24. novembris – īpaši nozīmīga un maģiska diena latviešu tautas ticējumos: rituāli, kas jāizdara, lai pasargātu savu ģimeni un mājokli

Foto – Pixabay

24. novembris tradicionāli tiek saistīts ar Andreja priekšvakaru un rituāliem, kas veltīti zīlēšanai, maģijai un saziņai ar garu pasauli. Un šajā dienā bija lietas, kas noteikti bija jāizdara.

Tā kā tas īsi pirms Andrejdienas (kas svinama 30. novembrī), daudzviet Eiropā un arī latviešu kultūrā šajā laikā tika rīkoti dažādi rituāli, kas paredzēja nākotnes zīlēšanu, īpaši saistībā ar precībām, mīlestību un ražas prognozēm.

Zīlēšanas vakars

Šajā laikā jaunas sievietes bieži mēģināja noskaidrot savu nākamo līgavaini. Viens no veidiem bija izmantot izkausētu svinu, kuru lēja ūdenī, lai pēc veidotajām figūrām tulkotu nākotnes notikumus.

Populārs bija arī sapņu zīlēšanas rituāls, kur jaunietes zem spilvena lika simboliskus priekšmetus, lai sapnī ieraudzītu savu izredzēto.

Lieli jaunumi Maestro Raimonda Paula dzīvē; “Pēc ilgiem laikiem esmu atradis…”

Rituāli auglībai un labklājībai

Dažviet saimniecībā naktī no 24. uz 25.novembri pie mājas ieejas tika izlikti graudi vai maize, lai noskaidrotu, vai nākamais gads būs auglīgs. Ja graudus atrada neaiztiktus, tas tika uzskatīts par labvēlīgu zīmi. Ja tomēr graudi un maize bija pazuduši – bija jābūt gataviem dažādiem iznākumiem.

Foto – Pixabay

Mājas un saimniecības aizsardzība

Ticēja, ka šajā laikā gari un tumšie spēki ir īpaši aktīvi, tāpēc mājas tika attīrītas un enerģētiski aizsargātas. Mājas un kūts durvis bieži apkvēpināja ar kadiķa zariem vai pie sliekšņa bēra sāli, lai pasargātu lopus un savu ģimeni no dažādām kaitēm.

Tomēr galvenais noslēpums un iespējas 24. novembrī slēojas tieši attiecībā uz ģimeni un iespējām ko tas sniedz! Par to vairāk raksta otrā daļā, kā arī aizliegumiem – ko noteikti nevajag darīt šajā dienā!

 

ŠĶir otru lapu, lai lasītu tālāk