FM: Cenu pieaugums Latvijā nedaudz palēninās

Šā gada novembrī gada inflācija Latvijā salīdzinājumā ar iepriekšējiem diviem mēnešiem ir kļuvusi nedaudz vājāka, taču tā joprojām saglabājās relatīvi augstā līmenī, salīdzinājumā ar pērnā gada novembri patēriņa cenām pieaugot par 3,0%. Tādējādi vienpadsmit mēnešos kopā inflācija Latvijā veidoja 2,5%, kas atbilst Finanšu ministrijas prognozei par patēriņa cenu pieaugumu valstī šajā gadā kopumā.

Lai arī mēneša griezumā ar transportu saistīto preču un pakalpojumu cenas novembrī nedaudz samazinājās, gada izteiksmē transporta cenu izmaiņas joprojām nodrošināja lielāko devumu patēriņa cenu kopējā pieaugumā. 2018. gada novembrī salīdzinājumā ar 2017. gada attiecīgo mēnesi transports sadārdzinājās par 5,7%, ko visbūtiskāk noteica cenu pieaugums degvielai par 15,7%. Tas ir saistīts ar jēlnaftas cenām pasaules tirgos, kas šā gada novembrī vidēji joprojām bija augstākas nekā pērnā gada novembrī, taču kopumā naftas cenām kopš šā gada oktobra ir lejupslīdoša tendence. Savukārt pagājušajā nedēļā, 7. decembrī, naftas eksportētājvalstu organizācija OPEC un citas organizācijā neietilpstošās naftas piegādātājvalstis vienojās par naftas piegāžu apjomu samazinājumu, sākot ar nākamā gada janvāri. Šis lēmums ietekmēs globālās naftas cenas, kaut gan tirgus analītiķi norāda, ka šī ietekme var būt pavisam ierobežota, ņemot vērā pasaules ekonomiskās izaugsmes sabremzēšanos.

Pilnu ziņu skatīt Finanšu ministrijas mājaslapā: http://www.fm.gov.lv/lv/aktualitates/jaunumi/makroekonomika/59382-fm-cenu-pieaugums-latvija-nedaudz-paleninas.

Pievienot komentāru