Miokarda infarkts jeb “sirdslēkme” ir dzīvībai bīstams stāvoklis, kad cilvēka sirds daļa zaudē asins apgādi un sāk atmirt. Ir svarīgi zināt, kādi cēloņi izraisa šo bīstamo stāvokli.
Kas ir zināms par sirdslēkmi
Kardiologi stāsta, ka sirdij, tāpat kā visiem citiem orgāniem, ir savi asinsvadi. Tos sauc par koronārajiem un tie apgādā sirdi ar asinīm, bet līdz ar tām – ar skābekli un vielām, kas nepieciešamas dzīvībai nepieciešamai darbībai.
Ja kāda iemesla dēļ tiek bloķēts kāds no vairākiem asinsvadiem, skābekļa un nepieciešamo vielu piegāde uz noteiktu sirds daļu apstājas.
Ja tas ilgst vairāk nekā 40 minūtes, var rasties ievērojami sirds muskuļa bojājumi, kas var izraisīt neatgriezenisku nāvi. Šādu stāvokli sauc par miokarda infarktu (MI).
Galvenās infarkta pazīmes
Biežākie un raksturīgākie miokarda infarkta simptomi ir sāpes krūtīs. Šīs sāpes var būt ļoti izteiktas un stipras vai jūtamas kā neliels diskomforts.
Ārsti norāda, ka cilvēks var just spiedienu, dedzināšanu vai saspiešanu krūtīs. Sāpes var būt jūtamas ne tikai krūškurvja zonā, bet tās var atstaroties arī uz kreiso roku, plecu, kaklu, žokli un muguru. Tomēr jāatceras, ka sāpes krūtīs var nebūt obligāti saistītas ar infarktu.