Uzsākot peldsezonu, Elektrum Olimpiskais centrs (EOC) un Latvijas Peldēšanas federācija (LPF) uzsākusi informatīvo kampaņu skolās par drošu un patīkamu atpūtu pie ūdens vasaras sezonā ”Zinām. Peldam. Droši.”. Pirmajās divās dienās ar praktiskiem padomiem iepazinušies un video lekciju noskatījušies vairāk nekā 60 tūkstoši skolnieku.
“Esam priecīgi par skolu atsaucību, jo kopumā sabiedrības izpratne un zināšanas par drošību uz ūdens ir visai zemā līmenī. Zīmīgi, ka divās trešdaļās skolās, kas iesaistījās kampaņā, tiek organizētas peldētapmācības nodarbības, tātad tēma un jaunas zināšanas aktuālas. Pētījumā, ko veicām martā, 81% aptaujāto atzina, ka prasme sniegt pirmo palīdzību, zināšanas par drošību pie ūdens (59%) un pareizu slīkstoša cilvēka glābšanu (51%) būtu nepieciešams apgūt ikvienam,” stāsta Latvijas Peldēšanas federācijas vadītājs Aivars Platonovs.
Pētījuma rezultāti liecina par nepietiekamām zināšanām par drošību uz ūdens un atpūšoties pie ūdenstilpnēm. Saskaņā ar pētījuma rezultātiem lielākā daļa jeb 89% iedzīvotāju nav apguvuši slīcēju glābšanas prasmes, 71% Latvijas iedzīvotāju ir nepietiekamas peldētprasmes, taču katrs ceturtais (24%) Latvijas iedzīvotājs ir nonācis dzīvībai potenciāli bīstamā situācijā uz ūdens.
“Tukša plastmasas pudele, dvielis, garāks zars var būt labākie glābšanas rīki. Māka peldēt, būt zinošam un spēt novērtēt situāciju – jautājumi uz kuriem vēršam uzmanību šīs kampaņas ietvaros un mūsu peldētpmācības programmās. Svarīgi ir ne vien peldēt tālu un ilgi, bet arī izvērtēt savu un savu biedru spējas un uzvedību. Pateicoties atbildīgai uzvedībai, nelaime var nenotikt ne vien ar pašu, bet arī jebkuru līdzcilvēku,” uzsver Elektrum Olimpiskā centra vadītāja Zane Grundiņa-Arāja.
Lai izbaudītu dabas sniegtos ūdens priekus, ir svarīgi zināt dažas pamatlietas drošai atpūtai pie ūdens:
1. svarīgākā – mācēt peldēt;
2. izvēlēties drošu peldvietu, kas nav aizaugusi, kur krasts ir lēzens, ar cietu pamatu un ūdens ir stāvošs;
3. nepeldēties stiprā vējā, naktī vai negaisa laikā;
4. peldēties vismaz +18 grādu siltā ūdenī;
5. ūdenī iet lēnām, nelēkt;
6. nepeldēties vienam un brīdināt citus, ko darīsi ūdenī;
7. pie pirmām noguruma pazīmēm atpūsties krastā;
8. lietot glābšanas vesti, ja ir nepietiekama peldētprasme.
Kampaņas rīkotāji aicina iepazīties ar informāciju un praktiskiem padomiem ikkatru interesentu. Video lekcija un prezentācijas materiāli atrodami LPF mājaslapā (http://swimming.lv/aptauja-latvijas-iedzivotajiem-vajas-peldetprasmes-un-attieksme-pret-drosibu-uz-udens/ ).
LPF šī gada pavasarī aicināja Latvijas iedzīvotājus sniegt savu vērtējumu par drošību uz ūdens, peldētprasmi un citiem ar drošību saistītiem jautājumiem. Pētījums sadarbībā ar tirgus un sabiedriskās domas pētījumu centru SKDS tika veikts no 10. līdz 20. martam, aptaujājot 1016 respondentus vecuma grupā no 18 līdz 75 gadiem visā Latvijā.