Kā notīrīt dzelteno aplikumu no tualetes – padomi, tautas līdzekļi un sadzīves ķīmija

Kāpēc veidojas dzeltenais aplikums tualetē un kā ar to cīnīties, piedāvājam efektīvu līdzekļu izlasi nepatīkamu traipu noņemšanai

Santehnikai vienmēr jābūt tīrai. Taču to panākt ne vienmēr ir vienkārši. Dažkārt jāpieliek ne mazums pūļu, lai santehnika spīdētu un laistītos. Tomēr, ja “pazīsti pretinieku sejā”, ar to cīnīties ir daudz vieglāk. Noskaidrosim, kā un ar ko notīrīt dzelteno aplikumu tualetē un kā novērst tā atkārtotu parādīšanos.

No kurienes rodas aplikums

Piesārņojums podā var būt dažāds. Dzelteno aplikumu veido cilvēka izvad atliekas. Tas var būt gaišs, bet biežāk – tumši dzeltens, ar sarkanbrūniem un brūniem toņiem. Parasti tas veidojas zem poda malas vai izplūdes līkumā. Dažkārt to sajauc ar kaļķakmeni, taču akmenim ir tumšāka krāsa un specifiska smaka, kas rodas bak. klātbūtnes dēļ.


Foto: Pixabay

Urīns var uzkrāties dažādos poda nostūros, ja nestrādā kārtīgi ūdens noskalošana, ja ūdens daudzums tvertnē ir nepietiekams vai vienkārši lietošanas paradumu dēļ. Pakāpeniski šķidrumā esošās minerālvielas izgulsnējas uz virsmas, uzkrājas un veido cietu, grūti noņemamu aplikumu. Svaigu akmeni notīrīt ir salīdzinoši vienkārši, ar iestāvējušos – grūtāk.

Ja ūdens ir ciets, kas notiek ļoti bieži, tajā esošās sāļi izgulsnējas uz poda sienām un citās vietās. Tā veidojas kaļķakmens. Ja tualete tiek lietota neuzmanīgi vai slikti skalota, uz kaļķakmens nosēdumiem veidojas arī aplikums. Veidojas dzeltenbrūns nosēdums ar nepatīkamu smaku. Dažkārt šai “kombinācijai” pievienojas arī rūsa, kas rodas no metāla cauruļu korozijas vai tvertnes noplūdēm. Tā piešķir nosēdumiem sarkanīgu toni.

 

Vispārīgie tīrīšanas noteikumi

Lai nebojātu santehniku, jāievēro vienkārši tīrīšanas noteikumi: Nedrīkst lietot rupjus abrazīvus līdzekļus, pat ja traipi ir ļoti iestāvējušies. Tualetes virsma ir glancēta, lai neturētos netīrumi. Abrazīvi atstāj skrāpējumus, kuros vēlāk uzkrājas netīrumi.

Nav vēlams izmantot termisko apstrādi. Ja temperatūra pārsniedz atļauto, var saplaisāt aizsargājošā glazūra. Pirms jauna tīrīšanas līdzekļa lietošanas ieteicams to izmēģināt uz neliela, nemanāma virsmas laukuma. Ja viss kārtībā – var turpināt tīrīšanu.


Foto: Pixabay

Nedrīkst sajaukt dažādus tīrīšanas līdzekļus, cerot uz labāku efektu. Reakcija var būt neparedzama un pat kaitīga. Podu tīra ar speciālu birsti, pārējās vietas – ar sūkli.

Svarīgi! Pirms ķīmisko līdzekļu lietošanas rūpīgi jāizlasa instrukcija un stingri jāievēro norādījumi. Nedrīkst mainīt devu vai ignorēt drošības prasības – sadzīves ķīmija var būt toksiska un bīstama.

 

Kā pareizi tīrīt tualeti

Visiem tīrīšanas līdzekļiem darbības princips ir līdzīgs. Lūk, detalizēta instrukcija, kā mājas apstākļos notīrīt dzelteno aplikumu tualetē:

Uzvelciet aizsardzības līdzekļus. Noteikti vajag gumijas cimdus. Ja lietojat ķīmiskos līdzekļus – atveriet durvis vēdināšanai, var uzvilkt arī masku.

Sagatavojiet tualeti tīrīšanai. Paceliet vai noņemiet vāku, izņemiet ūdeni no poda apakšējās daļas. Ērtāk to izdarīt ar kausiņu ar garu kātu. Mitrumu nosusiniet ar drānu. Uzklājiet izvēlēto līdzekli uz virsmas. Atstājiet to iedarboties tik ilgi, cik norādīts instrukcijā.

Noberziet aplikumu ar birsti vai suku. Noskalojiet līdzekli. Ja aplikums paliek – uzklājiet līdzekli vēlreiz, atstājiet, berziet un atkal noskalojiet. Nomazgājiet vāku un sēdekli. Tos mazgā ar ziepjūdeni, pēc tam noskalo.


Foto: Pixabay

Kā un ar ko noņemt dzelteno aplikumu no tualetes. Tautas līdzekļi

Svaigu traipu noņemšanai labāk izmantot saudzīgus tautas līdzekļus. Tie nesatur agresīvu ķīmiju, ir ekoloģiski un drošāki.

Soda + etiķis
Universāls un saudzīgs līdzeklis pret dzelteno aplikumu. Virsmu samitrina un bagātīgi pārkaisa ar sodu, lai izveidojas balta “garoza”. Atstāj uz pusstundu. Tad ņem 9% galda etiķi, iepilda smidzinātājā un apūdeņo sodu. Reakcijas laikā sākas burbuļošana un putošanās – tieši tas šķīdina nosēdumus. Kad reakcija beidzas, pagaida vēl dažas minūtes, tad virsmu notīra un noskalo.

Citronskābe + sinepju pulveris
Sagatavo tīrīšanas pastu no 3 ēd.k. citronskābes un 3 ēd.k. sinepju pulvera, pievieno 6 ēd.k. jebkura cietes. Pielej mazliet ūdens un samaisa līdz biezai masai. Virsmu samitrina un uzklāj masu, atstāj uz 1,5–2 stundām. Tad noskalo un berzē atlikumus.

Etiķis + sāls
Efektīvs līdzeklis, kas šķīdina gan urīna, gan kaļķa nosēdumus. Ņem glāzi 9% etiķa. Svarīgi: nedrīkst lietot 72% esenci neatšķaidītā veidā! Etiķi uzsilda līdz 37–40°C, pievieno ½ ēd.k. sāls, samaisa. Ar šo šķīdumu apstrādā problēmzonas, vislabāk – kā aplikāciju. Atstāj uz vairākām stundām (vai nakti), pēc tam berž un noskalo.


Foto: Pixabay

Sadzīves ķīmija
Visefektīvākais veids, kā noņemt dzelteno aplikumu, ir sadzīves ķīmijas lietošana. Tās sastāvs ir īpaši veidots, lai maksimāli efektīvi noņemtu nosēdumus. Tās pieejamas dažādās formās – gēli, šķidrumi, pulveri.

Ērtāk lietot gēlus – tie labi uzklājas un netek. Izvēloties līdzekli, jāpārbauda, vai tas ir piemērots santehnikai un konkrētajam mērķim. Piemēram, līdzeklis pret rūsu maz palīdzēs pret akmeni. Vislabāk darbojas kompleksie līdzekļi, piemēram, Sālsskābes esence u.c.

Lasi vēl: Dzīve bez gēla lakas. Perfekts manikīrs bez problēmām

 

Kā un ar ko balināt tualetes vāku no dzeltenuma

Vāka un sēdekļa tīrīšanai pietiek ar ziepēm. Ja piesārņojums ir iestāvējies, jālieto sadzīves ķīmija. Jāņem vērā, ka daži līdzekļi nav paredzēti plastmasai. Nedrīkst lietot rupjus abrazīvus! Tie atstāj skrāpējumus, kuros uzkrājas netīrumi.

Tīrīšanai var izmantot gēlu, pastu u.c. Lai atsvaidzinātu krāsu un balinātu dzeltenīgu plastmasu, var izmantot balinātāju (lietot tikai ar cimdiem un vēdināmā telpā), ūdeņraža pārskābi u.c. Pārliecinieties, ka visi līdzekļi rūpīgi noskaloti, pirms sēsties uz sēdekļa.

Profilakses pasākumi

Lai novērstu aplikuma veidošanos, ievērojiet vienkāršus padomus: uzturiet santehniku labā tehniskā stāvoklī. Ja ūdens ir ciets vai sliktas kvalitātes – uzstādiet filtru dzīvokļa ieejā.

Sargājiet podu no termiskas un mehāniskas iedarbības – tas pasargās to no plaisām un defektiem, kur uzkrājas netīrumi. Lietojiet profilakses līdzekļus – tabletes vai gēlus, kas piestiprināmi pie malas un lēni izšķīst katrā skalošanā.

Svarīgākais: lietojiet tualeti uzmanīgi un neveiciet tīrīšanu neregulāri. Svaigus netīrumus noņemt ir daudz vieglāk nekā ieēdušos un sacietējušos nosēdumus.