Vai tulpes var stādīt pavasarī – noteikti var, tikai precīzi jāzina kā

Tulpes ir viens no vismīļākajiem pavasara ziediem, taču, lai šie sīpolaugi jūs priecētu ar bagātīgu un agru ziedēšanu, nepieciešams izvēlēties pareizo laiku un ievērot stādīšanas tehnoloģiju

Izdomāsim, kā un kad vislabāk ir stādīt tulpes dažādos reģionos un ņemot vērā dažādus faktorus. Kad stādīt tulpes: tradicionālie laiki

Par vislabvēlīgāko periodu tulpju sīpolu stādīšanai lielākajā daļā uzskata septembra beigas – novembra sākumu. Tomēr, kā atzīmē pieredzējuši dārznieki, katrs gads veic savas korekcijas – un laiks var mainīties atkarībā no konkrētā rudens laika apstākļiem.

Galvenā vadlīnija ir tāda, ka augsnes temperatūrai aptuveni 10 cm dziļumā jāsaglabā stabilitāte +7…+10 °C robežās.
Tas norāda, ka sīpoliem būs laiks iesakņoties pirms noturīgu salnu iestāšanās, bet tie nesāks aktīvi dīgt, kas nav vēlams pirms ziemas. Klimatiskie apstākļi dažādos Latvijas reģionos būtiski ietekmē optimālo laiku tulpju stādīšanai:

– Centrālajā daļā vispiemērotākais laiks ir no septembra vidus līdz oktobra beigām.
– Dienvidu reģionos pateicoties maigākajam klimatam, stādīšanu var veikt vēlāk  līdz novembra beigām. Šajos reģionos sīpoliem ir laiks iesakņoties pat tad, ja tie tiek stādīti vēlāk.
– Vidzemes augstieņu reģionos ar agrām un bargām ziemām stādīšana jāveic agrāk – septembra pirmajās desmit dienās.


Foto: Pixabay

Vai tulpes var stādīt pavasarī

Daži dārznieki piekopj tulpju stādīšanu pavasarī – aptuveni marta beigās – aprīļa sākumā, kad augsne 10 cm dziļumā sasilst līdz +9 °C. Tomēr šī metode ir saistīta ar zināmām grūtībām. Stādot rudenī, tulpes parasti uzzied divas nedēļas agrāk nekā pavasarī stādītās. Tāpēc, ja iespējams, rudens stādīšana tiek uzskatīta par vēlamāku un mazāk apgrūtinošu.

Tulpes var stādīt pavasarī, taču, lai izdotos un tulpes tomēr priecētu ar savu ziedēšanu, lai arī ar dažām atrunām, dārzniekam ir jāievēro vairāki svarīgi nosacījumi. Kā stādīt tulpes pavasarī: noteikumi un ieteikumi:

Katrs dārznieks zina, ka tulpju sīpoliem ziemas mēnešos ir nepieciešams atpūtas periods, lai tie pilnībā attīstītos un vēlāk uzziedētu. Tas ir dabisks fizioloģisks process, kura laikā sīpoliņos notiek svarīgas bioķīmiskas izmaiņas, sagatavojot augu veģetācijai un ziedēšanai.

Ja kāda iemesla dēļ jums nebija laika stādīt tulpes rudenī vai iegādājāties stādāmo materiālu pavasarī, pirms stādīšanas atklātā zemē sīpoliem jānodrošina mākslīga “ziema”, kas ilgst vismaz četras līdz piecas nedēļas. Lai to izdarītu, stādāmais materiāls jānovieto vēsos apstākļos ar temperatūru plus 5-7 grādi pēc Celsija. Pagrabs vai ledusskapja apakšējais plaukts ir ideāli piemērots šim nolūkam. Jo ilgāk tulpes paliek šādos apstākļos (saprāta robežās), jo labāk.


Foto: Pixabay

Sīpolu sagatavošana pavasara stādīšanai:

– Noņemiet sīpolus no ārējās sēnalas, rūpīgi pārbaudot, vai tie nav bojāti.
– Izmetiet visus sapelējušos, sapuvušos sīpolus.
– Atlikušo veselo stādāmo materiālu apstrādājiet ar fungicīdiem preparātiem un augšanu stimulējošiem šķīdumiem (augšanas procesu aktivizēšanai).

Jāņem vērā arī tas, ka pavasara stādīšanai vislabāk piemēroti lieli, apaļi sīpoli ar diametru līdz 5 cm, jo ​​tieši tajos, visticamāk, jau ir topošais zieda kāts. Vēl viena svarīga nianse ir tā, ka tulpes, kā likums, pilnībā uzzied tikai otrajā dzīves gadā. Tāpēc no pavasara stādīšanas var sagaidīt ziedēšanu pirmajā gadā, taču tā var nebūt tik bagātīga un koša kā rudenī iestādītajām tulpēm.

Pavasara stādīšanas laiks un iezīmes

Sagatavotie tulpju sīpoli jāstāda pēc iespējas agrāk pavasarī, tūlīt pēc sniega nokušanas un augsnes atkušanas. Nav jāuztraucas par iespējamām salnām, kas atkārtojas – pietiek ar to, ka iestādītos sīpolus pārklāj ar neaustu materiālu vai mulčas kārtu, lai pasargātu tos no nosalšanas.

Daži dārznieki agrā pavasarī praktizē tulpju piespiešanu mājās (uz balkona vai lodžijas), un, iestājoties stabilam siltumam, izaudzētos augus pārstāda puķu dobē. Šī metode ir arī viena no pavasara stādīšanas iespējām.

Ko darīt ar pavasara pirkumiem un izbalējušām tulpēm? Ja pavasarī iegādājāties jaunas tulpju šķirnes vai jums ir palikuši daži izbalējuši “8. marta” augi, tos noteikti varat stādīt. Tomēr nevajadzētu gaidīt, ka šajā sezonā tie ziedēs bagātīgi. Visticamāk, viņi jūs iepriecinās ar ziediem tikai nākamgad. Šādā gadījumā sīpolus ieteicams stādīt pavasarī, vasarā nodrošināt tiem pienācīgu kopšanu, rudenī tos izrakt un pēc tam ziemā stādīt vēlreiz. Šī shēma ļaus sīpoliem iziet pilnu attīstības ciklu, un nākamajā pavasarī tiks garantēta ziedēšana.

Kā kopt pavasarī stādītās tulpes

Pavasarī stādīto tulpju augšanas sezona sākas nedaudz vēlāk nekā rudens stādījumiem. Tāpēc ir īpaši svarīgi nodrošināt viņiem pienācīgu aprūpi:

– Regulāra laistīšana. Pārliecinieties, ka augsne puķu dobē vienmēr ir mēreni mitra, novēršot ūdens izžūšanu vai stagnāciju.
– Nezāļu kontrole. Nekavējoties noņemiet nezāles, jo tās var konkurēt ar tulpēm par barības vielām un mitrumu.
– Top dressing. Tiklīdz parādās pirmie dzinumi, barojiet augus ar kompleksu minerālmēslu, kas satur slāpekli, fosforu un kāliju. Otrā barošana jāveic pumpuru periodā, bet trešā – ziedēšanas laikā.
– augsnes irdināšana. Regulāri atlaidiet augsni ap augiem, lai nodrošinātu gaisa piekļuvi saknēm.


Foto: Pixabay

Kur stādīt tulpes – saulē vai ēnā

Tulpes dod priekšroku saulainām vai nedaudz ēnainām vietām, kas ir aizsargātas no spēcīga vēja. Svarīgi, lai pēc sniega kušanas vai stiprām lietavām izvēlētā vieta nekļūtu piesātināta ar ūdeni, jo liekā mitruma dēļ sīpoli var sapūst.

Kā sagatavot augsni. Lai veiksmīgi audzētu tulpes, nepieciešama irdena, labi drenēta augsne ar neitrālu vai viegli sārmainu reakciju. Pirms stādīšanas platība rūpīgi jāsagatavo:

– Izrakt augsni līdz lāpstas asmens dziļumam, noņemot visas nezāles un akmeņus.
– Uzlabojiet augsnes struktūru: smagas māla augsnes ir jāgaida, pievienojot smiltis un humusu vai kompostu. Smilšainās augsnēs ieteicams pievienot kūdru un humusu, lai saglabātu mitrumu un barības vielas.

Mēslojums: Lai nodrošinātu tulpes ar nepieciešamajām barības vielām, sagatavojot augsni, uz vienu puķu dobes kvadrātmetru ieteicams izlietot:

20 litri komposta vai sapuvušu kūtsmēslu.
200 grami koksnes pelnu.
50 grami superfosfāta.
25 grami amonija nitrāta.
30 grami kālija sāls.

Izlīdziniet virsmu ar grābekli, rūpīgi sadalot visus augsnes gabalus.


Foto: Pixabay

Kā stādīt tulpes: dziļums, atstatums un orientācija

Tulpju sīpolu stādīšanas dziļums ir viens no galvenajiem faktoriem, kas ietekmē to attīstību un ziedēšanu. Pastāv vispārējs noteikums: stādīšanas dziļumam jābūt trīs reizes lielākam par pašas sīpola augstumu. Lieliem sīpoliem tas ir aptuveni 12-14 cm, mazām šķirnēm – 6-8 cm.

Stādīšanas secība: izrakt bedrītes vajadzīgajā dziļumā. To var izdarīt kā atsevišķus caurumus katrai spuldzei vai kā tranšejas. Ieturiet attālumu starp sīpoliem, kam jābūt vismaz 5 cm, bet lielajām šķirnēm – līdz 9-30 cm atkarībā no vēlamā efekta un topošo ziedu lieluma.

Novietojiet tulpes sīpolu bedres vai tranšejas apakšā ar dibenu (ar saknēm) uz leju un smailu galu uz augšu, nedaudz iespiežot to augsnē. Piepildiet caurumus ar augsni un viegli sablīvējiet virsmu ar plaukstu. Vienā vietā tulpes var veiksmīgi augt un ziedēt trīs līdz četrus gadus.

Lasi vēl: Noskaidro, vai stādāmā auga apakšā vajadzētu likt akmeņus


Foto: Pixabay

Stādīšana konteineros: daudzpakāpju kompozīciju veidošana

Tulpju stādīšana konteineros (podos) ir lielisks veids, kā izrotāt terases, balkonus un pagalmus. Stādīšanas noteikumi parasti ir līdzīgi stādīšanai atklātā zemē: izmantojiet neitrālu augsni un orientējiet sīpolus ar smailajiem galiem uz augšu. Tomēr traukos bieži izmanto “lazanjas” tehniku: tvertnes apakšā novietojiet drenāžas slāni (keramzīts, šķelts ķieģelis). Pievienojiet augsnes slāni.

Apakšējā kārtā novietojiet lielākas tulpju šķirnes, atstājot nelielu attālumu starp sīpoliem. Pārklāj ar augsnes slāni. Novietojiet mazāku šķirņu tulpju slāni. Atkārtojiet slāņus, mainot augsni un dažāda izmēra spuldzes.

Pašā virsējā slānī ap konteinera perimetru var stādīt mazus sīpolpuķes, piemēram, krokusus, muskarus vai scilas, kas uzziedēs pirms tulpēm, nodrošinot ilgāku ziedēšanu. Ja iestājas straujš aukstums, traukus ar tulpēm ieteicams novietot neapsildītā telpā (piemēram, pagrabā vai garāžā) un, parādoties pirmajām sasilšanas pazīmēm, izņemt ārā.