Vai jūs to sajūtat? Mājokļos ir diezgan raksturīgas pelējuma smakas, un tās var rasties no pagrabiem, sienām, sabojāta ēdiena, veļas mazgātavas vai dušas kabīnēm. Parasti tas norāda uz pelējuma problēmu.
Par laimi, veicot nelielu izpēti, veicot rūpīgu tīrīšanu ar pieejamajiem līdzekļiem un rūpīgi novēršot tālāku augšanu, jūs varat viegli kontrolēt pelējuma smakas.
Kas izraisa pelējuma smakas?
Ja kādreiz esat sajutuši pūstošas koksnes vai mitru, pelējumainu dvieļu smaku, kas pēc garas nedēļas nogales ir palikusi kaudzē, jūs esat sajutuši pelējuma un pelējuma iesnu un zemes smaku. Necaurlaidīga caurule vai jumts arī var izraisīt mitruma un mitruma uzkrāšanos, kas rada šo nepatīkamo smaku. Mitrums un nekustīgs gaiss, kas saglabājas tumšās spraugās jūsu mājās, rada labvēlīgu vidi pelējuma augšanai. Kad sporas sāk vairoties, tās izdala gāzes, ko var uztvert mūsu deguns. Diemžēl pelējuma sporas vairojas ātri, un nav nepieciešama liela kolonija, lai radītu smakas. Nekavējoties notīriet nelielus pelējuma (sēnītes, kas uz virsmas izskatās plakanas) vai pelējuma (sēnītes, kas izskatās paceltas un parasti izplūdušas) laukumus un uzraugiet šo vietu, lai novērstu atkārtotu augšanu. Ja pelējuma laukums ir lielāks par 10 kvadrātmetriem, iespējams, būs nepieciešama profesionāla pelējuma apkarošana. Nelielu pelējuma koloniju gadījumā uz audumiem vai sienām varat ievērot šos padomus, lai kontrolētu pelējuma smakas avotu.
Vai pelējums ir kaitīgs?
Problēma var izraisīt dažādas pakāpes:
aizlikts deguns
klepus
sarkanas vai niezošas acis
niezoša āda un citi.
Atrast pelējuma smakas avotu
Ir pienācis laiks ieskatīties un ieskatīties. Kamēr neatradīsiet pelējuma smakas avotu, jūs nekad nevarēsiet no tās atbrīvoties – un tā var pastiprināties.
Uzsāciet meklēšanu vietās, kur bieži ir silts un mitrs, piemēram, vannas istabā. Pārbaudiet, vai dušā, uz dušas aizkariem un ap izlietnēm, vannām un tualetēm nav sūces.
Virtuvē meklējiet noplūdes ap izlietni un trauku mazgājamo mašīnu. Pārbaudiet zem ledusskapja un ledusskapī, kā arī mazajās ierīcēs, kurās izmanto ūdeni, piemēram, kafijas automāti un tējkannas. Noteikti pārbaudiet arī atkritumu tvertni, jo zem vienreizlietojamā atkritumu maisiņa oderējuma var augt pelējums.
Guļamistabā un dzīvojamās telpās apsekojiet, vai logu blīves nav noplūdušas, kā arī zem puķupodiem, kas var noplūst. Pārbaudiet skapjus, vai tajos nav pelējuma, kas radies, uzglabājot mitrus apavus vai drēbes.
Neaizmirstiet doties uz bēniņiem, pagrabu un garāžu, lai pārbaudītu, vai ap logiem, ūdens sildītājiem un ventilācijas atverēm nav mitras vietas.
Lasi vēl: Šašlika sezona ir klāt – mēs piedāvājam vairākas receptes šašliku marinādēm katrai gaumei
Pārbaudiet, vai nav noplūdes ap veļas mazgājamo mašīnu un ap priekšējās ielādes veļas mazgājamo mašīnu durvīm, kas veļas mazgātavā var radīt pelējumu. Pārliecinieties, vai žāvētāja ventilācijas caurule ir tīra un vai āra ventilācijas caurule nav aizsprostota, lai nodrošinātu labu gaisa plūsmu mitruma novēršanai.
Noplūdes var izplatīties sienās, dažkārt arī to iekšpusē. Piemēram, nereti ūdens noplūdes sākas bēniņos no veca jumta vai ledus dambjiem un pēc tam plūst pa sienu un izplūst cauri griestiem, logu rāmjiem vai grīdlīstei.
Jāpārbauda vasaras pludmales somas un sporta somas, jo aizmirsti slapji pludmales dvieļi, ar ūdeni piesūkušās pludmales rotaļlietas, slapjas sporta zeķes, sporta formu polsterējumi un tamlīdzīgi priekšmeti var radīt pelējumu, ja par tiem aizmirst.
Arī virtuvē, skapjos un pieliekamajos var rasties problēmas, ja tajos ir apgāzusies kāda pudele vai burka ar šķidrumu.

Pārmērīga mitruma kontrole
Lai kontrolētu pelējuma smaku, novērsiet visas konstatētās noplūdes. Tas ir labākais veids, kā iegūt kontroli pār smaku. Vietās, kur ir pārmērīgs mitrums, uzstādiet ventilatorus, mitru augsni pārklājiet ar mitruma barjerām vai novirziet ūdens plūsmu mājas ārpusē.
Palielināt gaisa cirkulāciju
Neatkarīgi no tā, vai redzamas pelējuma pazīmes, pelējuma smaka liecina, ka mājoklī ir jāpalielina gaisa cirkulācija. Atveriet logus un durvis, ieslēdziet griestu un bēniņu ventilatorus vai pievienojiet ventilatorus katrā telpā. Arī apkures, ventilācijas un gaisa kondicionēšanas sistēmas iedarbināšana var palīdzēt izvilināt smakas un uztvert pelējuma sporas filtros. Pārliecinieties, ka sistēmai ir tīri filtri, un bieži tos nomainiet, lai palīdzētu noņemt pelējuma smakas. Ja tā ir pastāvīga problēma vai ja kāds jūsu mājā cīnās ar alerģijām un ir jutīgāks pret pelējumu, saprātīgs ieguldījums varētu būt arī gaisa attīrītāja iegāde. Gaisa attīrītāji var būtiski palīdzēt samazināt smaku un sporu izplatīšanos.
Gaisa mitruma samazinātāja uzstādīšana
Tā kā pelējuma un pelējuma attīstībai ir nepieciešams mitrums, mitruma līmeņa samazināšana mājās var palīdzēt kontrolēt pelējuma veidošanos. Mēģiniet uzturēt iekštelpu mitrumu ne augstāku par 50 %. Lai noteiktu mitruma līmeni mājās, iegādājieties higrometru vai mitruma sensoru. Dažās sistēmās ir gaisa mitruma samazinātāji, kas ir ierīces daļa, vai arī varat iegādāties brīvi stāvošu gaisa mitruma samazinātāju. Uzturiet gaisa mitruma samazinātāju tīru un regulāri iztukšojiet ūdens savākšanas tvertni.
Kā noņemt pelējumu
Neatkarīgi no tā, kāda veida pelējums jums ir, ja tā ir vairāk nekā 10 kvadrātmetru platībā, Vides aizsardzības aģentūra iesaka attīrīt to pašu spēkiem.
Bet, ja jums ir neliels daudzums un vēlaties to attīrīt paši, jums būs nepieciešami daži sagatavošanās materiāli:
aizsargaprīkojums, piemēram, aizsargbrilles, gumijas cimdi un respirators/N95 tipa maska.
loga ventilators, lai izlaistu gaisu no telpas; tam vajadzētu apturēt sporu nosēšanos telpā.
Mitrais/sausais putekļsūcējs, lai rūpīgi nosūktu telpu un atbrīvotos no gaisā esošajām sporām; pēc tam varat iztīrīt mitrā/sausā putekļsūcēja iekšpusi.
Noslēdziet gaisa kondicionēšanas un apkures ventilācijas atveres, lai apturētu sporu izplatīšanos; izslēdziet arī HVAC sistēmu.
Nepieciešami atkritumu maisi, lai izceltu pelējuma pārklātos materiālus.
Pēc iespējas ātrāk novērsiet santehnikas noplūdes un citas ūdens problēmas. Atrodiet pelējuma avotu. Ja tā ir sienā vai uz tās, vai lokšņu apmetumā un jums ir pieredze lokšņu apmetuma maiņā, varat izgriezt skartās sienas daļu. Jums būs jānomaina arī šī sienas izolācijas daļa. Noslaukiet pelējumu no cietajām virsmām ar mazgāšanas līdzekli un ūdeni. Pilnībā nosusiniet visus priekšmetus. Kad esat pārliecināts, ka pelējums ir likvidēts, aizlīmējiet visas koka virsmas. Notīrītās sienu virsmas pārkrāsojiet ar lateksa krāsu, kas satur pelējuma micīdu, lai palīdzētu apturēt pelējuma augšanu nākotnē.
Izmetiet visus sapelējušos absorbējošos vai porainos materiālus, piemēram, griestu flīzes un paklājus. No šiem materiāliem var būt grūti vai neiespējami pilnībā noņemt pelējumu.
Ja nevarat atrast pelējuma avotu, izsauciet speciālistu. Vai arī profesionāli, ja domājat, ka pelējums slēpjas zem tapetēm, un baidāties, ka tā noņemšana izraisīs masveida sporu izdalīšanos.

Atbrīvojieties no pelējuma smakām
Dziļi iztīriet paklājus un mīkstās mēbeles: Neatkarīgi no tā, vai jūs to darāt pats vai nolīgstat profesionāli, dziļa paklāju un mīksto mēbeļu tīrīšana var atbrīvoties no pelējuma sporām un atsvaidzināt mājokli. Tīriet sausā, vējainā dienā, lai audumi ātri izžūtu.
Notīriet un atbrīvojiet no atkritumiem visas telpas: Papīru un grāmatu kaudzes var aizturēt mitrumu un radīt pelējuma smaku. Notīriet putekļus no visām virsmām un atbrīvojieties no pēc iespējas lielāka jucekļa katrā telpā.
Pievienojiet smakas absorbētājus: Skapjos vai telpās, kur nav labas gaisa cirkulācijas, var piekārt komerciālus smaku absorbētājus, kuros izmanto aktivēto ogli. Vai arī izmantojiet bļodu ar sausu cepamo sodu, kafijas biezumiem, kas palīdz absorbēt smakas, un pārliecinieties, ka šie produkti tiek bieži mainīti.
Pievienojiet patīkamus aromātus: Kad pelējums ir izzudis, varat pievienot patīkamāku aromātu, uzkarsējot garšvielas vai citrusaugļu mizas, aizdedzinot sveces, izmantojot ēterisko eļļu difuzorus vai komerciālos gaisa atsvaidzinātājus.
Pelējuma novēršana
Ja jūs zināt, ka jūsu mājā ir pelējuma problēma, rīkojieties aktīvi. Ja problēmas cēlonis ir vannas istaba vai virtuve, iztīriet to ar pelējumu iznīcinošiem līdzekļiem. Arī nākamreiz, kad vannas istabā vai virtuvē pārkrāsosiet sienas, izmantojiet pelējumu aizkavējošas krāsas, lai nepieļautu sporu izplatīšanos. Galvenais, lai uzturētu mājokli bez pelējuma, ir jābūt centīgam. Tas var būt sarežģīti klimatiskajos apstākļos ar augstu mitruma līmeni vai sliktu ventilāciju. Tomēr, ja noņemsiet sporas, uzturēsiet virsmas sausas un mehāniski nodrošināsiet labu gaisa cirkulāciju, jūs varat novērst pelējuma atgriešanos.