Latvijā šajā gadā varēs novērot īpašu debesu parādību, kura nav bijusi vismaz 2 gadus. Kā zināms, jau no šodienas, 3.janvāra debesīs arī varēs ieraudzīt ko īpašu.
Pēc divu gadu pārtraukuma Latvijā atkal būs iespējams vērot ievērojamus Saules un Mēness aptumsumus. Šogad dažādās pasaules vietās būs redzami divi Saules un divi Mēness aptumsumi. Latvijā būs labi novērojams viens daļējs Saules aptumsums un viens pilns Mēness aptumsums.
martā Latvijā īsi pirms Mēness rieta būs redzama pilna Mēness aptumsuma sākuma pusēnas fāze. Tomēr šo parādību būs grūti pamanīt, jo Mēness atradīsies ļoti zemu virs horizonta. Savukārt 29. martā Rīgā no plkst. 12.52 līdz 14.18 būs novērojams Saules aptumsums. Aptumsuma maksimumā, kas būs plkst. 13.36, Rīgā tiks aizsegta nedaudz vairāk nekā piektā daļa no Saules diska.
Tāpat 7. septembrī būs vērojams pilns Mēness aptumsums. Rīgā šī aptumsuma pilnā fāze sāksies plkst. 20.30, maksimumu sasniegs plkst. 21.12, un pilnā fāze beigsies plkst. 21.53. Daļējā fāze turpināsies līdz plkst. 22.57.
gadā būs arī labi novērojamas visas spožākās Saules sistēmas planētas: Venera, Marss, Jupiters un Saturns. Janvārī vakara debesīs būs redzama tā sauktā planētu parāde, kad līdz ar četrām spožākajām planētām ar binokli vai teleskopu būs iespējams saskatīt arī Urānu un Neptūnu.
Lasi vēl: Neizmetiet vecās televizora tālvadības pultis, jo izrādās tās var lūk, kā noderēt +VIDEO
Saulei tuvāko planētu Merkuru vakara debesīs varēs novērot ap 8. martu, bet rīta debesīs vislabāk – ap 7. decembri. Saules sistēmas visspožākā planēta Venēra būs redzama vakaros no janvāra līdz marta vidum, savukārt no jūnija līdz oktobrim – no rītiem īsi pirms saullēkta, zemu pie horizonta.
Marss būs labi redzams augstu debesīs visu nakti līdz pavasarim, bet no aprīļa līdz jūnija vidum – vakaros. Jupiters būs redzams vakaros no janvāra līdz aprīlim, no augusta līdz oktobrim – rītos un nakts otrajā pusē, bet no novembra līdz gada beigām – visu nakti. 12. augustā rīta debesīs būs novērojama Jupitera un Veneras konjunkcija, kad abas spožākās planētas atradīsies tikai 0,9 grādu attālumā viena no otras.
Sākot ar šodienu, 3.janvāri jau debesīs varēs ieraudzīt ko īpašu
Turpinājumu lasiet nākošajā lapā
Tevi noteikti interesēs
- Kā rūpēties par istabas augiem ziemā – puķkopji dalās galvenajos noslēpumosby Anna Kalniņa
- Aunam pārmaiņas darba sfērā, Jaunavai – zvaigznes dos iespēju realizēt sapņus. Nedēļas prognoze no 6. līdz 12.janvārimby Laura Blūma
- “Straume” režisors atklāj slepeno stāstu, kurš slēpjas aiz viņa Zelta globusu ieguvušās animācijasby Sandra Kovaļenko