Marinēti sīpoli piešķir ēdienu garšai izteiksmīgumu – nav svarīgi, vai tās ir konservētas sēnes, šašliks vai siļķe. Atšķirībā no svaigiem sīpoliem, marinētie nav karsti vai rūgti. Tomēr tā pagatavošanai ir savi smalkumi.
Lai gan sīpolu ātrai marinēšanai var pietikt ar 10-15 minūtēm, šajā gadījumā, jo ilgāk produkts tiek marinēts, jo garšīgāks un saldāks tas kļūst.
Sastāvdaļas sīpolu marinēšanai
Sīpols – 200 g
Silts ūdens – 150 ml
Etiķis 6% – 100 g
Cukurs – 50 g
Sāls – 50 g
Kurkuma – šķipsniņa
Krustnagliņa – 1
Smaržīgie pipari – 2 zirņi
Lauru lapa – 1
Marinādei ir dažādas proporcijas, bet par vienkāršāko formulu uzskata “1:2:3” – viena daļa sāls un cukura, divas daļas etiķa un trīs daļas ūdens.
Tomēr dažreiz sāls un cukura daudzums tiek samazināts, tā vietā pievienojot lauru lapu. Tad produktu skaits būs šāds.
Sīpols – 300 g
Etiķis – 100 ml
Karsts ūdens – 200 ml
Sāls – 3 ēdamkarotes
Cukurs – 2 ēdamkartoes
Lauru lapa – 3-4
Pipari – pēc garšas
Pagatavošana
Lai marinētu sīpolus, izvēlētā šķirne ir jānomizo un jāsasmalcina. Sīpolu vislabāk sagriezt plānos pusgredzenos – tad produkts labāk marinēsies. Sīpolus pārliek bļodā vai tīrā stikla burkā ar vāku.
Lai pagatavotu marinādi, uzkarsē ūdeni, pievieno cukuru un sāli, kā arī ielej etiķi. Rūpīgi samaisiet marinādi, līdz sastāvdaļas ir pilnībā izšķīdušas, un pagaidiet, līdz šķidrums nedaudz atdziest līdz istabas temperatūrai.
Sīpolu pārlej ar marinādi, pievieno lauru lapu, piparu graudus un, ja vēlas, kurkumu. Tas ne tikai piešķirs garšu un aromātu, bet arī iekrāsos sīpolus skaistā dzeltenīgā krāsā.
Aizveriet burku vai pārklājiet trauku ar vāku un atstājiet sīpolus marinēties 1-3 stundas istabas temperatūrā. Pirms pievienošanas ēdienam marinādi notecina no sīpoliem.