Eiropas akciju tirgi septembrī uzrādīja sliktākus rezultātus salīdzinājumā ar ASV un Ķīnas tirgiem, galvenokārt vietējo katalizatoru trūkuma un atkarības no globālajiem notikumiem dēļ. Tomēr luksusa patēriņa preču akciju vērtība bija augstāka, ko veicināja optimisms saistībā ar strauju Ķīnas pieprasījuma atjaunošanos.
Septembris pasaules akciju tirgiem izrādījās izšķirošs mēnesis, jo Federālo rezervju sistēma sāka savu mīkstināšanas ciklu, ievērojami samazinot procentu likmi par 0.5%, savukārt Ķīna uzsāka līdz šim lielāko stimulēšanas pasākumu kopumu, kas mēneša pēdējā nedēļā vēl vairāk veicināja riska noskaņojumu.
Eiropā Eiropas Centrālā banka (ECB) īstenoja savu otro likmju samazinājumu šogad, attaisnojot tirgus gaidas. Atbilstoši šīm globālajām norisēm galvenie Eiropas etaloni pagājušajā nedēļā uzrādīja spēcīgu pieaugumu, piektdien gan Euro Stoxx 600, gan DAX sasniedzot jaunus maksimumus.
Tomēr mēneša griezumā šie indeksi noslēdza mēnesi nevienmērīgi: Pan-Euro Stoxx 600 samazinājās par 0.28%, DAX pieauga par 2.08%, bet CAC 40 samazinājās par 0.14%.
Eiropas tirgi mēneša laikā atpaliek no citiem pasaules tirgiem
Kopumā Eiropas akciju rezultāti salīdzinājumā ar to globālajiem konkurentiem septembrī bija zemāki, galvenokārt tādēļ, ka vietējos tirgos trūka katalizatoru un turpinājās politiskā nenoteiktība.
Turpretī trīs Volstrītas etaloni – Dow Jones Industrial Average, S&P 500 un Nasdaq – mēneša laikā pieauga par 1.9% līdz 2.7%, noslēdzot pozitīvu mēnesi un ceturksni. Arī S&P 500 un Dow pirmdien sasniedza jaunus maksimumus.
Ķīnas akciju tirgi mēneša laikā pieauga par 20% pēc Ķīnas Tautas bankas paziņojuma samazināt vairākas galvenās aizdevumu likmes, samazināt rezervju prasību normu un iepludināt skaidru naudu tieši akciju tirgos.
Tas liecina, ka Eiropas akciju tirgi lielā mērā reaģē uz ārējiem notikumiem un ir atkarīgi no globālās ietekmes, kas var likt ECB un valdībām turpināt koncentrēties uz tirgus vienotību un konkurētspējas ar ASV un Ķīnu veicināšanu.
Tikmēr lielākajās eiro zonas valstīs joprojām vērojama ekonomiskā stagnācija un politiskā nestabilitāte, kas, visticamāk, pastiprinās ECB nepieciešamību vēl vairāk samazināt procentu likmes. Tādējādi Eiropas tirgi, reaģējot uz šīm makroekonomiskajām norisēm, var saglabāt augšupvērstās tendences.
Luksusa patēriņa preču akcijas turpina spīdēt
Ievērojama tendence, kas parādījās pagājušajā nedēļā, bija Eiropas luksusa patēriņa preču akciju kāpums, ko veicināja Ķīnas īstenotā mīkstinošā politika. Stoxx Euro Luxury 10 indekss pagājušajā nedēļā pieauga par 13%, uzrādot gada labāko nedēļas sniegumu, un tas bija nozares līderis, septembrī pieaugot par 12%.
Šis indekss kļuva arī par vienu no visaugstākos rādītājus uzrādījušajiem Euro Stoxx 600 indeksā. LVMH, Hermès un Richemont akcijas, neskatoties uz to, ka mēneša rezultāti bija nemainīgi, nedēļas laikā pieauga par vairāk nekā 16 %.
Jāatzīmē, ka Hermès un Richemont akcijas līdz šim gada laikā ir pieaugušas par 14% un 17%, ievērojami apsteidzot Eiropas lielāko luksusa zīmolu LVMH, kura akcijas šogad ir samazinājušās par 7%. Šī atšķirība parāda, ka, neraugoties uz gauso pieprasījumu Ķīnā, augstas klases uzņēmumiem, jo īpaši Hermès, ir veicies labi.
Hermès, kas pazīstams ar savām Birkin somām, gada pirmajā pusgadā Āzijā pārdošanas apjomi pieauga par 7 %, bet Eiropā – par 15,6 %, un lielāko ieguldījumu ieņēmumos deva Ķīnas tūristi. Turpretī LVMH un Richemont pārdošanas apjomi Āzijā tajā pašā periodā samazinājās par divciparu skaitli.
Citus luksusa zīmolus, piemēram, Burberry un Kering, ievērojami ietekmēja Ķīnas patērētāju pieprasījuma samazināšanās, un to akcijas līdz šim gadam samazinājās attiecīgi par 48 % un 36 %.
Eiropas luksusa zīmolu akciju nevienmērīgie rezultāti liecina, ka cenas ziņā pieejamie luksusa zīmoli ir vairāk atkarīgi no Ķīnas vidusslāņa pieprasījuma, savukārt augstas klases luksusa preču pārdošanu Ķīnas ekonomikas stāvoklis kopumā ietekmē mazāk.
Līdz ar to nozares ilgtermiņa attīstības trajektorija arī turpmāk būs saskaņota ar Ķīnas ekonomikas atveseļošanos un patērētāju pieprasījumu. Kamēr reālajā ekonomikā nebūs jūtamas izaugsmes, nozares atveseļošanās var nebūt ilgtspējīga.