Kādus zaļumus stādīt dārza dobē maijā: gan saulainā vietā, gan ēnā


Foto: Pixabay
Zaļumus var izveidot par skaistu, košu puķu podu un novietot uz balkona, terases vai vienkārši uz palodzes un priecāties par skaistumu, kā arī svaigi pieejamiem zaļumiem

Labākie zaļumi, bez šaubām, ir tie, kas aug pašiem savā dārzā. Padomju laikos ar to tika domāti sīpolloki, pētersīļi, spināti un selerijas. Vēlāk parādījās salāti – es vienmēr audzēju salātus “Odesas Kučerjavecs”, bet tad nāca rukola, kas man negaršoja. Iespējams, citos reģionos bija citāds “zaļumu komplekts” – nestrīdos, man bija šādi. Pavasarī man pirmajā vietā zaļumu vidū ir daudzgadīgais sīpols jeb dzelzs sīpols, kurā ir daudz dzelzs sāļu.

Dzelzs sīpols

Tam ir viegli ass, nedaudz ķiplokains garšas tonis, lapas ir plakanas un platākas, un pats galvenais – salātiem to varu izmantot jau aprīlī. Tāpēc vasarnīcā man gar siltumnīcu aug vesela josla šo sīpolu, bet pie mājas ir krietns cers. Vienā un tajā pašā vietā jau daudzus gadus aug arī skābenes. Loku šķirne “Šnits” man aug puķu dobē.


Foto: Pixabay

Kādus zaļumus izvēlējos sēšanai 2025. gada maijā Kāpēc maijā? Šī gada laikapstākļi neļauj sēt aprīlī – negribas rakāties aukstā zemē. Pētersīļi man tāpat sadīgst pēc ziemas – sēju tos pagājušā pavasarī, daudzgadīgie sīpoli ir. Pētersīļus sēju katru gadu.

Kad sēt salātus zaļumiem

Jau vairākus gadus izvēlos salātu šķirni “Aisbergs”, ko sēju uz dēstiem aprīlī. Tam ir ilgs veģetācijas periods – 2 mēneši no sadīgšanas brīža. Tas ir galviņsalāts ar kraukšķīgām lapām. Galviņa var sasniegt 200 līdz 400 gramus, raksta, ka var izaugt pat līdz 500 gramiem. Salātu šķirni “Anapčanins” izvēlējos dekoratīvā izskata dēļ – šo salātu var sēt tieši dobē aprīlī–maijā, atkarībā no laikapstākļiem.

Kādas dilles sēt zaļumiem

Mana izvēle ir dille “Alligators” un krūmveida tipa dille “Hermans”. Zaļumu noteikti būs daudz. Audzēju arī dilli “ar lietussargiem” – izmantoju konservēšanai ziemai, sēklas vācamas pašas. Dille “Alligators” izaug zaļumiem 40 dienu laikā pēc sadīgšanas, ir ražīga un ilgi neveido stublājus. Dille “Hermans” ir ar izteiktāku dillēm raksturīgu aromātu un labi saglabājas pēc nogriešanas.


Foto: Pixabay

Japāņu kāposts Mizuna. Tas man jau ir trešo gadu pēc kārtas – tas man aizvietoja rukolu un pārspēja to gan pēc garšas, gan pēc lietderīguma. Krūmiņi izplešas, tāpēc sēklas sēju 10 cm attālumā, vēlāk retinu salātiem un atstāju 20 cm atstatumu starp augiem.

Pētersīļi. Lapu pētersīļi “Magnum” (angļu līnija), kuriem veidojas līdz pat 40 lapām, kā arī parastie lapu pētersīļi no agrofirma “Poisk”. Neiztrūkstoši audzēju arī čokurainos pētersīļus.

Baziliks. Vienmēr audzēju vairāk violetā bazilika, bet neaizmirstu arī par zaļo. Šogad sēšu zaļo, agrīno baziliku “Krustnagliņu”, kā arī vidēji agros violetos bazilikus. Bazilikam ir krustnagliņu–piparu aromāts, un tā ir ļoti ražīga šķirne.

Lasi vēl: Kūka bez cepšanas – garšīgāka kā Rimi nopērkamais Pūznis


Foto: Pixabay

Spināti “Milzis”. Spinātiem ir lapas ar diametru 15–20 cm, un tie saglabā savu garšu arī sasaldētā veidā. Katru gadu audzēju lapu bietes, kuru lapās var ietīt arī tīteņus (golubšikus:). Sēklas vēl neesmu iegādājusies – domāju, varbūt šogad iepauzēt.

Kādus zaļumus var stādīt ēnā

Ne vienmēr izdodas zaļumiem atvēlēt dobi saulainā vietā. Ēnā labi aug kultūras, piemēram, spināti (aug ātri, pat ar minimālu apgaismojumu), skābenes. Ēnai piemērota, ātri augoša zaļumu kultūra ir kreses (kressalāti).

Visas pētersīļu šķirnes labi aug pusēnā. Rukola, kas man negaršo savas asās garšas dēļ, to saglabā arī pie gaismas trūkuma. Apgaismojuma ziņā neizvēlīga ir arī dille. Daļēji ēnainā vietā aug arī salātu zaļumi un daudzgadīgie sīpoli.

Maijā stādīti zaļumi aug daudz, daudz labāk, nekā aprīlī sētie. Ir siltāks, saulītes vairāk. Izmēģini un redzēsi, ka aprīlī un maijā sētie salāti, zaļumi būs apmēram vienādi.