17.februārī Latvijas Nacionālais vēstures muzejs ģimenēm ar bērniem piedāvā iepazīt gaismekļu vēsturi

Sestdien, 17.februārī, plkst. 12.00, Latvijas Nacionālā vēstures muzeja ekspozīcijā notiks jaunā tematisko pasākumu cikla otrā nodarbība “Gaismekļi”. Tā domāta pirmsskolas un sākumskolas vecuma bērniem. Interesenti tiek gaidīti Brīvības bulvārī 32, Rīgā.

Līdzdalībai pasākumā ir jāiegādājas Ģimenes biļete par 4 EUR, neatkarīgi no ģimenes locekļu skaita. Par ģimeni šo nodarbību kontekstā LNVM uzskata pirmsskolas un jaunāko klašu bērnus, kurus pavada pieaugušie (vecāki, radinieki, draugi).

Mūsdienās apgaismojums diennakts tumšajā laikā ir pašsaprotama lieta. Lai telpu izgaismotu, atliek tikai nospiest elektrības slēdzi. Taču mūsu senčiem, lai tiktu pie gaišākas iekštelpas, nācās veikt noteiktus priekšdarbus un ieguldīt zināmas pūles, lai darbīgā dzīve neapstātos arī rudens un ziemas vakaros.

Domājams, ka par vissenāko apgaismojuma veidu Latvijas teritorijā uzskatāmi skali. Skalu gaismu zemnieki izmantojuši līdz pat 19. gadsimta beigām, trūcīgākās saimniecībās vēl arī 20. gadsimtā. Ērtāks un labāks apgaismes līdzeklis par skaliem bija sveces, kas savulaik lietas ne tikai no vaska vien. Vēlāk skalu un sveču gaismu pamazām aizstāja eļļas un petrolejas lampas.

Kādus gaismekļus cilvēki darināja dažādos vēstures periodos un kā, pieaugot komforta līmenim, tie laika gaitā cits citu nomainīja, bērni varēs uzzināt gan no nodarbības vadītājas stāstījuma, gan muzeja priekšmetu apskates. Nodarbības otrajā daļā, ļaujot vaļu izdomai un veikliem pirkstiņiem, ikvienam būs iespēja darboties kopā ar vecākiem un izgatavot pašam savu gaismekli.

Līdz aprīļa beigām šīs ievirzes tematiskās nodarbības muzeja pamatekspozīcijā paredzētas katra mēneša trešajā sestdienā – 17. martā (“Apģērbs”), 21. aprīlī (“Trauki”).

Attēli izmantojami ar atsauci uz LNVM.

LATVIJAS NACIONĀLAIS VĒSTURES MUZEJS (LNVM)

ir trešais vecākais muzejs Latvijā un vienīgais Latvijas vēstures muzejs pasaulē. Kopš dibināšanas 1869. gadā, LNVM ir kļuvis par lielāko latviešu tautas muzejisko vērtību krātuvi – tā kolekcijās ir vairāk nekā miljons priekšmetu: arheoloģiskajos izrakumos iegūtas senlietas, rotu un monētu depozīti, tautastērpi, tradicionālie darbarīki, tautas lietišķās mākslas darinājumi, sadzīves priekšmeti, fotogrāfijas, dokumenti, kartes, gravīras, gleznas u. c. Latvijas vēstures liecības. Muzeja misija ir Latvijas valsts un tautas interesēs vākt, saglabāt, pētīt un popularizēt Latvijas un pasaules garīgās un materiālās kultūras liecības no vissenākajiem laikiem līdz mūsdienām, kam ir arheoloģijas, etnogrāfijas, numismātikas, vēstures vai mākslas vēstures nozīme.

Pēc 2013. gada jūnija ugunsnelaimes Rīgas pilī LNVM krājums pārcelts uz pagaidu telpām Lāčplēša ielā 106, ekspozīcijas un izstāžu zāles atrodas pagaidu telpās Brīvības bulvārī 32. Muzejs plāno atgriezties renovētajā Rīgas pilī pēc tās otrās kārtas atjaunošanas.

Muzejs veic pētniecisko darbību, organizē konferences un seminārus, veido ceļojošās izstādes, sadarbojas ar Latvijas skolām, iestādēm, izdod rakstu krājumus un citas publikācijas.

Latvijas Nacionālā vēstures muzeja nodaļas ir „Dauderi” un Tautas frontes muzejs.

Leave a Comment