Viens iemesls, kas liecina vai būs laba kartupeļu raža

Jūlijā un augustā ir svarīgi pareizi novērtēt kartupeļu stāvokli, lai saprastu, vai būs raža, un izdarīt visu, lai bumbuļi izaugtu lieli un labi glabātos ziemā

Dārzkope ar 30 gadu pieredzi, blogere un grāmatas autore pastāstīja, kam pievērst uzmanību un kādas kļūdas var maksāt ražu.

Kāpēc kartupeļi var neizdoties

Kartupeļi ir viena no izturīgākajām kultūrām, un, lai tie pilnīgi neizdotos, ir jāpacenšas, saka dārzkope. Pat karstumā, sausumā vai, tieši otrādi, lietainos gados kartupeļi dod ražu. Vienīgais gadījums, kad dārzniecei bija gandrīz nulle rezultāta, bija pirms vairākiem gadiem spēcīgu lietusgāžu laikā, kad lauki stāvēja zem ūdens un bumbuļi vienkārši sapuva. Taču pat tad izdevās nedaudz kartupeļu savākt.

Kā saprast, vai būs raža

Lai uzzinātu, vai būs kartupeļi, dārzkope iesaka negaidīt un neminēt, bet paņemt lāpstu un uzmanīgi uzrakt kādu no ārējiem krūmiem. Ja zemē jau ir bumbuļi — kaut vai mazītiņi kā “bērnu kartupeļi” — un uz vienu krūmu sanāk 8–10 gabali, tātad raža būs. Ja bumbuļu nav vispār, tas vēl nav iemesls padomāt ko iesākt.


“Ja laksti stāv un kartupeļi zied, pat ja bumbuļi ir mazi, tas nozīmē, ka tie vēl pieaugs. Dažkārt vēsā jūnija dēļ kartupeļi bremzē augšanu, bet savu tie vēl paņems,” skaidro eksperte.

Starp citu, mītu, ka ja kartupeļi nezied, tad nebūs ražas, viņa noliedz. Pēc viņas pieredzes pat neziedoši krūmi var dot labu ražu. Taču ziedus labāk noplūkt, lai barības vielas aizietu bumbuļiem, nevis sēklām.

Kad optimāli novākt kartupeļus

Kartupeļus vislabāk novākt “atvasaras” laikā — parasti tas ir septembra otrajā nedēļā, pēc 1–2 dienām bez lietus. Divas nedēļas pirms novākšanas lakstus ieteicams nopļaut, atstājot celmiņus 15–20 cm augstumā, lai barības vielas aizietu bumbuļiem, nevis zaļajai masai.

“Kartupeļi nebaidās no salnām līdz -4…-5 grādiem, tāpēc, ja septembris ir silts, var gaidīt līdz mēneša beigām,” norāda eksperte. Pēc izrakšanas bumbuļus uz diennakti atstāj uz dobes apžūt, bet ne ilgāk — citādi tie var kļūt zaļi. Pēc tam kartupeļus liek kastēs, bet pēc pāris nedēļām pārliek maisos uzglabāšanai.

Kas ietekmē bumbuļu lielumu. Galvenie faktori lieliem kartupeļiem:

-Saulaina vieta (pat viegla ēna samazina ražu).

-Apkultivēšana (vienu vai divas reizes, bet kvalitatīvi).

-Laistīšana karstumā (reizi nedēļā sausuma laikā).

-Mēslošana (augustā ar šķidru kālija humātu vai kompleksajiem minerālmēsliem).

Foto – Pixabay

“Ja gribat, lai bumbuļi būtu lieli, nelietojiet pelnus. Es pārbaudīju savās dobēs: bez pelniem bumbuļi izaug lielāki,” dalās dārzkope.

Lasi vēl: Kartupeļu ēdieni – māksla pārvērst vienkāršo par īpašo

Kā lietus augustā var sabojāt kartupeļu ražu

Augustā lietus var būt gan izdevība kartupeļiem uzņemt svaru, gan risks zaudēt ražu, ja neņem vērā svarīgas nianses, brīdina dārzniece. “Ja līst lietus, jānogaida trīs līdz piecas sausas dienas, lai zeme izžūtu, un tikai tad var rakt kartupeļus. Tas tieši ietekmē uzglabāšanas kvalitāti. Mitri bumbuļi slikti glabājas — tie ātri sāk pūt,” skaidro eksperte.

Sausā novākšana ir garantija, ka kartupeļi saglabāsies līdz pavasarim bez zudumiem. Pēc izrakšanas bumbuļus atstāj uz dobes tieši uz diennakti, lai tie apžūtu. Bet ne ilgāk — citādi tie var kļūt zaļi un nederīgi lietošanai pārtikā. Pēc tam kartupeļus liek kastēs, un pēc divām nedēļām pārliek maisos ziemas uzglabāšanai. Ja augustā ir sauss laiks, bumbuļi kļūst saldāki un labāk glabājas. Ja lietus nepārtraukti turpinās, tad jāizmanto jebkura viena vai divas sausas dienas novākšanai — citādi bumbuļi pārklāsies ar plankumiem un zaudēs uzglabāšanas ilgumu.

Foto – Pixabay

Kartupeļu problēmas un kaitēkļi: kam pievērst uzmanību augustā

Augustā kartupeļiem sākas “pārbaudes sezona”. Dārzniece iesaka pārbaudīt dobes kā pēc grafika. “Galvenā kļūda, ko dārznieki pieļauj augustā — viņi nepārbauda dobes. Bet vajadzētu gluži pretēji — paskatīties zem katra krūma,” uzsver dārzkope.

Galvenais kartupeļu pretinieks šobrīd ir lakstu puve. Pirmā pazīme — miglas un rasas no rītiem, bet dzelteni-brūni plankumi uz lapām — jau skaidrs. Pie pirmajām pazīmēm viņa iesaka apstrādāt lakstus ar preparātiem, kas paredzēti tieši šim nolūka. To labāk darīt jau tagad. Pat ja laksti aizies zudumā, bumbuļi turpinās augt pateicoties saknēm, bet ar lakstiem raža tomēr būs lielāka.

Lasi vēl: Vai ir nepieciešams noplūkt lauka tomātu lapas – plusi un mīnusi

Kaitēkļi, kurus vajag regulāri izķert:

-Kolorādo vabole (apēd lakstus);
-Kurmis (izgrauž bumbuļus, tie sāk pūt);
-Drātstārps (veido ejas bumbuļos).

Ja redzamas drātstārpa vai lācīša ejas, var punktveidā uzkaisīt preparātu “Bros”  granulas vai tamlīdzīgas pat augustā, uzmanīgi pārrokot augsni pie krūmiem. Dārzkope iesaka neatlikt un periodiski uzrakt dažus krūmus, lai pārbaudītu bumbuļu stāvokli, lai laikus rīkotos un nezaudētu ražu.