Kā samazināt savu milzīgo elektrības rēķinu? Vienkārši, bet efektīvi padomi, kas noderēs katrai mājsaimniecībai

Ko mēs katrs varam darīt, lai samazinātu strauji augošo elektrības rēķinu? “Enefit” privātpersonu klientu segmenta pārdošanas vadītāja Marta Japina-Gofmane intervijā pastāstīja par vairākām vienkāršām un vieglām darbībām, ko īsteno arī savā sadzīvē, lai samazinātu elektrības patēriņu un līdz ar to arī rēķinu.

“Šis jautājums ir aktuāls ne tikai mums darbā, bet arī apkārt. Tas ir interesanti arī manai māmiņai, citiem ģimenes locekļiem un draugiem. Īstenībā pēdējā laikā diezgan daudzi man jautā, kā ietaupīt.

Ja mēs skatāmies no vienkāršajām lietām, ko mēs katrs varam ietekmēt, tad ir pāris lietu, kas nedaudz saistās ar paradumu maiņu, bet jebkurā gadījumā tas ir labākais veids, kā mēs varam ietekmēt savu rēķinu šobrīd šajos apstākļos,” viņa sacīja.

Uzlikt vākus katliem un pannām

“Pirmā lieta, kas man nāk prātā, ir ēst gatavošana. Šajos apstākļos pārsvarā mēs visi gatavojam mājās. Ja mēs izmantojam elektriskās plītis, piemēram, elektrisko virsmu, tad lietojam pannām un kaltiem vākus. It kā zināma patiesība, bet bieži vien mēs ar to grēkojam. Bieži vien mēs vēl ieslēdzam nosūcēju, kas visus tvaikus uzsūc, neuzliekam vākus un tērējam laiku un enerģiju ēdiena pagatavošanai,” Japina-Gofmane teica.

Lietojot cepeškrāsni, piemēram, gatavojot cepeti, to varam izslēgt nedaudz ātrāk pirms noteiktā laika, jo kādu brīdi krāsnī turpina saglabāties karstums.

“Ja mēs to darīsim regulāri, nevis vienu reizi gadā, nedaudz pamainīsim savus ieradumus, tad kripatiņu pa kripatiņai savāksies ietaupījums.”

Uzvārīt ūdeni tikai vienai tējas krūzītei

Ļoti līdzīgs piemērs ir ar elektriskajām tējkannām. “Es varu godīgi atzīties, ka man pašai tas bija pārsteigums. Bērnībā bija pierasts, ka pielēju pilnu tējkannu un vārīju ūdeni arī tad, ja vajadzēja tikai vienu krūzīti tējai. Īstenībā tas ir ļoti liels elektrības patēriņš.

Ja mēs šobrīd zinām, ka dzersim vienu krūzīti tējas, mēs tējkannā arī ielejam tikai vienu krūzīti ūdens, ko mums vajag. Šis, man liekas, man pašai bija lielākais mīts, ka es taču vārīju vairāk, lai būtu efektīvāk, lai būtu mazāk patērēta elektrība! Bet ir pilnīgs pretstats. Daudz lielāka elektrības jauda patērējas, lai uzvārītu lielo ūdens daudzumu, kuru pēc tam vārīsim vēl otro, trešo un ceturto reizi. Visu laiku patērējas elektrība.”

Daudzu elektrisko tējkannu tilpums ir 1,5-1,7 litri, bet tējas krūzītei taču pietiek ar 200-250 ml ūdens. “Tā liekas maza lietiņa, bet es pati pie tā šobrīd ikdienā piedomāju un ievēroju.”

Tējas termoss uz darba galda

Tomēr, ja sanācis izvārīt vairāk ūdens, nekā tajā brīdī nepieciešams, var nebēdāties, bet gan pagatavot tēju lielākā termosā. “Es citreiz uztaisu tēju un ieleju termosā. Šobrīd, strādājot no mājām, man ik pa laikam gribas silto tēju. Vasara ir beigusies, ūdens dzeršanas sezona ir beigusies, bet gribas kaut ko siltu. Man pie darba galda vienmēr stāv termosiņš ar tēju un līdz ar to man nav jāvāra vai jāsilda tēja visu laiku. Tas ir maziņš triks, ko es pati izmantoju.”

Ātri uzsildīt ēdienu

Turpinot runāt par virtuves zonu, Japina-Gofmane aicināja pagatavot ēdienu nedaudz lielākā daudzumā, nekā nepieciešams konkrētajā ēdienreizē, bet pēc tam otrā dienā to pašu uzsildīt pusdienās vai vakariņās, izmantojot mikroviļņu krāsni.

“Kam ir mikroviļņu krāsns, izmantojiet tās! Tas ir energoefektīvākais ēdiena uzsildīšanas veids, kam ir viszemākais enerģijas patēriņš. Pagatavojiet nedaudz vairāk ēdiena, lai pēc tam nākamajā dienā, pusdienas vai vakariņas ēdot, to uzsildītu mikroviļņu krāsnī. Tas ir ātrākais veids, kā tikt pie silta ēdiena.”

Ledusskapis ar apzīmējumu A++

Tām ģimenēm, kas šobrīd iekārto mājvietas un izvēlas dažādas elektroiekārtas, būtu vērtīgi iepazīties ar to energoefektivitāti. “Iegādājoties jaunas iekārtas, pievēršam uzmanību energoefektivitātes burtiem. Tie var būt no A līdz G. Jo tuvāk pie alfabēta sākuma (var būt  arī A burts un vairāki +), jo iekārta patērēs mazāk elektroenerģijas darbības laikā.

Ja tas ir mūsu mājoklis, gribam būt ilgtspējīgi un ilgtermiņā ietaupīt, tad jāsaprot, ka šobrīd iekārta maksās nedaudz vairāk, bet gadu laikā tas noteikti atpelnīsies tieši uz elektrības patēriņu, uz to, ar kādu jaudu strādās visas iekārtas.”

Jaunu vai lietotu sadzīves tehniku?

Runājot par lietotām elektroierīcēm un to iegādi, Japina-Gofmane atzina, ka katram cilvēkam vispirms jāņem vērā savs finansiālais stāvoklis.

“Ne visiem ir iespēja ilgtermiņā uzkrāt un nopirkt jaunu iekārtu. Taču jāņem vērā fakts, ka, jo vecāka tehnika, jo tā patērēs vairāk elektroenerģijas, salīdzinot ar ierīcēm, kas atbilst mūsdienu standartiem. Bet arī lietotajām elektroiekārtām var atrast interneta resursos informāciju par konkrētā modeļa energoefektivitāti. Iespējams, var iegādāties tādu, kas ir gan pietiekami energoefektīva, gan nemaksās kaudzi naudas. Tas noteikti būs vēl viens plusiņš, ja mēs izvēlamies kaut ko no lietotās tehnikas.”

Jaunās LED spuldzes

Bet, domājot par mājokļa iekārtošanu un uzlabošanu, noteikti jāpiemin spuldzes. “Būtisks elektrības zaglis ir vecās spuldzes. Tas atkal ir stāsts par to, ka varbūt jaunās LED apgaismojuma spuldzītes šobrīd ir nedaudz dārgākas, bet tās var līdz pat 80% samazināt elektrības patēriņu.

Nevajag mainīt visas uzreiz vienā dienā. Sākam pamazām! It sevišķi, ja līdzekļi neatļauj visu uzreiz nomainīt. Sākam ar virtuvi. Vienu mēnesi nopērkam spuldzītes virtuvei, citā mēnesi atkal nākamajai istabai. Ciparos ir balstīts apgalvojums, ka LED apgaismojums ļoti ietaupa elektrības patēriņu, salīdzinot ar vecajām spuldzēm.”

Galda lampa pie datora

Covid-19 pandēmijas laikā, kad daudz cilvēku strādā mājās, ieteicams darboties mājokļa gaišākajā daļā. “Arī es pati istabā atrodu gaišāko stūrīti, kurā nākt un darboties pie datora. Man ir visi aizkari atvērti, es laižu saules gaismu iekšā un ikdienas darbībām izvēlos istabas gaišākās vietas. Līdz ar to man nav atsevišķi jādarbina lielais istabas apgaismojums vai galda lampa.”

Bet ko darīt tumšākās dienās? “Kad ir tumšākas dienas, noteikti labs ieteikums ir darba vajadzībām izmantot mazo galda lampu. Pirmkārt, tas ir daudz labāk veselībai, jo nav ēnojuma. Darbā ar datoru tas ir būtiski. Mēs uzlabojam savu veselības un redzes stāvokli. Tāpat mēs nepatērējam tik daudz elektrības, kā slēdzot lielo apgaismojumu, kas vajadzīgs visas istabas izgaismošanai.”

Telpā neviena nav, bet lampas nav izslēgtas

“Enefit” pārstāve arī pastāstīja par dažādu gaismas avotu nepārtrauktu darbošanos, neskatoties uz to, vai kāds vispār ir telpā. “Ja mēs nomainām LED spuldzītes un ja mums ir ģimene, kurā ir bērni, kas skraida pa visām istabām (vienu minūti viņi ir tur, bet nākamajā minūtē jau citur), tad no gaismas slēgāšanas iekšā un ārā mēs tik lielu efektu uz taupību nejutīsim.

Bet, ja mums ir vecās spuldzes un ja saprotam, ka tajā istabā kādu laiku neatradīsimies, tad, protams, mēs aiz sevis izslēdzam gaismu. Man pašai ir 4,5 gadus veca meita, un ir patīkami, ka viņa redz, kā mēs izslēdzam gaismu. Viņa man aizrāda: “Mammu, mēs taču saudzējam dabu!” Ir skaidrs, ka arī nepatērētā elektrība noteikti ir pozitīva ziņa dabai. Kaut kur mēs nesaražojam, nepaņemam elektrību un mums nevajag to ražot vēl.”

Ir labs ieradums, ja visi mājsaimniecības locekļi aiz sevis izslēdz gaismu. “Protams, ja dzīves ritms ir tāds, ka ik pēc minūtes bērni maina lokācijas vietu, tad nekas traks nenotiks, ja mums ir LED spuldzes un minūti gaisma padegs.”

Vēl viena iespēja, kā ietaupīt, ir aprīkot gan iekštelpu, gan āra apgaismojuma sistēmas ar spilgtuma regulēšanas un kustību sensoriem, kas ieslēgs gaismu tikai tad, kad tā nepieciešama.

Vai veļa jāmazgā ilgi  un 60 grādos?

Domājot par elektrības taupīšanu, der analizēt arī savus veļas mazgāšanas paradumus. “Man kā Padomju laika cilvēkam ir ierasts uzskats: jo karstāks ūdens, jo vairāk baciļu izmazgā, tāpēc veļa jāmazgā 60 grādu temperatūrā. Kaut kādas tādas vēsturiskās dogmas manī ir iesēdušās.”

Bet patiesībā jāsaprot, ka vairums mūsdienu cilvēku strādā darbu, kurā drēbes nenotraipās un nav ļoti netīras. Tās mierīgi var izskalot 30 grādu temperatūrā īsākajā programmā. Drēbes nav tik notraipītas, ka būtu vajadzīga ilgstoša mazgāšana augstā ūdens temperatūrā.

“Ir milzīga atšķirība, vai mēs veļas mašīnu darbinām 30 grādu mazgāšanas režīmā  un, iespējams, ātrajā izskalošanā vai mēs to darbinām 60 grādu temperatūrā un ilgāku laiku.”

Piecas reizes pustukšu veļas mašīnu

Tāpat jāpavēro, cik daudz drēbju tiek ielikts veļas mašīnā. “Pamēģinām pakrāt tik daudz netīro drēbju, lai veļas mašīna ir pilna. Nedarbinām to piecas reizes pustukšā gājienā. Pakrājam, lai labāk ir divas pilnas reizes un 30 vai 40 grādos. Ja mēs mēneša griezumā skatāmies, tas noteikti samazinās elektrības rēķinu.”

Ietaupīt resursus ar trauku mazgājamo mašīnu

Sabiedrībā valda stereotips, ka trauku mazgājamās mašīnas patērē daudz ūdens un elektrības, bet patiesībā, ja ģimene sakrāj ar traukiem pilnu mašīnu un mazgā tos reizi dienā, tad veidojas būtisks resursu ietaupījums.

Šķir nākošo lapu un lasi turpinājumu
Iesaki šo rakstu citiem!

Pievienot komentāru