24. novembris – īpaši nozīmīga un maģiska diena latviešu tautas ticējumos: rituāli, kas jāizdara, lai pasargātu savu ģimeni un mājokli

Foto – Pixabay

24. novembris tradicionāli tiek saistīts ar Andreja priekšvakaru un rituāliem, kas veltīti zīlēšanai, maģijai un saziņai ar garu pasauli. Un šajā dienā bija lietas, kas noteikti bija jāizdara.

Tā kā tas īsi pirms Andrejdienas (kas svinama 30. novembrī), daudzviet Eiropā un arī latviešu kultūrā šajā laikā tika rīkoti dažādi rituāli, kas paredzēja nākotnes zīlēšanu, īpaši saistībā ar precībām, mīlestību un ražas prognozēm.

Zīlēšanas vakars

Šajā laikā jaunas sievietes bieži mēģināja noskaidrot savu nākamo līgavaini. Viens no veidiem bija izmantot izkausētu svinu, kuru lēja ūdenī, lai pēc veidotajām figūrām tulkotu nākotnes notikumus.

Populārs bija arī sapņu zīlēšanas rituāls, kur jaunietes zem spilvena lika simboliskus priekšmetus, lai sapnī ieraudzītu savu izredzēto.

Rituāli auglībai un labklājībai

Dažviet saimniecībā naktī no 24. uz 25.novembri pie mājas ieejas tika izlikti graudi vai maize, lai noskaidrotu, vai nākamais gads būs auglīgs. Ja graudus atrada neaiztiktus, tas tika uzskatīts par labvēlīgu zīmi. Ja tomēr graudi un maize bija pazuduši – bija jābūt gataviem dažādiem iznākumiem.

Foto – Pixabay

Mājas un saimniecības aizsardzība

Ticēja, ka šajā laikā gari un tumšie spēki ir īpaši aktīvi, tāpēc mājas tika attīrītas un enerģētiski aizsargātas. Mājas un kūts durvis bieži apkvēpināja ar kadiķa zariem vai pie sliekšņa bēra sāli, lai pasargātu lopus un savu ģimeni no dažādām kaitēm.

Mielasts un kopā būšana

24. novembrī tika rīkoti svinīgi vakari, kuros ģimenes un kaimiņi sanāca kopā, dziedāja dziesmas, stāstīja stāstus un atcerējās senču ticējumus. Šādas sanākšanas palīdzēja stiprināt kopienas saikni. Tika uzskatīts, ka šī diena noteikti ir jāsvin, lai nepazaudētu cieņu un mīlestību.

Lasi vēl: 23. novembris, Katrīnu diena; spēcīgākā rudens diena senlatviešu tautas ticējumos: rituāli laimei un veiksmei

Foto – Pixabay

Laika zīmju vērošana

Šajā dienā īpaša uzmanība tika veltīta laika zīmēm, lai noteiktu gaidāmās ziemas norisi. Ja šajā dienā bija skaidrs laiks, ticēja, ka ziema ir gaidāma auksta un sausa.

Aizliegumi, ko šajā dienā nedrīkst darīt:

Šajā dienā nevajadzēja nodarboties ar smagu fizisku darbu, jo tika uzskatīts, ka tas varētu piesaistīt nelaimes vai dažādas kaites.

Īpaši ieteicams bija izvairīties no konfliktiem un strīdiem, jo tas varēja nozīmēt tikai to, ka šādā veidā mājās un ģimenē tiek “paaicināti” tumšie spēki.

Leave a Comment