Ķiploku saglabāšanā liela nozīme ir vairākiem faktoriem – savlaicīgai stādīšanai, pareizai kopšanai un, protams, uzglabāšanas metodei.
Dalāmies ar piecām populārākajām metodēm dārzkopju vidū, kas ļauj neuztraukties par ķiploku ražas drošību.
Zemē
Atgādināsim: pirms ķiploku uzglabāšanas tie ir rūpīgi jāizžāvē, pēc tam jāieliek plastmasas maisiņā, jāsasien un jāatstāj 35-40 cm dziļā bedrē, kura pēc ķiploku piepildīšanas jāpārklāj ar zemi. Šī metode ir ideāli piemērota, ja jums ir pagrabs vai cita zemes vieta, kuras temperatūra ir stabila un auksta (ap +1 līdz +5 grādi). Zemē ķiploki paliks svaigi, jo zeme nodrošina labu ventilāciju un saglabā vēsumu.
Auduma maisiņā
Ja vēlaties ķiplokus uzglabāt mājās, labā izvēle būs auduma maisiņi. Šajā gadījumā jums būs jābūt pieejamai somai, kas izgatavota no bieza auduma. Tajā jāieliek ķiploki, jāsasien un jāatstāj uzglabāšanai, pakarinot starp koka logu rāmjiem. Auduma maisiņš nodrošinās, ka ķiploki nepārkarst uz saņems nepieciešamo ventilāciju, lai nesāktu bojāties.
Sapītā pīnē
Šī tradicionālā metode ietver ķiploku aušanu bizē, veidojot nelielu pīni. Pēc tam ķiploku pīne jāuzglabā pakarināta sausā, vēsā vietā, kas nodrošina labu gaisa cirkulāciju. Šī metode ir piemērota, ja vēlaties uzglabāt ķiplokus iekštelpās, piemēram, pagrabā vai sausā pieliekamā telpā.
Sālī
Šī metode ir piemērota ķiploku uzglabāšanai, izmantojot sāli kā konservantu. Jums ir jāatrod piemērots trauks – tas var būt izgatavota no stikla vai plastmasas. Liek tajā ķiploku un pārkaisa ar sāli, tad trauku nogādā vietā, kur ir auksta, bet ne pārāk auksta – pieļaujamā temperatūra 3-5 grādi. Pagrabs ideāli atbilst šīm prasībām.
Zāģu skaidās
Ja jums nav pieejama zeme vai pagrabs, jūs varat izmantot zāģu skaidu metodi. Lai saglabātu ķiplokus, varat tos ievietot kartona kastē un piepildīt kastīti ar zāģu skaidām. Tas palīdz saglabāt zemu mitruma līmeni un aizsargāt ķiplokus no bojājumiem.