas zīme, gan kā simboliska aizsardzība sēru laikā.

Interesanti, ka dažādās pasaules kultūrās un reliģijās sēru tradīcijas, tostarp apģērba krāsas, ievērojami atšķiras. Kristietībā melnā krāsa tradicionāli simbolizē skumjas un cieņu pret aizgājēju. Pēc tradīcijām, īpaši tuviem cilvēkiem melns apģērbs jāvalkā līdz pat gadam pēc bērēm, lai izrādītu ilgstošu cieņu un sēru laika nopietnību. Līdzīga pieeja novērojama pareizticīgo ticībā, kur melnā krāsa un gads kā sēru periods ir dziļi iesakņojušās tradīcijas.

Savukārt Āzijas kultūrās vērojama pavisam cita pieeja. Daudzviet, piemēram, Ķīnā un citās Austrumu tradīcijās, sēru laikā tiek valkāts balts apģērbs. Balts simbolizē šķīstību, mieru un dvēseles pāreju uz citu pasauli. Šī atšķirība atspoguļo kultūru daudzveidību un katras tautas unikālo skatījumu uz nāvi un dzīves noslēgumu.

Leave a Comment