Kādu iemeslu dēļ daudziem cilvēkiem ir izveidojies ieradums ēst maizi ar pilnīgi visiem produktiem.
Un, lai gan mēs sekojam līdzi savam svaram un skrupulozi skaitām kalorijas, mēs neesam iemācījušies ēst maizi, kas pati par sevi ir veselīga. Drīzāk otrādi: vecāki mums iemācīja ēst maizi ar ievārījumu, kartupeļiem vai putru.
Vecāko paaudzi var saprast, viņi ir piedzīvojuši laiku, kad maize bija pamatprodukts, dažkārt pat grūti iegūstams. Taču tagad šīs labestības ir pietiekami daudz, tikai jāēd to prātīgi.
Vai maize ir kaitīga
Ja kāds jautā, vai baltmaize ir kaitīga, es ar pilnu pārliecību atbildēšu: Jā, un ļoti kaitīga. Lai cik garšīga būtu baltmaize, tajā nav nekādu derīgu vielu, kviešu milti pārstrādes laikā zaudē visas savas derīgās īpašības, un kombinācijā ar raugu to vispār nevar uzskatīt par derīgu.
Zinātnieki ir pierādījuši, ka cilvēkiem, kuri ēd baltmaizi, papildus problēmām ar lieko svaru ir tendence saslimt ar sirds un asinsvadu slimībām un diabētu.
Atkarībā no sastāva un gatavošanas tehnoloģijas maize var gan kaitēt gremošanai, gan to paātrināt. Pēdējo gadu laikā ļoti pieprasīta ir bezrauga maize, jo tā tiek gatavota bez rauga un uzlabo vielmaiņu. Ko nevar teikt par rauga maizi: tās pārmērīga lietošana var izraisīt disbakteriozi vai vēdera uzpūšanos.
Vēl viens noderīgs maizes veids, ko nevajadzētu izslēgt no uztura, ir rudzu maize. Rudzu maizei ir vitamīnu kopums, kas cilvēkam ir īpaši nepieciešami rudenī un ziemā. Taču šādu maizi nedrīkst ēst cilvēki ar kuņģa čūlu un gastrītu. Citos gadījumos to var ēst pat pie stingras diētas.
Pat derīgu pilngraudu maizi nevajadzētu kombinēt ar dažiem produktiem, jo tas var radīt nepatīkamas sekas.
Kādus pārtikas produktus nevajadzētu kombinēt ar maizi
Augļu salāti
Šis ēdiens pats par sevi nebūt nav viegls, milzīgais cukura un šķiedrvielu daudzums augļos kombinācijā ar maizi rada grēmas.
Turpinājumu lasiet nākamajā lapā!