Programma “Mana Latvija. Dari digitāli” atskatās uz gada laikā paveikto un atklāj e-adreses informatīvo kampaņu

Lai veicinātu sabiedrības zināšanas un prasmes dzīves situāciju risināšanā elektroniski, pērn aprīlī tika uzsākta integrētā mācību un komunikācijas aktivitāšu programma “Mana Latvija. Dari digitāli!”. Šodien – programmas gada jubilejas pasākumā tika novērtēti gada laikā sasniegtie rezultāti un atklāta komunikācijas kampaņa “E-adrese – digitālā pastkastīte – vienota un droša saziņa ar valsti!”.

Programmas darbības laikā kopš 2018. gada aprīļa digitālo aģentu mācībās piedalījušies jau vairāk nekā 3000 cilvēku visā Latvijā – bibliotekāri, skolotāji, valsts un pašvaldību iestāžu darbinieki un žurnālisti. Digitālie aģenti ir personas , kuras iedrošina un palīdz iedzīvotājiem uzsākt valsts e-pakalpojumu lietošanu, kā arī sniedz atgriezenisko saikni e-pārvaldei, kā uzlabot valsts saziņu ar iedzīvotājiem. Viņu loma ir vieglā un saprotamā veidā nodot informāciju, kā arī sniegt konsultācijas par e-risinājumiem, palielinot to iedzīvotāju un uzņēmēju īpatsvaru, kuri izmanto e-risinājumus sadarbībai un saziņai ar valsts un pašvaldību iestādēm. Sev tuvāko digitālo aģentu var atrast digitālo aģentu kartē vietnē mana.latvija.lv.

Portāla Latvija.lv atbalsta vietnē mana.latvija.lv publicēti apraksti 24 dažādām dzīves situācijām, kuras var risināt elektroniski, izmantojot valsts un pašvaldību piedāvātos e-pakalpojumus. Dzīves situāciju apraksti tiek veidoti integrēti, sadarbojoties dažādām valsts un pašvaldību iestādēm. Tie veidoti ar mērķi, lai iedzīvotājiem būtu ērtāk orientēties e-pakalpojumu klāstā. Proti – nevis meklēt, kāds pakalpojumus nepieciešams konkrētā brīdī, bet gan atpazīt dzīves situāciju, kurā nonācis un kādus jautājumus var atrisināt elektroniski. Piemēram, ja vēlas doties ceļojumā uz ārvalstīm, dibināt ģimeni vai pieteikties slimības pabalstam.

10 Programmas gaitā tiek organizētas vairākas komunikācijas kampaņas, reģionālie pasākumi, vebināri un lekcijas, to norisēs ,iesaistot dažādas auditorijas visā valstī, ar mērķi mudināt sabiedrību aktīvāk izmantot e-pakalpojumus, apgūt jaunas zināšanas un prasmes par e-pārvaldes sniegtajām iespējām un izmantot tās ikdienā.

“Jau pirmajā programmas īstenošanas gadā esam ne tikai sasnieguši atzīstamus rezultātus virknē rādītāju, piemēram, Latvija.lv unikālo lietotāju skaits kopš programmas sākuma gada laikā pieaudzis par 165 000, sasniedzot 971 000 unikālo lietotāju skaitu šobrīd,” programmas gada jubilejas pasākumā atzīmēja vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce, uzsverot, ka “digitālas valsts trīs stūrakmeņi ir e-pārvalde, e-bizness un e-sabiedrība. Tas nozīmē, ka nepietiek tikai ar to, ka valsts izstrādā un iedzīvotājiem ir pieejami e-pakalpojumi. Svarīgi, lai iedzīvotāji un uzņēmēji tos izmanto ikdienā gan dažādu dzīves situāciju risināšanā, gan uzņēmējdarbībā. Īpaši jāuzsver, cik nozīmīgi bijuši digitālie aģenti, daloties ar savām zināšanām tālāk, paldies viņiem par šo darbu.”

Sakot paldies par aktīvu iesaistīšanos programmas aktivitātēs, ministrs šodien pasniedza pateicības rakstus 16 digitālajiem aģentiem, kuri dalījušies ar savu pieredzi e-pakalpojumu lietošanā un iedvesmojuši līdzcilvēkus uzsākt elektronisko pakalpojumu lietošanu. Šo aģentu pieredzes stāstus var lasīt un video formātā noskatīties vietnē mana.latvija.lv.

Savukārt e-adreses kampaņā piedalīsies programmas aktivitātes jau iepriekš atbalstījušie vēstneši – uzņēmējs, SIA “Milzu!” īpašnieks Enno Ence un titulētākais Latvijas paralimpietis Aigars Apinis, kā arī jaunie vēstneši – aktīva dzīvesveida piekritēji Alpu ģimene – Dace un Armands Alpi ar bērniem. Vēstnešu uzdevums ir nodot sabiedrībai vēstījumu par e-adreses ieguvumiem, lietošanas ērtumu un arī šādas saziņas drošumu.

“E-adrese sāk ieņemt stabilu vietu e-pārvaldē,” šodien atzina Valsts reģionālās attīstības aģentūras direktora vietnieks elektroniskās pārvaldes jautājumos Edgars Cīrulis, atzīmējot faktu, ka kopš šā gada sākuma e-adresi izveidojušas jau vairāk nekā 3000 privātpersonas. “Iedzīvotājiem e-adreses lietošana ir brīvprātīga, tādēļ ikviens, kurš nolemju savu saziņu ar valsti turpmāk veikt elektroniski un izmantot vienoto digitālo pastkastīti, palīdz mums spert vēl vienu soli ērtas un efektīvas e-pārvaldes virzienā, ” viņš piebilda.

“E-adreses izmantošana noteikti atvieglo dzīvi ikvienam cilvēkam. Esmu jau vairākkārt sacījis, ka e-pakalpojumi ir lieliska iespēja cilvēkiem ar īpašām vajadzībām “neizkrist” no ikdienas aprites, būt aktīviem un iekļauties sabiedrībā. Ja tev ir e-adrese, tu vari jebkuru iesniegumu vai dokumentu valsts iestādei nosūtīt tagad un tūlīt, izmantojot mājās esošo datoru. Tev nav jāsaplāno lielu dienas daļu, lai nokļūtu konkrētā vietā, nav jādomā par iekļūšanu telpās, galu galā – Tu ietaupi savu laiku, ko vari veltīt darbam, ģimenei vai atpūtai,” sacīja Aigars Apinis.

“Mēs kā aktīva ģimene daudz laika pavadām ārpus mājas, brīvā dabā, dažādos kopīgos piedzīvojumos. Ir žēl tā laika, kas jāpavada ceļā no vienas iestādes uz otru, kad jākārto kādi sadzīviski jautājumi. Bieži vien risinājums prasa tikai dažas minūtes, bet ceļā jāpavada stunda. Turklāt, ja bieži esi ārpus mājas, var aizmirsties ieskatīties pastkastītē un tā var palaist garām svarīgas vēstules. Tāpēc mēs ļoti novērtējam, ka varam paņemt savu “pastkastīti” visur līdz, proti – izmantot e-adresei, kurā var ieskatīties jebkurā laikā un atbildēt, ja nepieciešams, kaut vai mežā, pārgājiena laikā,” stāsta Alpu ģimene.

“Kā uzņēmējam, kurš ļoti daudz laika pavada ārzemēs, man e-adrese ir būtisks ieguvums – es varu nosūtīt iesniegumus vai dokumentus valsts iestādēm, atrodoties jebkurā pasaules malā. Man nav jāuztraucas, vai paspēšu starp komandējumiem aizskriet līdz iestādei un vai konkrētajā dienā varēšu atrisināt visus jautājumus. Izmantojot e-adresei, es varu visu sev nepieciešamo informāciju saņemt un izlasīt, piemēram, gaidot lidmašīnu. No nākamā gada e-adrese būs obligāta visiem uzņēmējiem, bet es aicinu to sākt izmantot jau tagad un novērtēt e-adreses sniegtās priekšrocības,” saka uzņēmējs Enno Ence.

Informācija par programmas aktivitātēm, kā arī visi komunikācijas un mācību materiāli atrodami tīmekļa vietnē https://mana.latvija.lv.

Integrētās mācību un komunikācijas aktivitāšu programmas “Mana Latvija.lv. Dari digitāli!” ietvaros tiek organizēti sabiedrības informācijas un komunikācijas tehnoloģiju iespēju izmantošanas un uzvedības maiņas veicināšanas pasākumi. Programmas koncepcija paredz integrētu pieeju – fokusēties uz 50 dzīves situāciju komunikāciju un mācīšanu, lai pēc paredzēto aktivitāšu īstenošanas, sabiedrība spētu atpazīt dzīves situācijas, kuras ir iespējams atrisināt vienuviet internetā – portālā Latvija.lv. Nozīmīgākā programmas sastāvdaļa ir mācības, kuru rezultātā tiks sagatavoti 6000 digitālie aģenti: valsts un pašvaldību iestāžu darbinieki, tostarp valsts un pašvaldību vienoto klientu apkalpošanas centru darbinieki, kā arī bibliotekāri, skolotāji un žurnālisti. Digitālie aģenti konsultēs sabiedrību par e-pakalpojumu izmantošanu dažādās dzīves situācijās un drošu darbošanos internetā. Plašāka informācija par mācībām un to norisi pieejama portāla Latvija.lv atbalsta vietnē – https://mana.latvija.lv/.

Leave a Comment