Katru gadu centos iegūt labu kartupeļu ražu, taču rezultāti nebija iepriecinoši. No liela zemes gabala novācu tikai dažus spaiņus, un šķita, ka labāk nekad nebūs. Es izmēģināju dažādas metodes – mainīju šķirnes, palielināju mēslojuma daudzumu, bet izrāviena nebija.
Nejauši no kāda kaimiņa uzzināju par stublāju laušanas metodi. Sākumā neticēju, bet pēc pirmās lietošanas reizes no viena zemes gabala savācu gandrīz astoņus spaiņus. Tagad es precīzi zinu, kā palielināt kartupeļu ražu bez liekām izmaksām un sarežģītiem paņēmieniem. Šī metode nedarbojas vienlīdz labi visām šķirnēm. Vislabāk veicās vidēji nobriedušām šķirnēm ar spēcīgu vilkēdi . Agrām šķirnēm pieaugums ir mazāks, bet vēlīnām šķirnēm var iegūt lielisku rezultātu, ja vasara ir gara un silta. Vairāku gadu lietošanas laikā esmu novērojis, ka ir svarīgi ne tikai veikt pareizu laušanu, bet arī sagatavot augsni pavasarī. Pat vislabākā iekārta nesniegs vēlamo efektu uz noplicinātas augsnes.
Kad un kā pareizi strādāt
Viss panākumu noslēpums slēpjas precīzā laika noteikšanā. Es sāku darbu tikai tad, kad kartupeļi zied, ne dienu agrāk. Pirmais, ko es daru, ir tā, lai saknes būtu labi apbērtas ar zemi. Tad ņemu spēcīgu spieķi un uzmanīgi noliecu vilcēju uz rindas pusi. Šajā posmā bieži vien ir kļūdaini saliekt stublājus pārāk daudz vai nepareizā virzienā.
Es strādāju tikai sausā laikā, vēlams no rīta. Ja ārā pūš vējš vai līst lietus, es procedūru atliekam uz pāris dienām. Mitri stublāji lūst, nevis saliecas, un tas var sabojāt visu krūmu. Pēc saliekšanas es nogaidu nedēļu. Šajā laikā augs pielāgojas jaunajai pozīcijai, un var pāriet uz otro posmu.
Pēc 7-10 dienām pēc noliekšanas es uzmanīgi lauzu spēcīgos stublājus 15-20 cm augstumā no zemes. Plānus stublājus es neaizskaru – tie vienkārši atmirs. Svarīgi ir nepārspīlēt – stumbram jāpaliek dzīvam, nedrīkst to pilnībā noplēst. Tūlīt pēc procedūras, ja laiks ir sauss, es aplaistīju dobes. Tagad, kad esam sakārtojuši darba tehniku, paskatīsimies, kāpēc šī metode tik labi darbojas.
Kāpēc metode dod rezultātus
Daudziem cilvēkiem rodas jautājums – kāpēc tik vienkārša darbība ar stublāju palielina ražību? Tas viss ir saistīts ar auga aizsardzības reakciju. Kad mēs saliecam un salaužam stublāju, kartupelis to uztver kā apdraudējumu un iedarbina paātrinātas nogatavošanās mehānismu. Lūzuma vietā barības vielu plūsma uz gārsu palēninās, tāpēc tagad tās aktīvāk plūst uz bumbuļiem. Tagad es precīzi zinu, kā palielināt kartupeļu ražu, izmantojot šo auga īpašību.
Lasi vēl: Pazvani saviem vecākiem tieši tagad – Volodina paskaidroja, kāpēc tas varētu mainīt tavu dzīvi
Praksē pirmās izmaiņas pamanīju pēc piecām dienām. Ķemmīte pārstāj augt uz augšu, un, ja krūmu uzmanīgi izrok, var redzēt, ka kartupeļi sāk strauji pieņemties svarā. Šajā periodā nepieciešama regulāra laistīšana – reizi nedēļā, ja nav lietus. Zemei jābūt mitrai, pretējā gadījumā kartupeļi nespēs veidot lielus bumbuļus.
Šķir otru lapu, lai lasītu turpinājumu….