Pareiza augļu koku izvietošana dārzā būtiski ietekmē to veselību, ražīgumu un garšu
Dažas sugas spēj savstarpēji atbalstīt viena otru, uzlabojot augļu ražošanu, savukārt citas var konkurēt vai pat izplatīt vienas vienīgas problēmas un kaites. Šajā rakstā aplūkosim, kuri augļu koki vislabāk sader kopā, no kādiem kombinācijām vajadzētu izvairīties un kādi augi ir piemēroti stādīšanai zem šo koku lapotnes.
Kuri augļu koki labi aug blakus
Ne visi augļu koki spēj harmoniski augt blakus. Dažas sugas konkurē par resursiem, novājina viena otru vai izplata kaites. Tomēr ir daži koki, kuri veido labu līdzāspastāvēšanu. Vienas sugas dažādas šķirnes. Šķirņu izvēle ir būtiska, lai nodrošinātu labāku apputeksnēšanu un palielinātu ražīgumu. Lielākajai daļai augļu koku ir nepieciešami ziedputekšņi no citas tā paša sugas šķirnes.
Ābeles, piemēram, ‘Orange Coke’ un ‘Antonovka’, veicina savstarpēju apputeksnēšanos, tādējādi iegūstot veselīgākus augļus. Bumbieres, piemēram, ‘Bera Boska’ un ‘Lipiecka Kolorowa’, savstarpēji apputeksnējoties, nodrošina bagātīgāku ražu un uzlabo augļu kvalitāti.
Svarīgi pievērst uzmanību ziedēšanas laikam – dažādu šķirņu ziedēšanas periodiem ir jāsakrīt, lai apputeksnēšana būtu efektīva. Plūmes, ķirši un saldie ķirši – laba saderība Šīs kauleņkoku sugas labi aug blakus, jo tām ir līdzīgas prasības pret augsni un augšanas apstākļiem. Turklāt tās savstarpēji nekonkurē par ūdeni un minerālvielām, kā arī pieder pie Rosaceae dzimtas, kas samazina problēmu izplatības risku.
Ābele un plūme – ideāla kombinācija
Šiem kokiem ir dažāda sakņu sistēma – ābelei saknes attīstās dziļāk, bet plūmei tās ir seklākas, kas samazina konkurenci par resursiem. Turklāt abu koku ziedēšanas laiki sakrīt, piesaistot vairāk apputeksnētāju kukaiņu.
Ābele un pīlādzis – dabīga aizsardzība pret kaitēkļiem. Pīlādzis kalpo kā „lamatu augs”, piesaistot kaitēkļus, kas citādi varētu kaitēt ābelēm. Tādējādi tas samazina kukaiņu radīto postījumu risku.
Ķiršu un zīdkoka koki – aizsardzība pret putniem
Putni, īpaši strazdi, bieži apēd ķiršu ražu. Tomēr, ja blakus tiek iestādīts zīdkoks, putni vispirms mielojas ar tā augļiem, samazinot spiedienu uz ķiršu kokiem.
Kurus augļu kokus nevajadzētu stādīt blakus
Ne visas koku kombinācijas ir veiksmīgas. Daži koki savstarpēji konkurē par resursiem vai veicina problēmu izplatīšanos.
Ābele un nektarīns – atšķirīgi apputeksnēšanas periodi. Šie koki zied dažādos laikos, kas var samazināt apputeksnēšanas efektivitāti un attiecīgi arī ražu.
Ābele un ķirsis – konkurence par resursiem. Abas sugas intensīvi izmanto augsnes minerālvielas un ūdeni, kas var novest pie nepietiekamas augļošanas.
Bumbiere un pīlādzis – uzņēmība pret uguns sērgu. Abas sugas ir uzņēmīgas pret kaiti, kas var ātri izplatīties starp tām un izraisīt masveida dzinumu bojāšanos.
Bumbiere un sabinieku kadiķis – bumbieru rūsas risks. Sēne attīstās, ja abi augi aug blakus, veicinot tās izplatību un bumbieru koku novājināšanos.
Ābele un valrieksts – alelopātiska ietekme. Valrieksti izdala juglonu – savienojumu, kas kavē citu augu augšanu, tostarp ābeļu attīstību.
Lasi vēl: “Ielejiet eļļu izlietnē un sāli podā”: Vai šādi interneta life hacki tiešām darbojas vai tomēr nē
Kādi augi ir piemēroti augšanai zem augļu kokiem
Lai uzlabotu augsnes kvalitāti, pasargātu kokus no kaitēkļiem un veicinātu to veselību, zem augļu kokiem var stādīt šādus augus:
Sīpoli – izdala vielas, kas atbaida laputis un citus kaitēkļus, kā arī nodrošina antiseptisku efektu augsnē.
Ķiploki – palīdz samazināt sēnīšu risku un aug labi pat valriekstu tuvumā.
Pienenes – piesaista apputeksnētājus un uzlabo minerālvielu asimilāciju augļu kokos, ietekmējot augļu garšu.
Piparmētra – atbaida skudras, kas savukārt ierobežo laputu izplatīšanos.
Mārrutki – tiem piemīt īpašības, kas aizsargā kauleņkokus, piemēram, ķiršus, no sēnītēm.
Pareizi izvēloties koku kombinācijas un augus pavadoņus, iespējams izveidot veselīgu, ražīgu un ilgtspējīgu augļu dārzu.