Laputis īpaši iecienījušas jūsu mīļāko rožu pumpurus, kas vēl tikai briest uz ziedēšanu. Kā pasargāt rozes un saglabāt to patieso košumu
Tiklīdz dārza karaliene – roze – gatavojas demonstrēt savu varenību, tā tiek apņemta ar laputīm no visām pusēm. Šādu ainu var novērot pat pieredzējuši dārznieki. Aizsargāt rožu krūmus nav nemaz tik sarežģīti – galvenais ir nepieļaut rupjas kļūdas un izmantot efektīvus līdzekļus.
Lielākā kļūda – rozes stādīt kopā ar peonijām. Tas ir īsts posts abiem augiem. Skudras par šādu tandēmu, bez šaubām, būs sajūsmā! Tajā pašā laikā tās viegli izplatīs laputis pa visiem krūmiem. Tādēļ šos divus augu veidus labāk stādīt tālāk vienu no otra.
Maijā un jūnijā laikapstākļi bieži mēdz būt neprognozējami
Ja agrāk baidījāmies no ilgstošiem lietiem, tad mūsdienās pat maijā var uzsnigt sniegs. Nokrišņi ir visu augu apstrāžu pretinieks. Ja mēs krūmus esam apsmidzinājuši ar kaitēkļu izskaušanas līdzekļiem, vēl nav laiks atslābt! Pēc stiprām lietusgāzēm visas procedūras jāatkārto no jauna, jo pat tad, ja aktīvās vielas nav pilnībā noskalotas, to koncentrācija jebkurā gadījumā būs samazinājusies. Tas nozīmē, ka augi atkal kļuvuši neaizsargāti.
Laputu izskaušanai jāveic apstrāde no rīta vai vakarā. Lai atbrīvotos no laputīm uz rozēm, tās jāapstrādā ar insekticīdiem no rīta vai vakarā. Personīgi es lietoju viegli pieejamos līdzekļus. Tas ir gan lēti, gan ērti. Šos preparātus lietoju pamīšus, lai kaitēkļi neizstrādātu pieradumu. Tā kā šie preparāti ir bioloģiski, ar atlikušajiem šķīdumiem dāsni apsmidzinu arī citus augus – gan augļu un ogu kultūras, gan dārzeņus.
Lai uzvarētu cīņā ar laputīm, nedrīkst aizmirst par skudrām
Kādu laiku mēs varam ierobežot laputu izplatību, taču, ja neretināsim skudru kolonijas, tās atkal un atkal parādīsies dārzā. Skudru ierobežošanai var izmantot borskābes maisījumus vai citas alternatīvas ēsmas. Pēdējos gados es vienkārši iegādājos granulas skudru ierobežošanai. Sanāk dārgāk, taču pietiek ilgākam laikam un nekas nav jājauc. Arī efektivitātes ziņā mani šis līdzeklis pilnībā apmierina.
Jūs pieļaujat lielu kļūdu, ja domājat, ka skudras dārzā nes tikai labumu. Agrāk arī es tā domāju, bet tikai pēc tam, kad sastapos ar šiem kaitēkļiem aci pret aci, sapratu, ka kaut kas jādara. Skudru nodarītais kaitējums dārzā:
1. Skudras ēd gatavas zemenes un citus saldos augļus ne sliktāk kā gliemeži.
Tās izgrauž garus ejas pašās saldākajās ogās, liedzot novākt ražu.
2. Šie kukaiņi neatgriezeniski bojā rozes, izraisot to nokalšanu.
Viņi prot apgrauzt pumpurus un iemitinās pašā zieda vidū. Man vairākas krūmi tā gāja bojā, līdz sapratu iemeslu.
3. Skudras paaugstina augsnes skābumu, kas nepatīk daudziem dārzeņiem un kultūraugiem.
4. Jūs būsiet pārsteigti, bet šie mazie ciemiņi spēj izgrauzt kokus cauri, pārvēršot tos trūdošā masā.
Vienkāršākais veids, kā atbrīvoties no skudrām, ir izjaukt skudru pūzni. Taču arī tas nav tik vienkārši. Dažas skudru sugas būvē savas mītnes divu metru dziļumā – jūs diez vai varēsiet līdz turienei aizsniegties. Tāpēc jāizturas viltīgi.
Lasi vēl: Atvadieties no kaļķakmens traipiem uz melnās izlietnes – triks, lai tā izskatītos kā jauna
Lipīgais līmes slazds
Vienkāršs veids, kā ilgstoši aizsargāt augļu kokus no skudrām. Ņemam kartona strēmeles vai blīvu polietilēna plēvi līdz 30 cm platumā, uzliekam kā aproci ap stumbru un nostiprinām ar stiepli vai līmlenti. Tad bagātīgi pārsmērējam ar lipīgu masu, kas ilgi neizžūst.
Paštaisītas līmes recepte ir vienkārša: ņemam vienādās proporcijās kolofoniju (kadiķa sveķus) un augu eļļu, sildām līdz šķidram stāvoklim.
Labāk izmantot eļļu, kas pati par sevi neizžūst, piemēram, saulespuķu vai rīcineļļu. Kad masa atdziest, tā kļūst viskoza un to var ar otu uzklāt uz slazda jostas. Skudras nespēs pārvarēt šādu aizsardzību un iestrēgs līmē. Jūsu dārzs būs izglābts.
Petroleja. To izmantojam, lai uzreiz sasniegtu divus mērķus – aizsargājam kokus un izrobežojam skudru pūzni. Ņemam lupatu, samitrinām to petrolejā, izspiežam un piesienam pie koka stumbra apmēram 10 cm virs zemes. Svarīgi, lai petroleja nenokļūst zemē – lupatai jābūt labi izspiestai. Skudras baidās no petrolejas smaržas, tāpēc, sajūtot to, aizbēgs.
Tālāk dodamies pie skudru pūžņa un ar metāla stieni ieduram tajā dziļi. Šajos caurumos ielejam pa vienai glāzei petrolejas. Skudru pūzni pārklājam ar polietilēna plēvi un piespiežam ar akmeņiem, lai skudras neizklīst.
Iestādām šos 5 augus
Skudrām ir izteikta oža. Tās ļoti necieš dažu augu asas smaržas. Ja jūs savā dārzā iestādīsiet vairāk šo augu, skudras aizbēgs un nekad vairs netaisīs ligzdas jūsu teritorijā. Stādām: piparmētru, lavandu, vērmeļu, raudeni un pētersīļus. Bet ņemiet vērā – augus jāstāda ne pa vienai augam, bet nelielās grupās. Tikai tad skudras sajutīs to smaržu un bēgs.
Lasi vēl: Lūk iemesls, kāpēc gatavojot rīsus vienmēr vajadzētu pievienot nedaudz etiķa
Kanēlis. Ārzemju garšviela, kas nesaprotamu iemeslu dēļ lieliski atbaida skudras. Tās nevar ciest tās smaržu, kas cilvēkiem šķiet patīkama. Var izmantot gan īsto kanēli, gan ķīniešu aizvietotāju – kasijas mizu. Vienam spainim karsta ūdens ņemam 2 paciņas maltā kanēļa, sajaucam, ļaujam ievilkties 3 stundas un pēc tam izsmidzinām ap augļu koku stumbriem un dekoratīvajiem krūmiem. Kamēr apkārt smaržos pēc kanēļa, skudras tuvumā nerādīsies.
Mannas putraimi. Interesants līdzeklis pret skudrām, ko nav nepieciešams gatavot. Vienkārši ņemam iepakojumu ar mannas putraimiem un ejam pie skudru pūžņa. Ar koku vai metāla stieni izduram caurumus un ieberam tur mannu. Pēc tam katrā caurumā ielejam ap litru ūdens. Manna no ūdens uzbriest un kļūst lipīga. Skudras to nespēj iznest ārā, viņām nākas to ēst.
Ja laputis jau ir nopietni bojājušas rožu krūmus. Tad papildus kaitēkļu apkarošanai es augiem dodu arī kompleksu mēslojumu. To daru, lai stimulētu stublāju un lapu atjaunošanos. Ziedēšanas laikā slāpekli lietot nedrīkst, tāpēc mēsli un kūtsmēsli šajā posmā nav piemēroti.