Kā saka, tikai slinks pensionārs( un ne tikai pensionārs) nav meklējis produktus, kas ir lētāki par citiem populārajiem produktiem
Dzīve ievieš korekcijas, un cilvēks sāk aizdomāties, vai tie nav mārketinga triki. Un šiem produktiem patiešām nav labu alternatīvu. Un šie ir atklājumi, ko esmu atradis vien pāris dienās, domāju, ka alternatīvu ir daudz, daudz vairāk.
Visus noderīgos produktus var aizstāt ar tikpat noderīgiem produktiem, nenodarot kaitējumu maciņam. Vai drīzāk ar lielu ietaupījumu.
Un pirmā ir olīveļļa ar tās šķietami neaizvietojamo sastāvu omega 3 veidā. Manuprāt, nav tādu, kas nebūtu dzirdējuši par olīveļļas priekšrocībām. Un par to, cik izdevīgi ir to ēst. Salāti bez tās nav salāti, un putra bez olīveļļas nav putra.
Un te es, draugi, atceros, ka agrāk mēs neko nezinājām un neko nedzirdējām par šo eļļu un kaut kā izdzīvojām šo grūto periodu.
Es pat pateikšu kādu interesantu lietu – mums nebija margarīna. Mēs pirkām toverus ar krējuma un gatavojām no tā sviestu. Tātad mēs varam droši mainīt olīveļļu pret sinepju eļļu. Kāpēc es mainīju savu viedokli? Pavisam nesen draugs man atnesa litru sinepju eļļas. Un tā noteikti nav mūsu vietējā pudele.
Cik garšīga tā izrādījās un kāpēc es to tik ļoti ignorēju un nebiju pamēģinājis. Es jau sen zināju, ka tāda eksistē, bet neatlaidīgi pirku olīveļļu par dārgām cenām. Un es pirku olīveļļu un praktiski lietoju to zelta vērtē, pievienojot tikai salātiem, nevis katru dienu.
Sinepju eļļa ir augu eļļa, ko iegūst no sinepju sēklām. Sinepju eļļa kopā ar citām eļļām, kas iegūtas no krustziežu dzimtas sēklām, ir lēts un plaši pieejams augu izcelsmes neaizvietojamo omega-3 un omega-6 taukskābju avots. Sinepju eļļas cena bez akcijas ir uz pusi lētāka nekā olīveļļa.
Turklāt tā ir tik smaržīga, un tai nav tādas specifiskas garšas kā olīveļļai. Es joprojām neesmu pieradis olīveļļas pēcgaršas. Bet sinepju eļļu ar prieku pievienoju salātiem. Un ar to cepu pat zivs. Lasīju, ka sinepes tomēr ir veselīgākas, bet protams visam jābūt ar mēru.
Nākamais produkts, kas nonāca manā “pārbaudē”, ir bulgurs. Atzīšos, ka man tas ļoti patika, bet negaidīti atradu līdzvērtīgu aizstājēju kviešu putraimu un Poltavas putraimu veidā. Biju to pircis jau iepriekš, bet izrādījās, ka man sanāca smalka maluma putraimi, un mani tas īpaši neuzrunāja.
Bet tad veikalā ieraudzīju, ka šīs putraimi ir dažāda maluma. Tāpēc, ja vēlaties lielāku graudu, pievērsiet uzmanību skaitlim, kas norādīts uz iepakojuma. Un es ar tiem sāku pildīt paprikas un kotletes. Un tā izrādās vēl garšīgāka par bulguru. Un ar rupjāku malumu izrādās ir tieši tāds pats kā bulgurs.
Un trešais jautājums man galvā radās par konserviem. Cik mēs maksājam par labu konservu burciņu? Ne mazāk kā 2-3EUR par 100g bundžiņu. Sanāk, ka par 1kg visparastāko zivju mēs maksājam vidēji 30EUR. Vai tas jums šķiet loģiski? Un vēl, ļoti uzmanīgi jālasa sastāvs, lai bez zivīm tur nebūtu nekā papildus.
Bija reizes, ka pat ciete bija atzīmēta sastāvā. Tāpēc labāk pirkt parasto skumbriju, kuras cena par kilogramu ir ap 7 EUR. Aptuveni tikpat maksā arī 200 gramus sveroši konservi. Vai jūs jūtat atšķirību?
Tāpēc labāk pirkt parastu saldētu skumbriju un gatavot to pašiem. Man saldētavā parasti ir pāris zivju un labāk pagatavoju tās, nekā konservus.
Es parasti sagriežu gabaliņos, pārkaisu ar sīpoliem un sautēju. Iznāk ne sliktāk par konservētām zivīm, pat labāk. Nakšņojot ledusskapī pāri nakti, tā ir želejveidīga un kļūst līdzīga skumbrijai konservos.
Lasi vēl: Klasisko piparkūku recepte, ko viegli pagatavot mājās
Vai varat padalīties, vai jums ir atrasti kādi analogi, lai dārgus produktus aizstātu ar lētākiem, bet ar lieliskas kvalitātes produktiem.